۱۲:۱۶:۲۶ - چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶
راهنمای سفر به سوچی؛ میزبان جام جهانی ۲۰۱۸
سوچی در روسیه، میزبانی بازی‌های المپیک ۲۰۱۴ را بر عهده داشت و اکنون خود را برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه آماده می‌کند. بایدها و نبایدهای سفر به سوچی را در ادامه بخوانید.    اقلیم زاگرس به نقل کجارو: تا قبل از بازی‌های المپیک ۲۰۱۴، ده‌ها کیلومتر جاده‌ی جدید در شهر سوچیاحداث شد و تعداد زیادی سیستم‌ […]

سوچی در روسیه، میزبانی بازی‌های المپیک ۲۰۱۴ را بر عهده داشت و اکنون خود را برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه آماده می‌کند. بایدها و نبایدهای سفر به سوچی را در ادامه بخوانید. راهنمای سفر به سوچی
اقلیم زاگرس به نقل کجارو: تا قبل از بازی‌های المپیک ۲۰۱۴، ده‌ها کیلومتر جاده‌ی جدید در شهر سوچیاحداث شد و تعداد زیادی سیستم‌ مدرن ترافیک به بهره‌برداری رسید. این امکانات جدید به طور قابل توجهی ترافیک را در شهر کاهش داده است. با ما همراه باشید تا از این شهر و وسایل حمل و نقل عمومی آن بیشتر بدانید.

اطلاعات شهر

راهنمای سفر به سوچی

سوچی بزرگ شامل ۱۴۵ کیلومتر روستای کوهستانی و ساحلی است که از دریای سیاه تا رودخانه Psou در مرز روسیه و آبخازیا کشیده شده است. این شهر از ۴ منطقه‌ی آدلر (Adler)، خوستینسکی (Khostinskii)، لازاروسکی (Lazarevski) و مرکزی تشکیل شده و طبق آمار سال ۲۰۱۶ جمعیتی بالغ بر ۴۰۱ هزار نفر دارد.

در طول چند سال گذشته، زیرساخت‌های سوچی به‌طور کامل به روز شده‌اند؛ به نحوی که از سال ۲۰۰۹، صدها کیلومتر جاده، تعداد زیادی ایستگاه‌های حمل و نقل، فرودگاه‌ها، سالن‌های کنسرت، موزه‌ها و ده‌ها هتل ساخته و بازسازی شده است.

سوچی بعد از ۷ سال آماده‌سازی، در سال ۲۰۱۴ میزبان بازی‌های المپیک زمستانی بود. در طی این ۷ سال، تیمی از داوطلبان تشکیل شد و تاسیسات ورزشی از جمله استادیوم فیشت (Fisht) ساخته شد که یکی از استادیوم‌های جام جهانی ۲۰۱۸ به شمار می‌رود.

در سال ۲۰۱۴ اولین مسابقه فرمول ۱ و در فوریه سال ۲۰۱۷ بازی‌های زمستانی ارتش‌های جهان در این شهر برگزار شد. در طول سه سال گذشته، سوچی میزبان ۳۲۴ رویداد ورزشی اعم از ورزش‌های تابستانی و زمستانی بوده است.

به لطف زیرساخت‌های حمل و نقل به هیچ عنوان برای جابه‌جایی در شهر به مشکل برنخواهید خورد. کافه‌های متعددی در این شهر وجود دارد که با غذاهای متنوع خود به خصوص غذاهای محلی منطقه قفقاز، پذیرای گردشگران است.

آب و هوا

راهنمای سفر به سوچی

سوچی در منطقه‌ی آب و هوایی نیمه گرمسیری قرار دارد. میانگین دمای هوا در ساحل دریای سیاه در ماه‌های ژوئن و ژوئیه، ۲۵-۲۱ درجه بالای صفر و برای مناطق کوهستانی بالای ۱۳ درجه است. این منطقه شاهد بارندگی‌های زیادی است. کلاه و کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید. گاهی اوقات نیز روزهای سرد و بادی را نیز تجربه می‌کند که بهتر است لباس گرم همراه خود داشته باشید.

حمل و نقل عمومی

فرودگاه

راهنمای سفر به سوچی

فرودگاه بین‌المللی سوچی در منطقه آدلرسکی (Adlersky) قرار دارد. این فرودگاه از مرکز سوچی ۳۰ کیلومتر و از مرکز آدلر ۵ کیلومتر فاصله دارد. دسترسی به آن از طریق خودرو، اتوبوس، قطار سریع‌السیر و مینی‌بوس به سهولت انجام می‌شود.

از منطقه‌ی لازاروسکی می‌توانید با قطار سریع‌السیر Lastochka به فرودگاه بروید که چندین بار در روز به جابه‌جایی مسافر می‌پردازد. با توجه به ترافیک سنگین، این قطارها سریع‌ترین راه دسترسی به فرودگاه است. با کمک این قطارهای برقی همچنین می‌توانید به ایستگاه قطار سوچی، آدلر یا مناطق حومه‌ی شهر سفر کنید و از آنجا با اتوبوس یا مینی‌بوس راهی مقصد خود شوید.

اگر از فرودگاه سوار این قطار شوید، می‌توانید به کراسنایا پولیانا (Krasnaya Polyana)، سوچی، لازاروسکی یا شهر ساحلی تواپسه (Tuapse)بروید. تعدادی از اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌هایی که به مقصد مناطق مختلف ساحلی یا کوهستانی رفت و آمد می‌کنند، در فرودگاه توقف دارند. اتوبوس‌های ۱۰۵ و ۱۲۴ در مسیر خود به مرکز سوچی، در فرودگاه توقف می‌کنند. در ضمن با اتوبوس ۱۰۵ می‌توانید به کراسنایا پولیانا یا استو-سادوک (Esto-Sadok) مسافرت کنید. اتوبوس ۵۱ شما را به مرکز آدلر می‌برد.

قطار حومه

راهنمای سفر به سوچی

قطارهای حومه‌ای برقی به‌عنوان سریع‌ترین، آسان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین راه برای سفر بین مناطق مختلف سوچی بزرگ محسوب می‌شود. سوچی بزرگ به صورت یک نوار بلند و باریک از بین کوه‌ها و دریا عبور کرده و در نتیجه ارتباط منطقه‌ی دورافتاده لازاروسکی با ۳ منطقه دیگر چالش برانگیز است؛ جاده‌ای که به صورت مارپیچی از کوه‌ها عبور کرده و یک ریل قطار این ۴ منطقه را به هم متصل کرده است. قطارهای محلی و قطارهای راه دور از این ریل قطار که قدمت آن به چند دهه می‌رسد، استفاده می‌کنند.

قطارهای برقی سریع‌السیر Lastochka بخشی از میراث بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۴ به شمار می‌روند. این قطارها شهرهای کوهستانی کراسنایا پولیانا را به سوچی، استراحتگاه ایمرتی (Imereti Resort) در پارک المپیک را به لازاروسکی و شهر ساحلی تواپسه متصل می‌کند.

راهنمای سفر به سوچی

در طول مسیر آدلر به تواپسه، ایستگاه‌های متعددی قرار دارد؛ هر چند که این قطارها در برخی از ایستگاه‌ها توقف ندارند. پس باید از باجه‌های بلیط‌فروشی مستقر در ایستگاه‌های قطار در این مورد سوال کنید. البته امکان خرید بلیط از ترمینال‌های سلف سرویس نیز وجود دارد که علاوه بر کارت‌های بانکی، پول هم قبول می‌کنند.

کرایه قطار، به فاصله تا مقصد بستگی دارد. بلیط خود را تا پایان مسیر نگه دارید، زیرا بعد از پیاده شدن از قطار به آن نیاز خواهید داشت. در ایستگاه‌های کوچکی که ترمینال یا اداره فروش بلیط ندارند، می‌توانید بلیط خود را از بازرس بلیط در قطار تهیه کنید. به این ترتیب باید قیمت کامل بلیط را، فارغ از مسافت مسیرتان، پرداخت کنید.

اتوبوس

راهنمای سفر به سوچی

اتوبوس، بدنه اصلی حمل و نقل عمومی در شهر سوچی بزرگ محسوب می‌شود. بیش از ۲۰۰ مسیر اتوبوسرانی در این شهر وجود دارد که هم در داخل مناطق چهارگانه تردد دارند و هم این مناطق را به هم وصل می‌کنند. رفت و آمد به برخی از روستاهای کوهستانی دوردست فقط از طریق اتوبوس میسر است.

این اتوبوس‌ها علاوه بر تهویه هوا، مناسب افراد ویلچری بوده و برخی از آن‌ها به وای‌فای مجهز هستند. تقریبا در کلیه اتوبوس‌های داخل شهری و حومه، ایستگاه‌ بعدی اعلام می‌شود. اتوبوس‌هایی که در داخل مناطق فعالیت دارند، در تمام ایستگاه‌ها توقف دارند؛ اما اتوبوس‌های حومه شهر ممکن است در جایی که مسافری منتظر اتوبوس نیست و درخواستی برای پیاده شدن وجود ندارد، بدون توقف در برخی از ایستگاه‌ها به مسیر خود ادامه دهند.

کرایه‌ها بر اساس مسافت شما تا مقصد برآورد می‌شود. در اتوبوس‌های حومه شهر باید هنگام سوار شدن، کرایه را پرداخت کنید؛ هر چند در اتوبوس‌های شهری قبل از پیاده شدن باید کرایه را به راننده بدهید. در اتوبوس‌های سوچی، هیچ بازرس بلیطی فعالیت ندارد.

ایستگاه اتوبوس آدلر در کنار بازار مرکزی در Ulitsa Demokraticheskaya قرار دارد. ایستگاه اتوبوس سوچی از سه بخش تشکیل شده که همگی در کنار ایستگاه قطار هستند. میدان پشت این ایستگاه مختص اتوبوس‌های راه دور است که تعداد محدودی ایستگاه در سوچی دارند. میدان جلوی ایستگاه برای اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌هایی است که در مسیر خود به آدلر یا کراسنایا پولیانا در این محل توقف دارند.

تمام مسیرهای اصلی شهری در ناحیه مرکزی سوچی و نزدیک‌ترین مناطق حومه‌ای، در این ایستگاه راه‌آهن و Platanovaya Alleya توقف دارند.

مینی بوس

راهنمای سفر به سوچی

با توجه به نواحی کوهستانی و تعدد روخانه‌ها و نهرها، امکان فعالیت مترو، تراموا و وسایل حمل و نقل برقی وجود ندارد. Marshrutkasبه‌عنوان مینی‌بوس‌های رفت و برگشت در مسیرهای ثابت شناخته شده‌اند. این مینی‌بوس‌ها اولین وسایل حمل و نقل در سوچی محسوب می‌شوند که مسافر را سوار کرده و هر جا که مد نظر او باشد پیاده می‌کنند. در ضمن در ساعات شلوغ شاید مجبور باشید در طی مسیر بایستید، به هر حال هنگام پیاده شدن کرایه را به راننده بدهید، البته در برخی از مسیرهای بین شهری از شما می‌خواهند که همان ابتدا کرایه خود را پرداخت کنید.

برای گرفتن مینی‌بوس کافی است مشابه تاکسی، دست خود را تکان دهید. بسیاری از آن‌ها در همان مسیر اتوبوس حرکت می‌کنند، البته سرعت بیشتری دارند. مینی‌بوس‌های قدیمی اکنون جای خود را به مرسدس بنز، هیوندا و مدل‌های جدید داده‌اند. این تغییر و تحول به واسطه‌ی بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۴ در سوچی اتفاق افتاد.

اجاره خودرو

از دو شرکت Urentcar و Sharemobile می‌توانید خودرو کرایه کنید. نرخ قیمت‌ها از ۷٫۵۰ روبل در دقیقه شروع می‌شود. برای استفاده از این خدمات باید یک اپلیکیشن موبایل را دانلود و ثبت‌نام کنید. برای ثبت‌نام، علاوه بر گواهینامه رانندگی، به کارت شناسایی و کارت بانکی احتیاج دارید.

دوچرخه

راهنمای سفر به سوچی

به‌رغم کوهستانی بودن شهر سوچی، دوچرخه در طول چند سال گذشته به وسیله‌ای پرطرفدار برای گشت و گذار در شهر تبدیل شده است. ایستگاه‌های متعددی برای کرایه دوچرخه در شهر وجود دارد. یکی از بهترین نقاط دوچرخه‌سواری، مناطق کنار رودخانه‌ی سوچی در Ulitsa Tchaikovskogo، Konstitutsii،Ulitsa Navaginskaya، Kurortny Prospekt و Ulitsa Ordjonikidze محسوب می‌شود؛ اما نباید به هیچ عنوان در لبه‌ی آب و تفرجگاه‌های ساحلی دوچرخه‌سواری کنید.

پارک المپیک نیز به‌واسطه‌ی چندین ایستگاه کرایه دوچرخه و مسیری وسیع برای دوچرخه‌سواری، جای بسیار مناسبی برای دوچرخه‌سواری است. با توجه به مناطق کوهستانی سوچی، راه‌های دوچرخه‌سواری متعددی در مناطق حومه شهر نظیر مسیرهای عالی اطراف کراسنایا پولیانا وجود دارد.

سایت‌های جام جهانی ۲۰۱۸

راهنمای سفر به سوچی

استادیوم المپیک فیشت آرنا (Fisht Arena) برای المپیک زمستانی ۲۰۱۴ ساخته شد و میزبانی مراسم افتتاحیه و اختتامیه را بر عهده داشت. اسم این استادیوم از قله‌ای در بخش غربی رشته کوه قفقاز گرفته شده که به معنای «سرِسپید» است. ظرفیت ۴۰ هزار نفر تماشاچی را دارد و تماشاچیان می‌توانند علاوه بر مناظر کوهستانی، شاهد صحنه‌های چشم‌نواز دریا نیز باشند.

شماره های ضروری

شماره تلفن اورژانسی ۱۱۲ را می‌توان با موبایل شماره‌گیری کرد؛ حتی اگر سیم کارتی در تلفن شما نباشد، شارژ شما تمام شده و صفحه کلید گوشی قفل شده باشد نیز می‌توانید با این شماره تماس بگیرید.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Premier League returns, Bayern Munich latest: weekend countdown – live!
   Team news and more before the weekend’s matchesPremier League: 10 things to look out for this weekendEmail Simon here. Tweet @Simon_Burnton 12.20pm BST Here’s Reuters on that second Bayern Munich press conference, which basically appears to have involved people giving a thorough rollicking to the journalists who came to cover it:Bayern Munich bosses on Friday […]
  • Paul Manafort heads back to court to work out sentencing details
   Virginia court to decide whether Manafort will be sentenced for fraud before or after he completes cooperation with prosecutorsFormer Trump campaign chairman Paul Manafort is due back in a Virginia courtroom to decide whether he will be sentenced on fraud charges before or after he completes his cooperation with prosecutors. Related: Trump and 'collusion': what […]
  • China growth slowest since financial crisis as trade war looms - business live
   Economic growth of 6.5% in the third quarter was the weakest since early 2009 and is expected to slow further as the effects of China’s trade war with the US take hold 12.14pm BST As Theresa May returns from Brussels with no Brexit deal, to major divisions in her own party and a people’s vote […]
  • Adelaide United v Sydney FC: A-League 2018-19 season opener – as it happened
   Adelaide United 1-1 Sydney FCFFA Cup Final rivals share the points at Hindmarsh 12.12pm BST So, one down, 134 regulation season games still to come! A-League 2018/19 returns with a tense, tactical encounter as two FFA Cup opponents eyed each other off ahead of their 30 October clash, back at Hindmarsh Stadium.Adelaide United looked disciplined […]
  • Pope Francis willing to visit North Korea, Vatican official says
   Conditions would have to be met before invitation from Kim Jong-un could be acceptedPope Francis will seriously consider making an unprecedented visit to North Korea, but some conditions would have to be met, a senior Vatican official has said.An invitation from the closed state’s leader, Kim Jong-un, was relayed to the pope by South Korea’s […]
  • Talking Horses: eyes Down Under on Caulfield Cup before Champions Day
   Aidan O’Brien’s Cliffs Of Moher will test an old superstition as he leads European assault on Australian Group OneThere are four Group One races on the card for Champions Day at Ascot, and another with plenty of European interest at Caulfield in Australia on Saturday morning, where Aidan O’Brien’s Cliffs Of Moher, the runner-up in […]
  • Mohammed Hanif: ‘To write about politics in Pakistan, you have to go abroad’
   Mohammed Hanif was living in London when his award-winning first novel was published. Now back in Karachi, he discusses the threats he’s faced and why he continues to speak outThey put GPS chips in pets and migratory birds now. How can someone flying around in a 65-million-dollar machine get lost?” With these words – spoken […]
  • Shells ends National Gallery sponsorship – to delight of campaigners
   Twelve-year deal, which had sparked environmental protests, expired in JanuaryShell has ended its 12-year sponsorship of the National Gallery, to the delight of campaigners who have fought to keep fossil fuel financing out of the arts.The partnership with the Anglo-Dutch firm has made the London art gallery the target of protests over the years, including […]
  • Kandahar election postponed after police chief's killing
   Decision taken despite officials saying poll delay would hand Taliban propaganda victorySaturday’s parliamentary election in the southern Afghan province of Kandahar has been postponed for a week following the assassination of the local police chief.The national security council approved the recommendation by the Afghan electoral commission on Friday, dealing a severe blow to an election […]
  • My elderly mother has signs of dementia but won't see her doctor
   She is becoming forgetful and confused, her house is in an untypical mess and when I arranged for her to see her GP, she lied about goingMy mother is in her early 80s and starting to show signs of dementia. She lives a long way from me, and on her own, but we speak regularly […]
 • اطلاعات