۱۲:۱۶:۲۶ - چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶
راهنمای سفر به سوچی؛ میزبان جام جهانی ۲۰۱۸
سوچی در روسیه، میزبانی بازی‌های المپیک ۲۰۱۴ را بر عهده داشت و اکنون خود را برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه آماده می‌کند. بایدها و نبایدهای سفر به سوچی را در ادامه بخوانید.    اقلیم زاگرس به نقل کجارو: تا قبل از بازی‌های المپیک ۲۰۱۴، ده‌ها کیلومتر جاده‌ی جدید در شهر سوچیاحداث شد و تعداد زیادی سیستم‌ […]

سوچی در روسیه، میزبانی بازی‌های المپیک ۲۰۱۴ را بر عهده داشت و اکنون خود را برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه آماده می‌کند. بایدها و نبایدهای سفر به سوچی را در ادامه بخوانید. راهنمای سفر به سوچی
اقلیم زاگرس به نقل کجارو: تا قبل از بازی‌های المپیک ۲۰۱۴، ده‌ها کیلومتر جاده‌ی جدید در شهر سوچیاحداث شد و تعداد زیادی سیستم‌ مدرن ترافیک به بهره‌برداری رسید. این امکانات جدید به طور قابل توجهی ترافیک را در شهر کاهش داده است. با ما همراه باشید تا از این شهر و وسایل حمل و نقل عمومی آن بیشتر بدانید.

اطلاعات شهر

راهنمای سفر به سوچی

سوچی بزرگ شامل ۱۴۵ کیلومتر روستای کوهستانی و ساحلی است که از دریای سیاه تا رودخانه Psou در مرز روسیه و آبخازیا کشیده شده است. این شهر از ۴ منطقه‌ی آدلر (Adler)، خوستینسکی (Khostinskii)، لازاروسکی (Lazarevski) و مرکزی تشکیل شده و طبق آمار سال ۲۰۱۶ جمعیتی بالغ بر ۴۰۱ هزار نفر دارد.

در طول چند سال گذشته، زیرساخت‌های سوچی به‌طور کامل به روز شده‌اند؛ به نحوی که از سال ۲۰۰۹، صدها کیلومتر جاده، تعداد زیادی ایستگاه‌های حمل و نقل، فرودگاه‌ها، سالن‌های کنسرت، موزه‌ها و ده‌ها هتل ساخته و بازسازی شده است.

سوچی بعد از ۷ سال آماده‌سازی، در سال ۲۰۱۴ میزبان بازی‌های المپیک زمستانی بود. در طی این ۷ سال، تیمی از داوطلبان تشکیل شد و تاسیسات ورزشی از جمله استادیوم فیشت (Fisht) ساخته شد که یکی از استادیوم‌های جام جهانی ۲۰۱۸ به شمار می‌رود.

در سال ۲۰۱۴ اولین مسابقه فرمول ۱ و در فوریه سال ۲۰۱۷ بازی‌های زمستانی ارتش‌های جهان در این شهر برگزار شد. در طول سه سال گذشته، سوچی میزبان ۳۲۴ رویداد ورزشی اعم از ورزش‌های تابستانی و زمستانی بوده است.

به لطف زیرساخت‌های حمل و نقل به هیچ عنوان برای جابه‌جایی در شهر به مشکل برنخواهید خورد. کافه‌های متعددی در این شهر وجود دارد که با غذاهای متنوع خود به خصوص غذاهای محلی منطقه قفقاز، پذیرای گردشگران است.

آب و هوا

راهنمای سفر به سوچی

سوچی در منطقه‌ی آب و هوایی نیمه گرمسیری قرار دارد. میانگین دمای هوا در ساحل دریای سیاه در ماه‌های ژوئن و ژوئیه، ۲۵-۲۱ درجه بالای صفر و برای مناطق کوهستانی بالای ۱۳ درجه است. این منطقه شاهد بارندگی‌های زیادی است. کلاه و کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید. گاهی اوقات نیز روزهای سرد و بادی را نیز تجربه می‌کند که بهتر است لباس گرم همراه خود داشته باشید.

حمل و نقل عمومی

فرودگاه

راهنمای سفر به سوچی

فرودگاه بین‌المللی سوچی در منطقه آدلرسکی (Adlersky) قرار دارد. این فرودگاه از مرکز سوچی ۳۰ کیلومتر و از مرکز آدلر ۵ کیلومتر فاصله دارد. دسترسی به آن از طریق خودرو، اتوبوس، قطار سریع‌السیر و مینی‌بوس به سهولت انجام می‌شود.

از منطقه‌ی لازاروسکی می‌توانید با قطار سریع‌السیر Lastochka به فرودگاه بروید که چندین بار در روز به جابه‌جایی مسافر می‌پردازد. با توجه به ترافیک سنگین، این قطارها سریع‌ترین راه دسترسی به فرودگاه است. با کمک این قطارهای برقی همچنین می‌توانید به ایستگاه قطار سوچی، آدلر یا مناطق حومه‌ی شهر سفر کنید و از آنجا با اتوبوس یا مینی‌بوس راهی مقصد خود شوید.

اگر از فرودگاه سوار این قطار شوید، می‌توانید به کراسنایا پولیانا (Krasnaya Polyana)، سوچی، لازاروسکی یا شهر ساحلی تواپسه (Tuapse)بروید. تعدادی از اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌هایی که به مقصد مناطق مختلف ساحلی یا کوهستانی رفت و آمد می‌کنند، در فرودگاه توقف دارند. اتوبوس‌های ۱۰۵ و ۱۲۴ در مسیر خود به مرکز سوچی، در فرودگاه توقف می‌کنند. در ضمن با اتوبوس ۱۰۵ می‌توانید به کراسنایا پولیانا یا استو-سادوک (Esto-Sadok) مسافرت کنید. اتوبوس ۵۱ شما را به مرکز آدلر می‌برد.

قطار حومه

راهنمای سفر به سوچی

قطارهای حومه‌ای برقی به‌عنوان سریع‌ترین، آسان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین راه برای سفر بین مناطق مختلف سوچی بزرگ محسوب می‌شود. سوچی بزرگ به صورت یک نوار بلند و باریک از بین کوه‌ها و دریا عبور کرده و در نتیجه ارتباط منطقه‌ی دورافتاده لازاروسکی با ۳ منطقه دیگر چالش برانگیز است؛ جاده‌ای که به صورت مارپیچی از کوه‌ها عبور کرده و یک ریل قطار این ۴ منطقه را به هم متصل کرده است. قطارهای محلی و قطارهای راه دور از این ریل قطار که قدمت آن به چند دهه می‌رسد، استفاده می‌کنند.

قطارهای برقی سریع‌السیر Lastochka بخشی از میراث بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۴ به شمار می‌روند. این قطارها شهرهای کوهستانی کراسنایا پولیانا را به سوچی، استراحتگاه ایمرتی (Imereti Resort) در پارک المپیک را به لازاروسکی و شهر ساحلی تواپسه متصل می‌کند.

راهنمای سفر به سوچی

در طول مسیر آدلر به تواپسه، ایستگاه‌های متعددی قرار دارد؛ هر چند که این قطارها در برخی از ایستگاه‌ها توقف ندارند. پس باید از باجه‌های بلیط‌فروشی مستقر در ایستگاه‌های قطار در این مورد سوال کنید. البته امکان خرید بلیط از ترمینال‌های سلف سرویس نیز وجود دارد که علاوه بر کارت‌های بانکی، پول هم قبول می‌کنند.

کرایه قطار، به فاصله تا مقصد بستگی دارد. بلیط خود را تا پایان مسیر نگه دارید، زیرا بعد از پیاده شدن از قطار به آن نیاز خواهید داشت. در ایستگاه‌های کوچکی که ترمینال یا اداره فروش بلیط ندارند، می‌توانید بلیط خود را از بازرس بلیط در قطار تهیه کنید. به این ترتیب باید قیمت کامل بلیط را، فارغ از مسافت مسیرتان، پرداخت کنید.

اتوبوس

راهنمای سفر به سوچی

اتوبوس، بدنه اصلی حمل و نقل عمومی در شهر سوچی بزرگ محسوب می‌شود. بیش از ۲۰۰ مسیر اتوبوسرانی در این شهر وجود دارد که هم در داخل مناطق چهارگانه تردد دارند و هم این مناطق را به هم وصل می‌کنند. رفت و آمد به برخی از روستاهای کوهستانی دوردست فقط از طریق اتوبوس میسر است.

این اتوبوس‌ها علاوه بر تهویه هوا، مناسب افراد ویلچری بوده و برخی از آن‌ها به وای‌فای مجهز هستند. تقریبا در کلیه اتوبوس‌های داخل شهری و حومه، ایستگاه‌ بعدی اعلام می‌شود. اتوبوس‌هایی که در داخل مناطق فعالیت دارند، در تمام ایستگاه‌ها توقف دارند؛ اما اتوبوس‌های حومه شهر ممکن است در جایی که مسافری منتظر اتوبوس نیست و درخواستی برای پیاده شدن وجود ندارد، بدون توقف در برخی از ایستگاه‌ها به مسیر خود ادامه دهند.

کرایه‌ها بر اساس مسافت شما تا مقصد برآورد می‌شود. در اتوبوس‌های حومه شهر باید هنگام سوار شدن، کرایه را پرداخت کنید؛ هر چند در اتوبوس‌های شهری قبل از پیاده شدن باید کرایه را به راننده بدهید. در اتوبوس‌های سوچی، هیچ بازرس بلیطی فعالیت ندارد.

ایستگاه اتوبوس آدلر در کنار بازار مرکزی در Ulitsa Demokraticheskaya قرار دارد. ایستگاه اتوبوس سوچی از سه بخش تشکیل شده که همگی در کنار ایستگاه قطار هستند. میدان پشت این ایستگاه مختص اتوبوس‌های راه دور است که تعداد محدودی ایستگاه در سوچی دارند. میدان جلوی ایستگاه برای اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌هایی است که در مسیر خود به آدلر یا کراسنایا پولیانا در این محل توقف دارند.

تمام مسیرهای اصلی شهری در ناحیه مرکزی سوچی و نزدیک‌ترین مناطق حومه‌ای، در این ایستگاه راه‌آهن و Platanovaya Alleya توقف دارند.

مینی بوس

راهنمای سفر به سوچی

با توجه به نواحی کوهستانی و تعدد روخانه‌ها و نهرها، امکان فعالیت مترو، تراموا و وسایل حمل و نقل برقی وجود ندارد. Marshrutkasبه‌عنوان مینی‌بوس‌های رفت و برگشت در مسیرهای ثابت شناخته شده‌اند. این مینی‌بوس‌ها اولین وسایل حمل و نقل در سوچی محسوب می‌شوند که مسافر را سوار کرده و هر جا که مد نظر او باشد پیاده می‌کنند. در ضمن در ساعات شلوغ شاید مجبور باشید در طی مسیر بایستید، به هر حال هنگام پیاده شدن کرایه را به راننده بدهید، البته در برخی از مسیرهای بین شهری از شما می‌خواهند که همان ابتدا کرایه خود را پرداخت کنید.

برای گرفتن مینی‌بوس کافی است مشابه تاکسی، دست خود را تکان دهید. بسیاری از آن‌ها در همان مسیر اتوبوس حرکت می‌کنند، البته سرعت بیشتری دارند. مینی‌بوس‌های قدیمی اکنون جای خود را به مرسدس بنز، هیوندا و مدل‌های جدید داده‌اند. این تغییر و تحول به واسطه‌ی بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۴ در سوچی اتفاق افتاد.

اجاره خودرو

از دو شرکت Urentcar و Sharemobile می‌توانید خودرو کرایه کنید. نرخ قیمت‌ها از ۷٫۵۰ روبل در دقیقه شروع می‌شود. برای استفاده از این خدمات باید یک اپلیکیشن موبایل را دانلود و ثبت‌نام کنید. برای ثبت‌نام، علاوه بر گواهینامه رانندگی، به کارت شناسایی و کارت بانکی احتیاج دارید.

دوچرخه

راهنمای سفر به سوچی

به‌رغم کوهستانی بودن شهر سوچی، دوچرخه در طول چند سال گذشته به وسیله‌ای پرطرفدار برای گشت و گذار در شهر تبدیل شده است. ایستگاه‌های متعددی برای کرایه دوچرخه در شهر وجود دارد. یکی از بهترین نقاط دوچرخه‌سواری، مناطق کنار رودخانه‌ی سوچی در Ulitsa Tchaikovskogo، Konstitutsii،Ulitsa Navaginskaya، Kurortny Prospekt و Ulitsa Ordjonikidze محسوب می‌شود؛ اما نباید به هیچ عنوان در لبه‌ی آب و تفرجگاه‌های ساحلی دوچرخه‌سواری کنید.

پارک المپیک نیز به‌واسطه‌ی چندین ایستگاه کرایه دوچرخه و مسیری وسیع برای دوچرخه‌سواری، جای بسیار مناسبی برای دوچرخه‌سواری است. با توجه به مناطق کوهستانی سوچی، راه‌های دوچرخه‌سواری متعددی در مناطق حومه شهر نظیر مسیرهای عالی اطراف کراسنایا پولیانا وجود دارد.

سایت‌های جام جهانی ۲۰۱۸

راهنمای سفر به سوچی

استادیوم المپیک فیشت آرنا (Fisht Arena) برای المپیک زمستانی ۲۰۱۴ ساخته شد و میزبانی مراسم افتتاحیه و اختتامیه را بر عهده داشت. اسم این استادیوم از قله‌ای در بخش غربی رشته کوه قفقاز گرفته شده که به معنای «سرِسپید» است. ظرفیت ۴۰ هزار نفر تماشاچی را دارد و تماشاچیان می‌توانند علاوه بر مناظر کوهستانی، شاهد صحنه‌های چشم‌نواز دریا نیز باشند.

شماره های ضروری

شماره تلفن اورژانسی ۱۱۲ را می‌توان با موبایل شماره‌گیری کرد؛ حتی اگر سیم کارتی در تلفن شما نباشد، شارژ شما تمام شده و صفحه کلید گوشی قفل شده باشد نیز می‌توانید با این شماره تماس بگیرید.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • NFC Championship Game: Los Angeles Rams v New Orleans Saints – live!
   Teams meet at the Superdome for place in Super Bowl LIIIEmail Hunter with your thoughts or tweet him @HunterFelt 9.39pm GMT From Pranjal Tiwari:I’m still confused by “love will tear us apart” making an appearance today. Do you know if that’s a Saints anthem or something, or was it the broadcaster that used it? Very […]
  • Barcelona v Leganés: La Liga – live!
   Updates from the 7.45pm GMT kick-off at Camp NouLive scores – follow all Sunday’s goals as they go inEmail John or tweet @JohnBrewin_ with your thoughts 9.39pm GMT 90+5 mins: Barcelona want more. Rakitic, who has been key to their gaining control of this game, fires a rocket of a shot just wide of the […]
  • Harry Winks heads home at the last for Spurs to break Fulham hearts
   Who needs Harry Kane when you have got Harry Winks? The start of Tottenham’s period without their talismanic centre-forward and, indeed, Son Heung-min, too, looked set to end in frustration as Fernando Llorente – the player entrusted with the main striking role – endured a nightmarish afternoon.Llorente scored an own goal at one end and […]
  • Maurizio Sarri says slamming Chelsea’s players was not a risky move
   • Manager says they lacked ‘ferocity’ in their defeat at Arsenal• Adds he is ‘a straight talker’ not worried about bruising egosMaurizio Sarri does not believe it was a risky move to accuse his Chelsea players of being “extremely difficult to motivate” and lacking “ferocity” in their game after the tame defeat at Arsenal.Sarri struggled […]
  • Irish clubs have strength in depth but Saracens can reach European final | Robert Kitson
   European quarter-finals coincide with Brexit date but clubs are expected to fulfil their fixtures without any fussReaching the last eight of Europe may yet prove the easy bit for those involved in this season’s quarter-finals. With the United Kingdom currently due to leave the European Union on that same March weekend, there is potential for […]
  • Rachel Dunn guides England to victory but Australia claim Quad Series
   • England 52-49 Australia• Tracey Neville got tactics spot on to repel Australia challengeNo maiden Quad Series crown for England but, in the context of what is to come this year, another successful chapter in their captivating rivalry with Australia could be much more important.Needing to win by five to claim the Quad Series title […]
  • 'No solutions' to Irish backstop in May's Brexit call with cabinet
   Statement on Monday expected to focus on finding a remedy to issue that threatens to split Tory partyTheresa May is expected to reject calls to forge a cross-party consensus on Brexit when she lays out her plan B to parliament on Monday, choosing instead to back new diplomatic efforts in Brussels to renegotiate the Irish […]
  • Zimbabwe warns brutal crackdown is 'foretaste of things to come'
   Presidential spokesman’s words add to concerns over harsh response to protestsA brutal crackdown in Zimbabwe that has followed protests against fuel price rises is “just a foretaste of things to come”, the president’s spokesman has said.The harsh words will increase concerns about the deteriorating human rights situation in the poor southern African country, coming after […]
  • Revealed: Spice Girls T-shirts made in factory paying staff 35p an hour
   Workers producing tops sold to raise money for Comic Relief receive far below a living wage‘Inhuman conditions’: life in factory making Spice Girls T-shirtsSpice Girls T-shirts sold to raise money for Comic Relief’s “gender justice” campaign were made at a factory in Bangladesh where women earn the equivalent of 35p an hour during shifts in […]
  • Trump may have spoken to Cohen before false testimony to Congress – Giuliani
   President’s attorney, Rudy Giuliani, said it would have been ‘perfectly normal’ for Trump to discuss testimony with CohenDonald Trump may have talked to Michael Cohen in advance about Cohen’s false testimony to Congress on their pursuit of a property deal in Russia, the president’s attorney said on Sunday. Related: Mueller's disavowal of bombshell Cohen report […]
 • اطلاعات