۱۰:۱۱:۰۵ - جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶
دولت آمریکا مجوز صادرات تجهیزات پیشرفته به ایران را صادر کرد.
ولت آمریکا با ادعای تقویت نظارت بین المللی بر اجرای توافق هسته ای ایران (برجام)، مجوز صادرات تجهیزاتی با فنآوری پیشرفته به ایران را صادر کرد. اقلیم زاگرس به نقل از مهر:   دولت آمریکا با ادعای تقویت نظارت بین المللی بر اجرای توافق هسته ای ایران (برجام)، مجوز صادرات تجهیزاتی با فنآوری پیشرفته به ایران […]

ولت آمریکا با ادعای تقویت نظارت بین المللی بر اجرای توافق هسته ای ایران (برجام)، مجوز صادرات تجهیزاتی با فنآوری پیشرفته به ایران را صادر کرد.صادرات کالاها با فناوری پیشرفته به ایران

اقلیم زاگرس به نقل از مهر:   دولت آمریکا با ادعای تقویت نظارت بین المللی بر اجرای توافق هسته ای ایران (برجام)، مجوز صادرات تجهیزاتی با فنآوری پیشرفته به ایران را صادر کرد.

 نقل از المانیتور، دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به منظور تقویت نظارت بین المللی بر اجرای مفاد توافق هسته ای ایران- موسوم به برجام- مجوز صادرات تجهیزاتی با فنآوری پیشرفته به ایران را صادر کرد.

در همین راستا، «جان سالیوان» معاون وزیر خارجه آمریکا مجوز صادرات شبکه های پهن باند، دیش های ماهواره و تجهیزات بی سیم به ایران را برای ایستگاه هایی که بر احتراق های هسته ای در زمان دقیق آن نظارت می کنند، صادر کرد.

گفتنی است که طبق قوانین وضع شده در آمریکا پس از جنگ ایران- عراق، این کشور صادرات کالاهایی با «قابلیت کاربرد دوگانه» را که ممکن است برای برنامه تسلیحات هسته ای ایران مفید باشد، محدود می کند.

این نخستین بار نیست که آمریکا مجوز صادرات کالاهایی با فنآوری دیجیتال به ایران را صادر می کند: در سال ۲۰۱۰، وزارت خارجه آمریکا با ادعای پشتیبانی از حق آزادی بیان، به شرکت های صادر کننده نرم افزارهای چت، ایمیل و شبکه های اجتماعی مجوز صادرات به ایران را اعطا کرد.

شایان ذکر است که «سازمان پیمان منع جامع آزمایش هسته ای» (CTBTO) که بر رعایت ممنوعیت انفجارهای آزمایشی هسته ای در سرتاسر جهان نظارت می کند، این تجهیزات نظارتی را درخواست کرده است.

این مجوز صادرات در حالی صادر شد که دونالد ترامپ قرار است روز دوازدهم ماه مه در مورد ماندن یا خروج از برجام تصمیم نهایی خود را اعلام کند. وی در ماه ژانویه، بار دیگر فرمان «تمدید تعلیق تحریم ها علیه ایران» را امضاء کرد؛ اما به کنگره و متحدان اروپایی خود هشدار داد این آخرین باری است که این فرمان را امضاء می کند و شرط ماندن آمریکا در برجام را «اِعمال تغییرات بنیادین» در این توافق عنوان کرد.

روز دوشنبه نیز روزنامه «نیویورک تایمز» گزارش داد که وزارت خارجه آمریکا به اِعمال فشار بر کشورهای اروپایی جهت وضع محدودیت های سختگیرانه تر بر آزمایش های موشکی ایران، فراهم نمودن امکان دسترسی بیشتر به سایت های نظامی ایران برای بازرسان تسلیحاتی و تمدید برخی از محدودیت های هسته ای مندرج در برجام ادامه می دهد. لازم به ذکر است که کشورهای روسیه، چین و ایران نیز باید با اِعمال این تغییرات موافقت کنند.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
  • RSS English News