۱۹:۴۱:۱۲ - پنج شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷
در پی بحرانهای مالی و سیاسی؛ ده ها هزار نفر از کردستان عراق مهاجرت کردند.
به گفته مقامات کرد عراقی، بحران های مالی، سیاسی و اجتماعی در یک سال گذشته باعث تشدید مهاجرت جوانان کردستان عراق به خارج و ناامیدی سایرین از سیستم حکمرانی در این منطقه شده است.   نسیم توسعه به نقل از ایرنا:   به گفته مقامات کرد عراقی، بحران های مالی، سیاسی و اجتماعی در یک سال […]

به گفته مقامات کرد عراقی، بحران های مالی، سیاسی و اجتماعی در یک سال گذشته باعث تشدید مهاجرت جوانان کردستان عراق به خارج و ناامیدی سایرین از سیستم حکمرانی در این منطقه شده است. 

نسیم توسعه به نقل از ایرنا:   به گفته مقامات کرد عراقی، بحران های مالی، سیاسی و اجتماعی در یک سال گذشته باعث تشدید مهاجرت جوانان کردستان عراق به خارج و ناامیدی سایرین از سیستم حکمرانی در این منطقه شده است.

«آری جلال» سرپرست فدراسیون سراسری پناهندگان در عراق با اعلام این مطلب اعلام کرد در یازده ماه گذشته بیش از ۷۳ هزار شهروند کرد عراقی بدلیل بحران های مالی، سیاسی و اجتماعی از این منطقه مهاجرت کرده اند.
وی که با رسانه های منطقه صحبت می کرد گفت: تنها در ماه های ۸ تا ۱۲ سال ۲۰۱۷ میلادی بدلیل برگزاری همه پرسی در منطقه کردستان عراق ۴۹ هزار و ۹۷۹ شهروند اقلیم کردستان عراق را ترک کرده اند.
گفتنی است همه پرسی جدایی طلبانه اقلیم کردستان عراق در مهرماه سال گذشته با اصرار سران اقلیم برگزار شد که نهایتا به شکست انجامید.
نامبرده تصریح کرد که در شش ماهه اول سال ۲۰۱۸ میلادی نیز ۲۳ هزار و ۷۱۰ نفر بصورت قاچاق اقلیم را به مقصد کشورهای آمریکا و اروپا ترک کرده اند.
سرپرست فدراسیون سراسری پناهندگان در ادامه اظهار داشت: در ۷ سال گذشته از مجموع مهاجرت کنندگان ۲۷۸ تن جان خود را از دست داده اند که از این مجموع تنها اجساد ۱۴۵ نفر پیدا شده و سرنوشت بقیه هنوز روشن نیست.
آری جلال در ادامه افزود: در بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۵۵۰ هزار از شهروندان منطقه کردستان عراق بطور رسمی خواهان پناهندگی کشورهای اروپایی گشته اند.
«کمال رئوف» سردبیر آژانس خبری «شارپرس» نیز در تحلیل بحران های اقلیم کردستان عراق در مقاله ای نوشت: آنچه امروز در جهان سیاست و مدیریت کردستان عراق می گذرد تنها شکست احزاب حاکم نیست بلکه باید به این شکست ها شکست احزاب اپوزیسیون دولت اقلیم را نیز اضافه کرد که نتوانستند برون رفتی برای بحران ها در اقلیم باشند.
وی اضافه کرد: تراکم بحران ها در کردستان عراق را باید محصول شکست حاکمان از یک سو و تضعفیف نمایندگان جریان های اپوزیسیون دانست. ناامیدی و تضعیف اراده مردم در مقابل بحران های کنونی پیامد سیاست های خام و کم تجربه همه جریان های سیاسی در اقلیم می باشد.
این روزنامه نگار جریان های اپوزیسیون را مشوق ادامه سیاست های شکست خورده حاکمان دانسته و تاکید کرد مردم در چنین شرایطی از همه ناامید شده و افق روشنی برای حل بحران ها دستکم در کوتاه مدت وجود ندارد.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
  • RSS English News