۱۶:۵۰:۱۷ - شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶
درد و رنج‌؛ سهم عشایر از نفت و گاز گچساران
سهم یک هزار خانوار عشایری شهرستان گچساران از نفت و گاز تنها درد و رنج بوده زیرا از آتش نفت تنها دودش به چشم عشایر می‌رود.  اقلیم زاگرس به نقل از تسنیم:   ۲۵ درصد نفت و گاز کشور در شهرستان محروم گچساران تامین می‌شود، شهرستانی که سهم مردمش از طلای سیا تنها درد و رنج بوده […]

سهم یک هزار خانوار عشایری شهرستان گچساران از نفت و گاز تنها درد و رنج بوده زیرا از آتش نفت تنها دودش به چشم عشایر می‌رود. عشایر دریلا

اقلیم زاگرس به نقل از تسنیم:   ۲۵ درصد نفت و گاز کشور در شهرستان محروم گچساران تامین می‌شود، شهرستانی که سهم مردمش از طلای سیا تنها درد و رنج بوده و از آتش نفت تنها دودش نصیب مردم شده و باید با این سختی‌ها بسوزند و بسازند.

بیش از یک هزار خانوار عشایری در مناطق نفتی هلیگان، باباکلان، سه راه بن انجیر، دشت گز، دشت بلوط، کوه شهرو، گچساران قدیم و …سکونت دارند که هر روز شاهد خسارت بوده و شرکت بهره‌برداری نفت و گاز توجهی به اهالی این مناطق ندارد.

نفت آب‌های سطحی را آلوده کرده و دیگر قابل شرب برای انسان‌ها و دام‌هایشان نیست سازمان امور عشایر نیز در زمینه آبرسانی سیار با کمبود اعتبار روبه‌رو بوده و در این وسط تنها عشایر باید متضرر شده و هر روز شاهد افزایش درد و رنج‌ها باشند.

دیگر دل و دماغی نداریم

یکی از اهالی منطقه عشایری باباکلان می‌گوید: دیگر دل و دماغی برای زندگی عشایری نداریم زیرا زیر چکمه‌های نفت در سکوت مسئولان و متولیان امر در حال له شدن هستیم و دیگر حتی زنگوله‌های دام‌هایمان صدایش نمی‌آید.

رجبعلی افزود: برای سرمایه گذاران به صورت مداون مشوق می‌گذارند ولی برای عشایر مولد و کم توقع اهمیتی قائل نمی‌شوند و حتی در برنامه‌ریزی مسئولان محلی از اعراب ندارند زیرا در غیر اینصورت هر روز شاهد کاهش زندگی عشایری نبودیم.

وی افزود: شرکت بهره برداری نفت و گاز آب‌های سطحی را آلوده می‌کند و قابل شرب برای انسان و دام نیست ولی ریالی در این زمینهئ خسارت به عشایر پرداخت نمی‌کند و حتی حاضر نبوده با تانکر به صورت سیار آبرسانی کند.

حکایت کلاه شرعی که شرکت نفت بر سر عشایر می‌گذارد

دیگر عشایر منطقه سه راه بن انجیر می‌گوید: مراتع و یوردهایمان را شرکت نفت خراب می‌کند ولی در زمینه پرداخت خسارت امروز فردا می‌کنند و البته جالب بوده زیرا کارشناسان نفت در بررسی‌های اولیه در زمینه خسارت وارده نظر مثبت می‌دهند ولی دیگر خبری از پرداخت خسارت نیست.

کشکولی بیان کرد: تایید خسارت وارده توسط کارشناسان و عدم پرداخت کامل خسارت کلاه شرعی بوده که نفت و گاز گچساران بر سر عشایر می‌گذارد تا برای مدتی فضا را آرام کنند تا آب از آسیاب بیفتند.

درخواست امور عشایر از شرکت نفت گچساران

معاون عمرانی امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد با تایید خسارت وارده به عشایر گچساران توسط شرکت نفت و گاز افزود: با توجه به آلوده شدن آب شرب عشایر و دامن‌هایشان انتظار می‌رود شرکت بهره‌برداری نفت و گاز در زمینه اختصاص اعتبار ویژه برای آبرسانی سیار به عشایر اقدام کند.

بهمن آزادی خواستار تسریع در روند پرداخت خسارت شرکت نفت به مراتع و یورد عشایر شد و افزود: غیر از دهستان امامزاده جعفر دیگر مناطق شهرستان گچساران نفت خیر بوده و از مشکلات و آسیب‌های نفت در امان نبوده و باید شرکت نفت در این زمینه نگاه ویژه داشته باشند.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
  • RSS English News

  • RSS news

  • اطلاعات