۱۸:۲۴:۱۲ - چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵
درد دل شوتی ها و نگاه مسئولین به قاچاق!
به ابعاد مسافت و نوع کالا بستگی دارد و می تواند از یک میلیون تا یک میلیون و پانصد هزار تومان برای هر بار از نقاط مختلف استان تا تهران برای فرد شوتی دستمزد تعریف شود . خودرو شوتی، واژه ای که خیلی سریع در اندک زمانی به وسعت کمتر از یک دهه وارد ساختار […]

به ابعاد مسافت و نوع کالا بستگی دارد و می تواند از یک میلیون تا یک میلیون و پانصد هزار تومان برای هر بار از نقاط مختلف استان تا تهران برای فرد شوتی دستمزد تعریف شود .خودرو شوتی، واژه ای که خیلی سریع در اندک زمانی به وسعت کمتر از یک دهه وارد ساختار زبانی مردم استان بوشهر شده است .

این روزها، حرف اول را خودروهای شوتی می زنند که نه در مجامع دانشگاهی بلکه در جاده های توسعه یافته استان بوشهر. سواد قریب به اتفاق آنها به گفته فرمانده انتظامی استان بوشهر زیر دیپلم است. مبدا ، هر نقطه بندری استان و مقصد به استان های فارس ، خوزستان ، کهگیلویه وبویراحمد ، اصفهان و تهران. باری به اندازه یک نیسان در خودروهای سواری جا می کنند که فقط یک صندلی بیشتر در آن وجود ندارد و آن هم صندلی راننده.پولی که می گیرند خون بهایشان است . آنها باید برسند حال با هر سرعت و شتابی . گاهی مشاهده این افراد در جاده ها با ظاهر خودروهایشان که از پانصد متری به مانند یک عقاب به سمت  شما حمله ور می شوند رعب آور است .

در جاده ها با کسی شوخی ندارند . پلیس نیز حاضر نیست به دلیل در خطر افتادن امنیت سایر رانندگان ، با این قوم شوتی لقب در تعقیب و گریز جاده ای بیافتد ضمن این که وقتی چهار تا پنج خودرو شوتی همزمان وارد جاده می شوند و با سرعت های سرسام آوری پدال گاز را فشار می دهند یک هنگ هم جلودار آنان نیست چه رسد یک خودرو گشت پلیس.

وقتی در صفی پشت یک ترافیک سنگین و به آهستگی در حال رفتن هستید به ناگاه مشاهده می کنید که چگونه شوتی ها طول ترافیک را در جاده دو طرفه پر پیچ و خم دار را رد می کنند که دل در سینه شما به طپش می افتد علی الخصوص که کاروانی بیش از دو خودرو باشند.

اگر تا یک دهه پیش رانندگان این خودروهای حامل جنس قاچاق از پوشاک تا ادامس ، شکلات و گوشی تلفن همراه بومی استان بوشهر بوده اند اما در یک سال گذشته بدین سو بخش اعظمی از رانندگان این خودروها نه تنها استان های همسایه بوشهر می باشند بلکه استان های غربی نیز پا در جاده های هموار استان بوشهر برای این کاسبی بی برکت گذاشته اند .

قانون گذار برای خودروهای شوتی دو نوع جرم را تعریف کرده است که اخلال در نظم و سلب آسایش عمومی از طریق حرکات غیر متعارف و موضوع ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) که این دو جرم سبب شده که ترس دستگیر شدن یار و مونس رانندگان در سفر باشد.

وقتی به شکل کاروانی و با سرعت سرسام آور بالای ۱۷۰ کیلومتر و در حالی که پلاک خودروهای آنها دست کاری شده یا کاملا استتار گشته در جاده تردد می کنند و برای ثبت نشدن شماره خودروشان توسط دوربین های سرعت سنج از تعمد حاشیه جاده را انتخاب می کنند تا با لرزش خودرو اگر تصویری هم ثبت می شود ان قدر لرزش داشته باشد که شماره خودرو خوانا ثبت نگردد پلیس چگونه می تواند جلوی آنها را بگیرد .

هر چند راه های متفاوتی برای ریشه کنی خودروهای شوتی وجود دارد که عزمی جدی می طلبد اما تیراندازی از طرف پلیس با وجود امکان برخورد تیر به راننده خودرو ، صحیح نیست که پلیس نیز با درک موضوع مطلقا دست به اسلحه نمی شود .

اگر در تمامی جاده های موصلاتی استان ایستگاه های دائم پلیس راه اندازی شود یا نهضت برخورد با هر خودرویی که شکل و  شمایلش به خودروهای شوتی می ماند در سطح شهرها انجام گیرد می توان محو این پدیده ناموزون که ارتباط مستقیمی با امنیت عمومی دارد را شاهد بود.

البته سر نترس رانندگان این خودروها باعث صحنه های عجیب و غریبی در جاده های استان شده است . نمنونه آن مسیر کنگان به سمت جاشک است. وقتی متوجه گشت های محسوس و نامحسوس پلیس در این محدوده در طول شب می شوند به راحتی یک لیوان آب خوردن مسیر خود را تغییر داده و وارد باند مخالف می شوند و جاده پر پیج و خم و یک طرفه به سمت کنگان را به شکلی در می اورند که هر تازه واردی فکر می کند این بخش از جاده دو طرفه است .

نتیجه آن که هر لحظه امکان تصادف شاخ به شاخ این خودروها در اتوبان دور از ذهن نیست که با توجه به سرعت این خودروها ، لطمات جبران ناپذیر است.

علی . م  خود را ۲۶ ساله معرفی می کند . وقتی درباره این شغل با وی گفت و گو می کنم، می گوید : به استرسش نمی ارزد . ناچاریم از ترس پلیس در ساعات مشخصی مسیرها را طی کنیم .

وقتی از وی پرسیدم که دستمزد هر فرد چقدر است می گوید : به ابعاد مسافت و نوع کالا بستگی دارد و می تواند از یک میلیون تا یک میلیون و پانصد هزار تومان برای هر بار از نقاط مختلف استان تا تهران برای فرد دستمزد تعریف شود .

این فرد که دارای تحصیلات دیپلم است ادامه می دهد : اگر از همین امروز شغلی مستمر داشته باشیم حاضر نیستم که حتی یک بار دیگر برای جابجا کردن کالا وارد جاده شوم .این شغل با جان ما بازی می کند و هیچ خیر و برکتی هم در آن نیست چون هر لحظه می توانیم تصادف کنیم یا توسط پلیس دستگیر شویم که با جرائم سنگینی مواجه می شویم .

مرتضی .د دیگر فردی است که حاضر می شود در این زمینه گفتگو کند . وی می گوید : همین که این شغل فاقد هویت اجتماعی است و هر فردی با مشاهده خودروهای ما احساس بدی پیدا می کند کافی است که بدانیم چقدر با همه خطرهایش ، شغل ما منفور جامعه است.

اگر پیش از این رانندگانی ماهر وارد این عرصه می شدند اما بدلیل بیکاری و نبود شغل روزانه شاهد ورود افرادی جدید هستیم که بدلیل فقدان مهارت لازم در رانندگی مسبب تصادف های فراوانی در جاده ها می شوند که سبب شده عامل تمام تصادفات در جاده ها به نام خودروهای شوتی رقم خورد.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان بوشهر با اشاره به اینکه خودروهای حامل کالای قاچاق که به‌اصطلاح “شوتی” گفته می‌شود در جاده‌های استان بوشهر خطرساز شده است، گفت: در مهر ماه امسال در محور ساحلی جنوب استان بوشهر در تصادفات خودروها ۸ کشته ثبت شده که یک طرف این تصادفات خودروهای شوتی یا حامل کالای قاچاق هستند.علم با تاکید بر برخورد قاطع پلیس راه استان بوشهر با خودروهای شوتی افزود: خودروهای شوتی خطر مهم افزایش تلفات جاده‌ای در تصادفات تعیین شده و جاده‌های این استان ناامن کرده است.

رئیس پلیس راه استان بوشهر نیز با اشاره به بحران خودروهای حامل کالای قاچاق یا شوتی در جاده‌های استان بوشهر گفت: برخورد پلیس راه استان بوشهر با این خودروها در جاده‌های این استان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴۲ درصد افزایش یافته است.

پاپری با اشاره به اینکه برخورد قاطع با قاچاقچیان از اولویت‌های نیروی انتظامی است افزود: خودروهای شوتی که حامل کالای قاچاق هستند و رانندگان این خودروها بدون توجه به مقررات راهنمایی و رانندگی با سرعت غیرمجاز اقدام به رانندگی می‌کنند برخورد با آنان در اولویت برنامه‌های پلیس قرار دارد.

وی از حادثه آفرینی این خودروها خبر داد و گفت: با توجه به اینکه این خودروها برای حمل کالای قاچاق استفاده می‌شود، برخورد با آنها در اولویت کار پلیس قرار دارد که در نیمه‌ نخست امسال ۲ هزار و ۲۳۲ خودرو شوتی توقیف و با رانندگان طبق قانون برخورد شده است.

رئیس پلیس‌راه استان بوشهر با بیان اینکه خودروهای شوتی حرکت بسیار خطرناک در جاده‌ها انجام می‌دهند تاکید کرد: دوربین‌های کنترل سرعت خودروها در جاده‌های استان بوشهر نقش مهمی در شناسایی این خودروها دارد که لازم است همه جاده‌های  اصلی و شریانی استان به دوربین‌های هوشمند مجهز شود.

پاپری با تاکید بر افزایش گشت‌های نامحسوس برای شناسایی و برخورد با خودروهای حادثه‌ساز گفت: اکنون تعدادی خودرو گشت نامحسوس پلیس راه در استان بوشهر فعال است که لازم است این خودروها افزایش یابد.

به نظر می رسد که وقت آن رسیده که وضعیت این خودروهای شوتی یک بار برای همیشه ساماندهی شود . اگر کار آنها تخلف است جلوی فعالیت آنها گرفته و اگر تخلف نیست به آنها فهمانده شود که پلیس با آنها کاری ندارند پس نیازی نیست در جاده هایی که حداکثر سرعت ۱۱۰ کیلومتر تعیین شده بیش از ۱۷۰ کیلومتر در ساعت برانند و امنیت فیزیکی و روانی دیگر خودروها را تحت شعاع قرار دهند.
منبع: سوک

منبع:
 1. حمید شوتی   فروردین ۲۰, ۱۳۹۶  

  شوتی بودن هیچ مشکلی نداره اصلا بد نیست من سرعت بالا ۱۳۰ نمیرم و بابت زحمتی ک میکشم کرایه ناچیزی دریافت میکنم و خطر گیر کردن رو ب جون میخرم و برای هیچکس ایست نمیکنم اگر قرار باش گیر کنم زنده دستگیر نمیشم
  بچه تهران هستم سعادت اباد

 2. غیاثی شوتی   مرداد ۳, ۱۳۹۶  

  کاری بسیار حلال برا لامردی های استان فارس با لوازم خانگی نه سیگار و خیلی چیز های دیگه.

 3. نام کاربری*   بهمن ۲۶, ۱۳۹۶  

  باسلام .دو مورد هست ک بگم.
  ۱٫من ۵ساله تواین خطم واقعا خیر و برکت نداره
  ۲٫حقیر لیسانس حسابداری دارم معدل۱۷ تا حالا ۳مرتبه ازمون استخدامی قبول شدم الکی از مصاحبه ردم کردن با اینکه در یک ازمون نفر اول شهرستان بودم.
  ۳٫حداقل ۶ساله دنبال یه کار شرکتی میگردم که به قول حضرات سابقه کاری ندارم.
  ۴٫مگه دوست عزیز از چند نفر پرسیدید ک سواد نداشتن من حاضرم دکترای ریاضی محض بهتون نشون بدم تو این خطه
  ۵٫لطفا صادقانه گزارش بگیرید

 4. Feli.alireza   شهریور ۲۳, ۱۳۹۷  

  تخریب میکنی که چی مارو میخوای از چشم کی بندازی همه میدونن ما چرا این بدبختی رو بجون خریدیم چارتا اوسگل مثه تو که تا مارو میبینن جو میگیرتشون اونام گاز میدن نباشن هیچ تصادفی صورت نمیگیره خودم زیاد پیش اومده از کنار یه ماشین با سرعت رد شدم اونم که ماشینش خالی بوده گفته بزار یه گازی باهاش بدم من احتیاجی ندارم سر پیچا ترمز بگیرپ ولی اون اون که باید بگیره چون من ترمز نگرفتم اونم نگرفته و ماشینشو چپ کرده پس کرم از خودتونه شوتی خودشون میدونن چیکار کنن که حادثه ساز نشن

سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Nancy Pelosi on impeachment: Trump 'leaves us no choice but to act' – live
   In her statement on proceeding with articles of impeachment, Pelosi outlined the allegations against Trump and argued the president abused his powerHelp us cover the critical issues of 2020. Consider making a contribution 2.40pm GMT Trump seems to be under the impression that a trial in the Republican-controlled Senate will allow him to call any […]
  • Pope's aide takes 33 refugees to Rome after visit to 'shameful' Lesbos camp
   Churches urged to host families as aide says ‘animals live better’ than people in campsAn aide to Pope Francis has urged Catholic churches across Europe to open their doors to refugees after bringing 33 people to Rome from overcrowded, squalid camps on the Greek island of Lesbos.Speaking on his return from a visit to the […]
  • Camila Cabello: Romance review
   (Simco)The singer’s second solo album is too heavy on the Auto-Tune, giving cyborg sheen to what should be heartfelt love songsThe last few years have been intriguing ones for pop. As noted in a recent Guardian piece, a new wave of writers has emerged, rightly determined to overturn the longstanding critical bias against the genre. […]
  • 'Oval Four' men jailed in 1972 cleared by court of appeal in London
   Lord chief justice expresses ‘regret that it has taken so long for injustice to be remedied’Three men who were convicted nearly 50 years ago on the evidence of a corrupt police officer have finally had their names cleared by senior judges.Upholding an appeal against conviction by the “Oval 4” – Winston Trew, Sterling Christie, George […]
  • Inside the hate factory: how Facebook fuels far-right profit
   Guardian investigation reveals a covert plot to control some of Facebook’s largest far-right pages and harvest Islamophobic hate for profitRevealed: Ilhan Omar and Rashida Tlaib targeted in far-right fake news operationThe message from Israel arrived on an otherwise unremarkable afternoon for 36-year-old Beau Villereal.At his family’s sprawling 42-acre property outside Live Oak in Florida’s rural […]
  • Colombia strike and Auschwitz-Birkenau: Thursday's top photos
   The Guardian’s picture editors select photo highlights from around the world Continue reading...
  • Integrity of murder inquiry at risk while Maltese PM in charge, say MEPs
   Pressures increases on Joseph Muscat as prime suspect in murder of Daphne Caruana Galizia testifies in court Malta’s prime minister, Joseph Muscat, is under renewed pressure to quit immediately after a European parliament delegation said the integrity of the Daphne Caruana Galizia murder inquiry remained at risk while he was still in power. Muscat was […]
  • 'My life's passion': superfan's Abba shrine recreated for exhibition
   Andrew Boardman shares his 44-year devotion to supergroup as part of huge immersive showAndrew Boardman is overcome with emotion as he stares at the cornucopia of Abba singles, albums, cassettes, videos, DVDs, posters, magazines, books, dolls, mugs, calendars, pendants, mugs, T-shirts, badges, posters, baubles, colouring books, games and dolls assembled behind glass windows at the […]
  • How to Eat: a crisp sandwich
   This month, How to Eat is munching on a complex dish rarely discussed in polite society. Do you use butter or mayo? Is white bread essential? Do Wotsits work?The crisp sandwich is food’s equivalent of picking your nose. We all do it. Yes, even you. And, particularly in private, it can be a source of […]
  • Pearl Harbor shooting: US sailor kills two civilians and injures third at military base
   Suspect took his own life after attack at Joint Base Pearl Harbor-Hickam, near Honolulu, officials saidA US sailor opened fire at the historic military base in Pearl Harbor on Wednesday afternoon, authorities said, killing two civilian workers and injuring a third before taking his own life.Officials at the Joint Base Pearl Harbor-Hickham near Honolulu, Hawaii, […]
 • اطلاعات