۱۸:۲۴:۱۲ - چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵
درد دل شوتی ها و نگاه مسئولین به قاچاق!
به ابعاد مسافت و نوع کالا بستگی دارد و می تواند از یک میلیون تا یک میلیون و پانصد هزار تومان برای هر بار از نقاط مختلف استان تا تهران برای فرد شوتی دستمزد تعریف شود . خودرو شوتی، واژه ای که خیلی سریع در اندک زمانی به وسعت کمتر از یک دهه وارد ساختار […]

به ابعاد مسافت و نوع کالا بستگی دارد و می تواند از یک میلیون تا یک میلیون و پانصد هزار تومان برای هر بار از نقاط مختلف استان تا تهران برای فرد شوتی دستمزد تعریف شود .خودرو شوتی، واژه ای که خیلی سریع در اندک زمانی به وسعت کمتر از یک دهه وارد ساختار زبانی مردم استان بوشهر شده است .

این روزها، حرف اول را خودروهای شوتی می زنند که نه در مجامع دانشگاهی بلکه در جاده های توسعه یافته استان بوشهر. سواد قریب به اتفاق آنها به گفته فرمانده انتظامی استان بوشهر زیر دیپلم است. مبدا ، هر نقطه بندری استان و مقصد به استان های فارس ، خوزستان ، کهگیلویه وبویراحمد ، اصفهان و تهران. باری به اندازه یک نیسان در خودروهای سواری جا می کنند که فقط یک صندلی بیشتر در آن وجود ندارد و آن هم صندلی راننده.پولی که می گیرند خون بهایشان است . آنها باید برسند حال با هر سرعت و شتابی . گاهی مشاهده این افراد در جاده ها با ظاهر خودروهایشان که از پانصد متری به مانند یک عقاب به سمت  شما حمله ور می شوند رعب آور است .

در جاده ها با کسی شوخی ندارند . پلیس نیز حاضر نیست به دلیل در خطر افتادن امنیت سایر رانندگان ، با این قوم شوتی لقب در تعقیب و گریز جاده ای بیافتد ضمن این که وقتی چهار تا پنج خودرو شوتی همزمان وارد جاده می شوند و با سرعت های سرسام آوری پدال گاز را فشار می دهند یک هنگ هم جلودار آنان نیست چه رسد یک خودرو گشت پلیس.

وقتی در صفی پشت یک ترافیک سنگین و به آهستگی در حال رفتن هستید به ناگاه مشاهده می کنید که چگونه شوتی ها طول ترافیک را در جاده دو طرفه پر پیچ و خم دار را رد می کنند که دل در سینه شما به طپش می افتد علی الخصوص که کاروانی بیش از دو خودرو باشند.

اگر تا یک دهه پیش رانندگان این خودروهای حامل جنس قاچاق از پوشاک تا ادامس ، شکلات و گوشی تلفن همراه بومی استان بوشهر بوده اند اما در یک سال گذشته بدین سو بخش اعظمی از رانندگان این خودروها نه تنها استان های همسایه بوشهر می باشند بلکه استان های غربی نیز پا در جاده های هموار استان بوشهر برای این کاسبی بی برکت گذاشته اند .

قانون گذار برای خودروهای شوتی دو نوع جرم را تعریف کرده است که اخلال در نظم و سلب آسایش عمومی از طریق حرکات غیر متعارف و موضوع ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) که این دو جرم سبب شده که ترس دستگیر شدن یار و مونس رانندگان در سفر باشد.

وقتی به شکل کاروانی و با سرعت سرسام آور بالای ۱۷۰ کیلومتر و در حالی که پلاک خودروهای آنها دست کاری شده یا کاملا استتار گشته در جاده تردد می کنند و برای ثبت نشدن شماره خودروشان توسط دوربین های سرعت سنج از تعمد حاشیه جاده را انتخاب می کنند تا با لرزش خودرو اگر تصویری هم ثبت می شود ان قدر لرزش داشته باشد که شماره خودرو خوانا ثبت نگردد پلیس چگونه می تواند جلوی آنها را بگیرد .

هر چند راه های متفاوتی برای ریشه کنی خودروهای شوتی وجود دارد که عزمی جدی می طلبد اما تیراندازی از طرف پلیس با وجود امکان برخورد تیر به راننده خودرو ، صحیح نیست که پلیس نیز با درک موضوع مطلقا دست به اسلحه نمی شود .

اگر در تمامی جاده های موصلاتی استان ایستگاه های دائم پلیس راه اندازی شود یا نهضت برخورد با هر خودرویی که شکل و  شمایلش به خودروهای شوتی می ماند در سطح شهرها انجام گیرد می توان محو این پدیده ناموزون که ارتباط مستقیمی با امنیت عمومی دارد را شاهد بود.

البته سر نترس رانندگان این خودروها باعث صحنه های عجیب و غریبی در جاده های استان شده است . نمنونه آن مسیر کنگان به سمت جاشک است. وقتی متوجه گشت های محسوس و نامحسوس پلیس در این محدوده در طول شب می شوند به راحتی یک لیوان آب خوردن مسیر خود را تغییر داده و وارد باند مخالف می شوند و جاده پر پیج و خم و یک طرفه به سمت کنگان را به شکلی در می اورند که هر تازه واردی فکر می کند این بخش از جاده دو طرفه است .

نتیجه آن که هر لحظه امکان تصادف شاخ به شاخ این خودروها در اتوبان دور از ذهن نیست که با توجه به سرعت این خودروها ، لطمات جبران ناپذیر است.

علی . م  خود را ۲۶ ساله معرفی می کند . وقتی درباره این شغل با وی گفت و گو می کنم، می گوید : به استرسش نمی ارزد . ناچاریم از ترس پلیس در ساعات مشخصی مسیرها را طی کنیم .

وقتی از وی پرسیدم که دستمزد هر فرد چقدر است می گوید : به ابعاد مسافت و نوع کالا بستگی دارد و می تواند از یک میلیون تا یک میلیون و پانصد هزار تومان برای هر بار از نقاط مختلف استان تا تهران برای فرد دستمزد تعریف شود .

این فرد که دارای تحصیلات دیپلم است ادامه می دهد : اگر از همین امروز شغلی مستمر داشته باشیم حاضر نیستم که حتی یک بار دیگر برای جابجا کردن کالا وارد جاده شوم .این شغل با جان ما بازی می کند و هیچ خیر و برکتی هم در آن نیست چون هر لحظه می توانیم تصادف کنیم یا توسط پلیس دستگیر شویم که با جرائم سنگینی مواجه می شویم .

مرتضی .د دیگر فردی است که حاضر می شود در این زمینه گفتگو کند . وی می گوید : همین که این شغل فاقد هویت اجتماعی است و هر فردی با مشاهده خودروهای ما احساس بدی پیدا می کند کافی است که بدانیم چقدر با همه خطرهایش ، شغل ما منفور جامعه است.

اگر پیش از این رانندگانی ماهر وارد این عرصه می شدند اما بدلیل بیکاری و نبود شغل روزانه شاهد ورود افرادی جدید هستیم که بدلیل فقدان مهارت لازم در رانندگی مسبب تصادف های فراوانی در جاده ها می شوند که سبب شده عامل تمام تصادفات در جاده ها به نام خودروهای شوتی رقم خورد.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان بوشهر با اشاره به اینکه خودروهای حامل کالای قاچاق که به‌اصطلاح “شوتی” گفته می‌شود در جاده‌های استان بوشهر خطرساز شده است، گفت: در مهر ماه امسال در محور ساحلی جنوب استان بوشهر در تصادفات خودروها ۸ کشته ثبت شده که یک طرف این تصادفات خودروهای شوتی یا حامل کالای قاچاق هستند.علم با تاکید بر برخورد قاطع پلیس راه استان بوشهر با خودروهای شوتی افزود: خودروهای شوتی خطر مهم افزایش تلفات جاده‌ای در تصادفات تعیین شده و جاده‌های این استان ناامن کرده است.

رئیس پلیس راه استان بوشهر نیز با اشاره به بحران خودروهای حامل کالای قاچاق یا شوتی در جاده‌های استان بوشهر گفت: برخورد پلیس راه استان بوشهر با این خودروها در جاده‌های این استان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴۲ درصد افزایش یافته است.

پاپری با اشاره به اینکه برخورد قاطع با قاچاقچیان از اولویت‌های نیروی انتظامی است افزود: خودروهای شوتی که حامل کالای قاچاق هستند و رانندگان این خودروها بدون توجه به مقررات راهنمایی و رانندگی با سرعت غیرمجاز اقدام به رانندگی می‌کنند برخورد با آنان در اولویت برنامه‌های پلیس قرار دارد.

وی از حادثه آفرینی این خودروها خبر داد و گفت: با توجه به اینکه این خودروها برای حمل کالای قاچاق استفاده می‌شود، برخورد با آنها در اولویت کار پلیس قرار دارد که در نیمه‌ نخست امسال ۲ هزار و ۲۳۲ خودرو شوتی توقیف و با رانندگان طبق قانون برخورد شده است.

رئیس پلیس‌راه استان بوشهر با بیان اینکه خودروهای شوتی حرکت بسیار خطرناک در جاده‌ها انجام می‌دهند تاکید کرد: دوربین‌های کنترل سرعت خودروها در جاده‌های استان بوشهر نقش مهمی در شناسایی این خودروها دارد که لازم است همه جاده‌های  اصلی و شریانی استان به دوربین‌های هوشمند مجهز شود.

پاپری با تاکید بر افزایش گشت‌های نامحسوس برای شناسایی و برخورد با خودروهای حادثه‌ساز گفت: اکنون تعدادی خودرو گشت نامحسوس پلیس راه در استان بوشهر فعال است که لازم است این خودروها افزایش یابد.

به نظر می رسد که وقت آن رسیده که وضعیت این خودروهای شوتی یک بار برای همیشه ساماندهی شود . اگر کار آنها تخلف است جلوی فعالیت آنها گرفته و اگر تخلف نیست به آنها فهمانده شود که پلیس با آنها کاری ندارند پس نیازی نیست در جاده هایی که حداکثر سرعت ۱۱۰ کیلومتر تعیین شده بیش از ۱۷۰ کیلومتر در ساعت برانند و امنیت فیزیکی و روانی دیگر خودروها را تحت شعاع قرار دهند.
منبع: سوک

منبع:
 1. حمید شوتی   فروردین ۲۰, ۱۳۹۶  

  شوتی بودن هیچ مشکلی نداره اصلا بد نیست من سرعت بالا ۱۳۰ نمیرم و بابت زحمتی ک میکشم کرایه ناچیزی دریافت میکنم و خطر گیر کردن رو ب جون میخرم و برای هیچکس ایست نمیکنم اگر قرار باش گیر کنم زنده دستگیر نمیشم
  بچه تهران هستم سعادت اباد

 2. غیاثی شوتی   مرداد ۳, ۱۳۹۶  

  کاری بسیار حلال برا لامردی های استان فارس با لوازم خانگی نه سیگار و خیلی چیز های دیگه.

 3. نام کاربری*   بهمن ۲۶, ۱۳۹۶  

  باسلام .دو مورد هست ک بگم.
  ۱٫من ۵ساله تواین خطم واقعا خیر و برکت نداره
  ۲٫حقیر لیسانس حسابداری دارم معدل۱۷ تا حالا ۳مرتبه ازمون استخدامی قبول شدم الکی از مصاحبه ردم کردن با اینکه در یک ازمون نفر اول شهرستان بودم.
  ۳٫حداقل ۶ساله دنبال یه کار شرکتی میگردم که به قول حضرات سابقه کاری ندارم.
  ۴٫مگه دوست عزیز از چند نفر پرسیدید ک سواد نداشتن من حاضرم دکترای ریاضی محض بهتون نشون بدم تو این خطه
  ۵٫لطفا صادقانه گزارش بگیرید

 4. Feli.alireza   شهریور ۲۳, ۱۳۹۷  

  تخریب میکنی که چی مارو میخوای از چشم کی بندازی همه میدونن ما چرا این بدبختی رو بجون خریدیم چارتا اوسگل مثه تو که تا مارو میبینن جو میگیرتشون اونام گاز میدن نباشن هیچ تصادفی صورت نمیگیره خودم زیاد پیش اومده از کنار یه ماشین با سرعت رد شدم اونم که ماشینش خالی بوده گفته بزار یه گازی باهاش بدم من احتیاجی ندارم سر پیچا ترمز بگیرپ ولی اون اون که باید بگیره چون من ترمز نگرفتم اونم نگرفته و ماشینشو چپ کرده پس کرم از خودتونه شوتی خودشون میدونن چیکار کنن که حادثه ساز نشن

سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Rees-Mogg: topple May now or she will lead Tories into election
   Backbench Brexiter claims very few Tories want Theresa May to lead the party into 2022Jacob Rees-Mogg has said Conservative MPs must seize their chance to topple Theresa May or face the prospect of her leading the party into the next election, though he denied Eurosceptics had been humiliated by their failure so far to trigger […]
  • Bank of England backs Theresa May's Brexit deal, and warns of no-deal dangers – business live
   All the day’s economic and financial news, as MPS grill the Bank of England about BrexitHaldane: No-deal fears are hurting growthSaunders: Businesses aren’t ready for no-deal BrexitCarney: May’s Brexit transition deal would support UK economyBank will release its Brexit scenarios next week 12.12pm GMT Andy Haldane then gives a pithy explanation of Britain’s productivity crisis.He […]
  • Brexiteers are subverting language to obscure the truth, Trump-style | Bobby McDonagh
   It started with fake news, but now any unpalatable fact is fair game for the ‘thought incinerator’“A lie can travel halfway around the world while the truth is still putting on its shoes,” Mark Twain is said to have warned. In this era of social media, let’s make that all the way round the world […]
  • Nigel Slater’s crab and coriander fettuccine recipe
   Creamy pasta with a fishy, herby, succulent sauceBring a large, deep pot of water to the boil and salt it generously. Lower 125g of fettuccine into the water and let it cook until al dente. Continue reading...
  • Eccentric women: why they are more important than ever in our oppressive era
   From Janelle Monáe to Tilda Swinton, unconventional women are having a moment. In an age threatened by groupthink and strongman politics, they provide an essential antidoteCrazy. Feisty. Bolshy. Bossy. Hysterical. Sassy. Shrill. Spinster. Cat woman. Hag. Cougar. Frigid. Slut. Bitch. The English language has no end of words to describe women who don’t behave the […]
  • The Spin | Jack Leach and Ajaz Patel show left-arm spin is alive and well in cricket
   Both may be new to the Test scene but still bowled England and New Zealand, respectively, to famous away wins, timely entrances given Rangana Herath’s retirementRangana Herath did not want to end his Test career with a defeat in Galle but in the early days of the Sri Lankan’s new life as a retired cricketer, […]
  • Rapper 6ix9ine arrested on robbery, racketeering and firearms charges
   Platinum-selling rapper Daniel Hernandez could face life imprisonment after latest in a string of arrests, alongside alleged gang membersThe US rapper 6ix9ine, real name Daniel Hernandez and also known as Tekashi 6ix9ine, could be sentenced to life imprisonment if convicted of extensive new criminal charges that have been laid against him.Hernandez, whose single Fefe went […]
  • 'A terrible shame': Jude Law defends Woody Allen film after Amazon shelves it
   Actor defends A Rainy Day in New York, shot in 2017 but postponed after cast members denounced the directorJude Law has defended A Rainy Day in New York, the film he made with Woody Allen in 2017 and which has been indefinitely shelved after a number of its stars publicly disassociated themselves from Allen over […]
  • 'A liquid catapult': big-wave surfer returns to scene of nightmare wipeout
   Andrew Cotton, who broke his back on a huge wave at Nazaré in Portugal in 2017, prepares to scale the notorious peaks againLooking out from the jagged headland at Nazaré in Portugal, the Atlantic Ocean below looks tranquil. Baby waves – or so they seem from above – peel left across the town’s northern beach […]
  • New Labour was far more leftwing than it is given credit for | Glen O’Hara
   The idea that Tony Blair was ‘neoliberal’ is not just crudely simplistic – it contributes to the party’s current problems It has become a commonplace of leftwing thought that the New Labour governments were “neoliberal”. The word is thrown around like confetti. But not only has the word itself now become so widely used as […]
 • اطلاعات