۲۰:۴۸:۰۸ - پنج شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵
دانشگاه آزاد گچساران یا آوردگاه سیاسی؟
برای بررسی استعفای آقای خواجه‌زاده باید به رویدادهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نقش و رأی ایشان در انتخاب هیأت اجرایی انتخابات آن دوره پرداخت. زمانی که ایشان به ترکیب هیأت مورد نظر فرمانداری اعتراض نموده و از شرکت در این هیأت کناره‌گیری نمودند. ==================================== حوزه آموزش و تحصیل علم در ایران طی […]

برای بررسی استعفای آقای خواجه‌زاده باید به رویدادهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نقش و رأی ایشان در انتخاب هیأت اجرایی انتخابات آن دوره پرداخت. زمانی که ایشان به ترکیب هیأت مورد نظر فرمانداری اعتراض نموده و از شرکت در این هیأت کناره‌گیری نمودند.

====================================

حوزه آموزش و تحصیل علم در ایران طی چند دهه اخیر همواره با چالش بزرگ سیاست‌زدگی همراه بوده است. هر چند فعالیت سیاسی برای محیط‌های آموزشی و به خصوص دانشگاه‌ها لازم و تا حدودی ضروری است اما این فرآیند در ایران تبدیل به سیاست‌زدگی فضای دانشگاهی شده است، فضایی که تصمیمات اداری و علمی آن نیز بر امیال و گرایشات سیاسی استوار شده است.

طی چند سال اخیر و در دولت اعتدال تدبیر و امید نیز شاهد سیاست‌زدگی شدید محیط دانشگاهی ایران بوده‌ایم، به نحوی که تصمیمات و سیاست‌های خرد و کلان آموزش عالی ایران بر اساس امیال جناحی و محفلی اخذ شده و اجرا می‌شوند. تغییر مکرر و متعدد رئیسان دانشگاه‌های علمی و کاربردی و پیام نور کشور طی حدود ۳ سال اخیر را می‌توان ناشی از همان فضای سیاست‌زدگی نظام آموزش عالی ایران دانست.

اما همین فضای سیاست‌زدگی در استان کهگیلویه و بویراحمد و به خصوص شهرستان گچساران نیز تا حدودی حاکم شده است که آخرین جلوه آن را می‌توان استعفای اجباری جناب آقای حجت‌الاسلام دکتر پرویز خواجه‌زاده دانست.

 پیشینه فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و … حجت‌الاسلام خواجه‌زاده برای کسانی که در دو شهرستان گچساران و باشت متولد شده، زندگی کرده و یا فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی داشته‌اند، بسیار روشن و شفاف است. فعالیت‌های آقای خواجه‌زاده که از خانواده‌ای انقلابی و روستایی برخواسته و طی حدود چهار دهه اخیر در خدمت ایران، انقلاب و شهروندان محروم و مستضعف باشت و گچساران بوده‌اند، بر هیچکس و به خصوص مسئولین سیاسی و اداری گچساران، پوشیده نیست.

دکتر خواجه‌زاده یا همان شیخ پرویز خواجه‌زاده که برای بسیاری از شهروندان و به خصوص جوانان و قشر تحصیل‌کرده شهرستان گچساران چهره‌ای آشنا و همراهی همیشگی است، شخصیتی است که فارغ از جریانات سیاست‌زده استان و شهرستان، همواره با مؤلفه‌هایی‌ مهمی مانند اعتدال، میانه‌روی و خوشرویی و مردمداری شناخته شده است.  از لحاظ علمی و دانشگاهی نیز دکتر خواجه‌زاده را باید از سرآمدان حوزه علمی خود دانست که سطح علمی ایشان بسیار بالاتر از مدعیان استادی و نخبگی در سطح شهرستان و استان بوده است. در کنار فعالیت علمی و تدریس در دانشگاه‌های شهرستان و به خصوص دانشگاه آزاد، فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی و حتی اداری ایشان در دانشگاه آزاد اسلامی گچساران طی دو دهه اخیر همواره به مثابه ابزار تعدیل حساسیت‌ها، تنش‌ها و بحران‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

اما طی دو هفته اخیر ابتدا خبر عجیب استعفای حجت‌الاسلام خواجه‌زاده رسانه‌ای شده و سپس نامه عجیب‌تر آقای دکتر تاج‌گردون و سرانجام سخنان صریح حجت‌الاسلام حجازی امام جمعه محترم گچساران که استعفای شیخ خواجه‌زاده را ناشی از فشار سیاسیون و سیاست‌زدگان خاصی معرفی نمودند، موجب ایجاد این پرسش‌ها می‌شود که:

در محیط دانشگاهی گچساران چه می‌گذرد؟

فضای دانشگاهی گچساران و به خصوص دانشگاه آزاد طی چند سال اخیر از آن فضای علمی و فعال خود که جایگاه علم‌آموزی بود، فاصله گرفته و بیشتر به محلی برای اخذ مدرک تبدیل شده است. در حالی که طی دو سال اخیر اخبار متعددی در مورد افزایش تعداد رشته‌های کارشناسی ارشد و دکترا در رسانه‌ها منتشر شده است، هنوز هم از ایجاد و فعال‌سازی این رشته‌ها خبری نیست و البته شاید توان هیأت علمی این دانشگاه برای فعال‌سازی این رشته‌ها، کافی نباشد.

چرا دکتر خواجه‌زاده استعفا داده‌اند؟

اما استعفای حجت‌الاسلام خواجه‌زاده از معاونت دانشجویی دانشگاه آزاد گچساران را نمی‌توان یک استعفای عادی قلمداد نمود، زیرا حضور شخصیت علمی، فرهنگی و اجتماعی مانند ایشان در این معاونت بسیار ضروری و بلکه راه‌گشای بسیاری از مشکلات دانشگاه بوده است.

اشراف و پیشینه فعالیت‌های آقای خواجه‌زاده در امور فرهنگی و اجتماعی را باید یکی از مزیت‌های کم‌نظیر دانشگاه آزاد گچساران در اداره امور دانشگاه دانست که این امر ناشی از پاک دستی، رفتار و گفتار شفاف و روشن آقای خواجه‌زاده در امور مربوطه بوده است. شاید برای بررسی استعفای آقای خواجه‌زاده باید به رویدادهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نقش و رأی ایشان در انتخاب هیأت اجرایی انتخابات آن دوره پرداخت. زمانی که ایشان به ترکیب هیأت مورد نظر فرمانداری اعتراض نموده و از شرکت در این هیأت کناره‌گیری نمودند.

آیا نامه دکتر تاج‌گردون، نامه‌ای برای حمایت دکتر خواجه‌زاده بوده است؟

 اما نامه آقای تاج‌گردون به رئیس دانشگاه آزاد گچساران، هر چند دارای توصیه‌ها و تعاریف مثبتی برای آقای خواجه‌زاده می‌باشد ، اما آن را می‌توان یکی از اشتباهات تاکتیکی نماینده محترم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی دانست. این نامه از چند محور قابل بررسی است:

الفبی‌خبری از تغییرات در محیط دانشگاهی: با توجه به فضای سیاسی و اداری ایران و استان و به خصوص گچساران، باید به صراحت گفت که در هر دوره‌ای که باشد، هر گونه تغییر مدیران و حتی معاونان ادارات و به خصوص مسئولین دانشگاه‌ها طی هماهنگی با مسئولین ارشد شهرستان و حتی دفتر نماینده مجلس صورت می‌گیرد.

بنابراین بی‌اطلاعی آقای تاج‌گردون از استعفاء و پذیرش این استعفاء از سوی رئیس دانشگاه آزاد، تا حدود زیادی قابل پذیرش برای اذهان عمومی و کارشناسان امور نمی‌باشد.

بدخالت در امور دانشگاه یا عدم دخالت: متن نامه دکتر تاج‌گردن دارای تعارض می‌باشد، زیرا توصیه ایشان به رئیس دانشگاه برای عدم پذیرش استعفای آقای خواجه‌زاده، اگر از این ماجرا بی‌خبر بوده‌اند، جلوه‌ای از دخالت نماینده در امور دانشگاه را نشان می‌دهد.

 پتوصیه منفی: نامه آقای تاج‌گردن دارای تعاریف و معرفی شیخ خواجه‌زاده به عنوان یک روحانی مردمی و مقبول در میان شهروندان و دانشگاهیان است اما همین نامه را باید توصیه‌ای منفی قلمداد نموده که اگر آقای خواجه‌زاده آن را بپذیرند و از استعفای خود منصرف شوند، بزرگ‌ترین ضربه را به پیشینه مستقل و با عزت خود زده‌اند.

نامه دکتر تاجگردون برای عدم پذیرش استعفای دکتر خواجه‌زاده را باید توصیه‌ای دانست که در زمان مناسب صورت نگرفته و باید قبل از پذیرش استعفا و رسانه‌ای شدن آن مورد استفاده قرار می‌گرفت. به هر حال توصیه دیرهنگام دکتر تاج‌گردون را باید علتی مزید بر علل استعفای دکتر خواجه‌زاده قلمداد نمود که موجب طرح پرسش‌های بیشتری در مورد اصل استعفاء و نامه نماینده محترم شده است.

امیدواریم مسئولین ارشد شهرستان گچساران و باشت و به خصوص نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی، جایگاه و نقش مهم و برجسته شخصیت‌های مهم، تأثیرگذار و نخبگان علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و … گچساران و باشت را در معادلات و رویدادهای دو شهرستان بیشتر مورد توجه قرار داده و این‌گونه موجب رنجش و کناره‌گیری آنها از مسئولیت‌های مهم و تأثیرگذار نشوند.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • NFC Championship Game: Los Angeles Rams v New Orleans Saints – live!
   Teams meet at the Superdome for place in Super Bowl LIIIEmail Hunter with your thoughts or tweet him @HunterFelt 9.39pm GMT From Pranjal Tiwari:I’m still confused by “love will tear us apart” making an appearance today. Do you know if that’s a Saints anthem or something, or was it the broadcaster that used it? Very […]
  • Barcelona v Leganés: La Liga – live!
   Updates from the 7.45pm GMT kick-off at Camp NouLive scores – follow all Sunday’s goals as they go inEmail John or tweet @JohnBrewin_ with your thoughts 9.39pm GMT 90+5 mins: Barcelona want more. Rakitic, who has been key to their gaining control of this game, fires a rocket of a shot just wide of the […]
  • Harry Winks heads home at the last for Spurs to break Fulham hearts
   Who needs Harry Kane when you have got Harry Winks? The start of Tottenham’s period without their talismanic centre-forward and, indeed, Son Heung-min, too, looked set to end in frustration as Fernando Llorente – the player entrusted with the main striking role – endured a nightmarish afternoon.Llorente scored an own goal at one end and […]
  • Maurizio Sarri says slamming Chelsea’s players was not a risky move
   • Manager says they lacked ‘ferocity’ in their defeat at Arsenal• Adds he is ‘a straight talker’ not worried about bruising egosMaurizio Sarri does not believe it was a risky move to accuse his Chelsea players of being “extremely difficult to motivate” and lacking “ferocity” in their game after the tame defeat at Arsenal.Sarri struggled […]
  • Irish clubs have strength in depth but Saracens can reach European final | Robert Kitson
   European quarter-finals coincide with Brexit date but clubs are expected to fulfil their fixtures without any fussReaching the last eight of Europe may yet prove the easy bit for those involved in this season’s quarter-finals. With the United Kingdom currently due to leave the European Union on that same March weekend, there is potential for […]
  • Rachel Dunn guides England to victory but Australia claim Quad Series
   • England 52-49 Australia• Tracey Neville got tactics spot on to repel Australia challengeNo maiden Quad Series crown for England but, in the context of what is to come this year, another successful chapter in their captivating rivalry with Australia could be much more important.Needing to win by five to claim the Quad Series title […]
  • 'No solutions' to Irish backstop in May's Brexit call with cabinet
   Statement on Monday expected to focus on finding a remedy to issue that threatens to split Tory partyTheresa May is expected to reject calls to forge a cross-party consensus on Brexit when she lays out her plan B to parliament on Monday, choosing instead to back new diplomatic efforts in Brussels to renegotiate the Irish […]
  • Zimbabwe warns brutal crackdown is 'foretaste of things to come'
   Presidential spokesman’s words add to concerns over harsh response to protestsA brutal crackdown in Zimbabwe that has followed protests against fuel price rises is “just a foretaste of things to come”, the president’s spokesman has said.The harsh words will increase concerns about the deteriorating human rights situation in the poor southern African country, coming after […]
  • Revealed: Spice Girls T-shirts made in factory paying staff 35p an hour
   Workers producing tops sold to raise money for Comic Relief receive far below a living wage‘Inhuman conditions’: life in factory making Spice Girls T-shirtsSpice Girls T-shirts sold to raise money for Comic Relief’s “gender justice” campaign were made at a factory in Bangladesh where women earn the equivalent of 35p an hour during shifts in […]
  • Trump may have spoken to Cohen before false testimony to Congress – Giuliani
   President’s attorney, Rudy Giuliani, said it would have been ‘perfectly normal’ for Trump to discuss testimony with CohenDonald Trump may have talked to Michael Cohen in advance about Cohen’s false testimony to Congress on their pursuit of a property deal in Russia, the president’s attorney said on Sunday. Related: Mueller's disavowal of bombshell Cohen report […]
 • اطلاعات