۲۰:۴۸:۰۸ - پنج شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵
دانشگاه آزاد گچساران یا آوردگاه سیاسی؟
برای بررسی استعفای آقای خواجه‌زاده باید به رویدادهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نقش و رأی ایشان در انتخاب هیأت اجرایی انتخابات آن دوره پرداخت. زمانی که ایشان به ترکیب هیأت مورد نظر فرمانداری اعتراض نموده و از شرکت در این هیأت کناره‌گیری نمودند. ==================================== حوزه آموزش و تحصیل علم در ایران طی […]

برای بررسی استعفای آقای خواجه‌زاده باید به رویدادهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نقش و رأی ایشان در انتخاب هیأت اجرایی انتخابات آن دوره پرداخت. زمانی که ایشان به ترکیب هیأت مورد نظر فرمانداری اعتراض نموده و از شرکت در این هیأت کناره‌گیری نمودند.

====================================

حوزه آموزش و تحصیل علم در ایران طی چند دهه اخیر همواره با چالش بزرگ سیاست‌زدگی همراه بوده است. هر چند فعالیت سیاسی برای محیط‌های آموزشی و به خصوص دانشگاه‌ها لازم و تا حدودی ضروری است اما این فرآیند در ایران تبدیل به سیاست‌زدگی فضای دانشگاهی شده است، فضایی که تصمیمات اداری و علمی آن نیز بر امیال و گرایشات سیاسی استوار شده است.

طی چند سال اخیر و در دولت اعتدال تدبیر و امید نیز شاهد سیاست‌زدگی شدید محیط دانشگاهی ایران بوده‌ایم، به نحوی که تصمیمات و سیاست‌های خرد و کلان آموزش عالی ایران بر اساس امیال جناحی و محفلی اخذ شده و اجرا می‌شوند. تغییر مکرر و متعدد رئیسان دانشگاه‌های علمی و کاربردی و پیام نور کشور طی حدود ۳ سال اخیر را می‌توان ناشی از همان فضای سیاست‌زدگی نظام آموزش عالی ایران دانست.

اما همین فضای سیاست‌زدگی در استان کهگیلویه و بویراحمد و به خصوص شهرستان گچساران نیز تا حدودی حاکم شده است که آخرین جلوه آن را می‌توان استعفای اجباری جناب آقای حجت‌الاسلام دکتر پرویز خواجه‌زاده دانست.

 پیشینه فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و … حجت‌الاسلام خواجه‌زاده برای کسانی که در دو شهرستان گچساران و باشت متولد شده، زندگی کرده و یا فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی داشته‌اند، بسیار روشن و شفاف است. فعالیت‌های آقای خواجه‌زاده که از خانواده‌ای انقلابی و روستایی برخواسته و طی حدود چهار دهه اخیر در خدمت ایران، انقلاب و شهروندان محروم و مستضعف باشت و گچساران بوده‌اند، بر هیچکس و به خصوص مسئولین سیاسی و اداری گچساران، پوشیده نیست.

دکتر خواجه‌زاده یا همان شیخ پرویز خواجه‌زاده که برای بسیاری از شهروندان و به خصوص جوانان و قشر تحصیل‌کرده شهرستان گچساران چهره‌ای آشنا و همراهی همیشگی است، شخصیتی است که فارغ از جریانات سیاست‌زده استان و شهرستان، همواره با مؤلفه‌هایی‌ مهمی مانند اعتدال، میانه‌روی و خوشرویی و مردمداری شناخته شده است.  از لحاظ علمی و دانشگاهی نیز دکتر خواجه‌زاده را باید از سرآمدان حوزه علمی خود دانست که سطح علمی ایشان بسیار بالاتر از مدعیان استادی و نخبگی در سطح شهرستان و استان بوده است. در کنار فعالیت علمی و تدریس در دانشگاه‌های شهرستان و به خصوص دانشگاه آزاد، فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی و حتی اداری ایشان در دانشگاه آزاد اسلامی گچساران طی دو دهه اخیر همواره به مثابه ابزار تعدیل حساسیت‌ها، تنش‌ها و بحران‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

اما طی دو هفته اخیر ابتدا خبر عجیب استعفای حجت‌الاسلام خواجه‌زاده رسانه‌ای شده و سپس نامه عجیب‌تر آقای دکتر تاج‌گردون و سرانجام سخنان صریح حجت‌الاسلام حجازی امام جمعه محترم گچساران که استعفای شیخ خواجه‌زاده را ناشی از فشار سیاسیون و سیاست‌زدگان خاصی معرفی نمودند، موجب ایجاد این پرسش‌ها می‌شود که:

در محیط دانشگاهی گچساران چه می‌گذرد؟

فضای دانشگاهی گچساران و به خصوص دانشگاه آزاد طی چند سال اخیر از آن فضای علمی و فعال خود که جایگاه علم‌آموزی بود، فاصله گرفته و بیشتر به محلی برای اخذ مدرک تبدیل شده است. در حالی که طی دو سال اخیر اخبار متعددی در مورد افزایش تعداد رشته‌های کارشناسی ارشد و دکترا در رسانه‌ها منتشر شده است، هنوز هم از ایجاد و فعال‌سازی این رشته‌ها خبری نیست و البته شاید توان هیأت علمی این دانشگاه برای فعال‌سازی این رشته‌ها، کافی نباشد.

چرا دکتر خواجه‌زاده استعفا داده‌اند؟

اما استعفای حجت‌الاسلام خواجه‌زاده از معاونت دانشجویی دانشگاه آزاد گچساران را نمی‌توان یک استعفای عادی قلمداد نمود، زیرا حضور شخصیت علمی، فرهنگی و اجتماعی مانند ایشان در این معاونت بسیار ضروری و بلکه راه‌گشای بسیاری از مشکلات دانشگاه بوده است.

اشراف و پیشینه فعالیت‌های آقای خواجه‌زاده در امور فرهنگی و اجتماعی را باید یکی از مزیت‌های کم‌نظیر دانشگاه آزاد گچساران در اداره امور دانشگاه دانست که این امر ناشی از پاک دستی، رفتار و گفتار شفاف و روشن آقای خواجه‌زاده در امور مربوطه بوده است. شاید برای بررسی استعفای آقای خواجه‌زاده باید به رویدادهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نقش و رأی ایشان در انتخاب هیأت اجرایی انتخابات آن دوره پرداخت. زمانی که ایشان به ترکیب هیأت مورد نظر فرمانداری اعتراض نموده و از شرکت در این هیأت کناره‌گیری نمودند.

آیا نامه دکتر تاج‌گردون، نامه‌ای برای حمایت دکتر خواجه‌زاده بوده است؟

 اما نامه آقای تاج‌گردون به رئیس دانشگاه آزاد گچساران، هر چند دارای توصیه‌ها و تعاریف مثبتی برای آقای خواجه‌زاده می‌باشد ، اما آن را می‌توان یکی از اشتباهات تاکتیکی نماینده محترم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی دانست. این نامه از چند محور قابل بررسی است:

الفبی‌خبری از تغییرات در محیط دانشگاهی: با توجه به فضای سیاسی و اداری ایران و استان و به خصوص گچساران، باید به صراحت گفت که در هر دوره‌ای که باشد، هر گونه تغییر مدیران و حتی معاونان ادارات و به خصوص مسئولین دانشگاه‌ها طی هماهنگی با مسئولین ارشد شهرستان و حتی دفتر نماینده مجلس صورت می‌گیرد.

بنابراین بی‌اطلاعی آقای تاج‌گردون از استعفاء و پذیرش این استعفاء از سوی رئیس دانشگاه آزاد، تا حدود زیادی قابل پذیرش برای اذهان عمومی و کارشناسان امور نمی‌باشد.

بدخالت در امور دانشگاه یا عدم دخالت: متن نامه دکتر تاج‌گردن دارای تعارض می‌باشد، زیرا توصیه ایشان به رئیس دانشگاه برای عدم پذیرش استعفای آقای خواجه‌زاده، اگر از این ماجرا بی‌خبر بوده‌اند، جلوه‌ای از دخالت نماینده در امور دانشگاه را نشان می‌دهد.

 پتوصیه منفی: نامه آقای تاج‌گردن دارای تعاریف و معرفی شیخ خواجه‌زاده به عنوان یک روحانی مردمی و مقبول در میان شهروندان و دانشگاهیان است اما همین نامه را باید توصیه‌ای منفی قلمداد نموده که اگر آقای خواجه‌زاده آن را بپذیرند و از استعفای خود منصرف شوند، بزرگ‌ترین ضربه را به پیشینه مستقل و با عزت خود زده‌اند.

نامه دکتر تاجگردون برای عدم پذیرش استعفای دکتر خواجه‌زاده را باید توصیه‌ای دانست که در زمان مناسب صورت نگرفته و باید قبل از پذیرش استعفا و رسانه‌ای شدن آن مورد استفاده قرار می‌گرفت. به هر حال توصیه دیرهنگام دکتر تاج‌گردون را باید علتی مزید بر علل استعفای دکتر خواجه‌زاده قلمداد نمود که موجب طرح پرسش‌های بیشتری در مورد اصل استعفاء و نامه نماینده محترم شده است.

امیدواریم مسئولین ارشد شهرستان گچساران و باشت و به خصوص نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی، جایگاه و نقش مهم و برجسته شخصیت‌های مهم، تأثیرگذار و نخبگان علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و … گچساران و باشت را در معادلات و رویدادهای دو شهرستان بیشتر مورد توجه قرار داده و این‌گونه موجب رنجش و کناره‌گیری آنها از مسئولیت‌های مهم و تأثیرگذار نشوند.

منبع:
هاست">سرورپارس هاست">سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه