۲۰:۴۸:۰۸ - پنج شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵
دانشگاه آزاد گچساران یا آوردگاه سیاسی؟
برای بررسی استعفای آقای خواجه‌زاده باید به رویدادهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نقش و رأی ایشان در انتخاب هیأت اجرایی انتخابات آن دوره پرداخت. زمانی که ایشان به ترکیب هیأت مورد نظر فرمانداری اعتراض نموده و از شرکت در این هیأت کناره‌گیری نمودند. ==================================== حوزه آموزش و تحصیل علم در ایران طی […]

برای بررسی استعفای آقای خواجه‌زاده باید به رویدادهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نقش و رأی ایشان در انتخاب هیأت اجرایی انتخابات آن دوره پرداخت. زمانی که ایشان به ترکیب هیأت مورد نظر فرمانداری اعتراض نموده و از شرکت در این هیأت کناره‌گیری نمودند.

====================================

حوزه آموزش و تحصیل علم در ایران طی چند دهه اخیر همواره با چالش بزرگ سیاست‌زدگی همراه بوده است. هر چند فعالیت سیاسی برای محیط‌های آموزشی و به خصوص دانشگاه‌ها لازم و تا حدودی ضروری است اما این فرآیند در ایران تبدیل به سیاست‌زدگی فضای دانشگاهی شده است، فضایی که تصمیمات اداری و علمی آن نیز بر امیال و گرایشات سیاسی استوار شده است.

طی چند سال اخیر و در دولت اعتدال تدبیر و امید نیز شاهد سیاست‌زدگی شدید محیط دانشگاهی ایران بوده‌ایم، به نحوی که تصمیمات و سیاست‌های خرد و کلان آموزش عالی ایران بر اساس امیال جناحی و محفلی اخذ شده و اجرا می‌شوند. تغییر مکرر و متعدد رئیسان دانشگاه‌های علمی و کاربردی و پیام نور کشور طی حدود ۳ سال اخیر را می‌توان ناشی از همان فضای سیاست‌زدگی نظام آموزش عالی ایران دانست.

اما همین فضای سیاست‌زدگی در استان کهگیلویه و بویراحمد و به خصوص شهرستان گچساران نیز تا حدودی حاکم شده است که آخرین جلوه آن را می‌توان استعفای اجباری جناب آقای حجت‌الاسلام دکتر پرویز خواجه‌زاده دانست.

 پیشینه فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و … حجت‌الاسلام خواجه‌زاده برای کسانی که در دو شهرستان گچساران و باشت متولد شده، زندگی کرده و یا فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی داشته‌اند، بسیار روشن و شفاف است. فعالیت‌های آقای خواجه‌زاده که از خانواده‌ای انقلابی و روستایی برخواسته و طی حدود چهار دهه اخیر در خدمت ایران، انقلاب و شهروندان محروم و مستضعف باشت و گچساران بوده‌اند، بر هیچکس و به خصوص مسئولین سیاسی و اداری گچساران، پوشیده نیست.

دکتر خواجه‌زاده یا همان شیخ پرویز خواجه‌زاده که برای بسیاری از شهروندان و به خصوص جوانان و قشر تحصیل‌کرده شهرستان گچساران چهره‌ای آشنا و همراهی همیشگی است، شخصیتی است که فارغ از جریانات سیاست‌زده استان و شهرستان، همواره با مؤلفه‌هایی‌ مهمی مانند اعتدال، میانه‌روی و خوشرویی و مردمداری شناخته شده است.  از لحاظ علمی و دانشگاهی نیز دکتر خواجه‌زاده را باید از سرآمدان حوزه علمی خود دانست که سطح علمی ایشان بسیار بالاتر از مدعیان استادی و نخبگی در سطح شهرستان و استان بوده است. در کنار فعالیت علمی و تدریس در دانشگاه‌های شهرستان و به خصوص دانشگاه آزاد، فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی و حتی اداری ایشان در دانشگاه آزاد اسلامی گچساران طی دو دهه اخیر همواره به مثابه ابزار تعدیل حساسیت‌ها، تنش‌ها و بحران‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

اما طی دو هفته اخیر ابتدا خبر عجیب استعفای حجت‌الاسلام خواجه‌زاده رسانه‌ای شده و سپس نامه عجیب‌تر آقای دکتر تاج‌گردون و سرانجام سخنان صریح حجت‌الاسلام حجازی امام جمعه محترم گچساران که استعفای شیخ خواجه‌زاده را ناشی از فشار سیاسیون و سیاست‌زدگان خاصی معرفی نمودند، موجب ایجاد این پرسش‌ها می‌شود که:

در محیط دانشگاهی گچساران چه می‌گذرد؟

فضای دانشگاهی گچساران و به خصوص دانشگاه آزاد طی چند سال اخیر از آن فضای علمی و فعال خود که جایگاه علم‌آموزی بود، فاصله گرفته و بیشتر به محلی برای اخذ مدرک تبدیل شده است. در حالی که طی دو سال اخیر اخبار متعددی در مورد افزایش تعداد رشته‌های کارشناسی ارشد و دکترا در رسانه‌ها منتشر شده است، هنوز هم از ایجاد و فعال‌سازی این رشته‌ها خبری نیست و البته شاید توان هیأت علمی این دانشگاه برای فعال‌سازی این رشته‌ها، کافی نباشد.

چرا دکتر خواجه‌زاده استعفا داده‌اند؟

اما استعفای حجت‌الاسلام خواجه‌زاده از معاونت دانشجویی دانشگاه آزاد گچساران را نمی‌توان یک استعفای عادی قلمداد نمود، زیرا حضور شخصیت علمی، فرهنگی و اجتماعی مانند ایشان در این معاونت بسیار ضروری و بلکه راه‌گشای بسیاری از مشکلات دانشگاه بوده است.

اشراف و پیشینه فعالیت‌های آقای خواجه‌زاده در امور فرهنگی و اجتماعی را باید یکی از مزیت‌های کم‌نظیر دانشگاه آزاد گچساران در اداره امور دانشگاه دانست که این امر ناشی از پاک دستی، رفتار و گفتار شفاف و روشن آقای خواجه‌زاده در امور مربوطه بوده است. شاید برای بررسی استعفای آقای خواجه‌زاده باید به رویدادهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نقش و رأی ایشان در انتخاب هیأت اجرایی انتخابات آن دوره پرداخت. زمانی که ایشان به ترکیب هیأت مورد نظر فرمانداری اعتراض نموده و از شرکت در این هیأت کناره‌گیری نمودند.

آیا نامه دکتر تاج‌گردون، نامه‌ای برای حمایت دکتر خواجه‌زاده بوده است؟

 اما نامه آقای تاج‌گردون به رئیس دانشگاه آزاد گچساران، هر چند دارای توصیه‌ها و تعاریف مثبتی برای آقای خواجه‌زاده می‌باشد ، اما آن را می‌توان یکی از اشتباهات تاکتیکی نماینده محترم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی دانست. این نامه از چند محور قابل بررسی است:

الفبی‌خبری از تغییرات در محیط دانشگاهی: با توجه به فضای سیاسی و اداری ایران و استان و به خصوص گچساران، باید به صراحت گفت که در هر دوره‌ای که باشد، هر گونه تغییر مدیران و حتی معاونان ادارات و به خصوص مسئولین دانشگاه‌ها طی هماهنگی با مسئولین ارشد شهرستان و حتی دفتر نماینده مجلس صورت می‌گیرد.

بنابراین بی‌اطلاعی آقای تاج‌گردون از استعفاء و پذیرش این استعفاء از سوی رئیس دانشگاه آزاد، تا حدود زیادی قابل پذیرش برای اذهان عمومی و کارشناسان امور نمی‌باشد.

بدخالت در امور دانشگاه یا عدم دخالت: متن نامه دکتر تاج‌گردن دارای تعارض می‌باشد، زیرا توصیه ایشان به رئیس دانشگاه برای عدم پذیرش استعفای آقای خواجه‌زاده، اگر از این ماجرا بی‌خبر بوده‌اند، جلوه‌ای از دخالت نماینده در امور دانشگاه را نشان می‌دهد.

 پتوصیه منفی: نامه آقای تاج‌گردن دارای تعاریف و معرفی شیخ خواجه‌زاده به عنوان یک روحانی مردمی و مقبول در میان شهروندان و دانشگاهیان است اما همین نامه را باید توصیه‌ای منفی قلمداد نموده که اگر آقای خواجه‌زاده آن را بپذیرند و از استعفای خود منصرف شوند، بزرگ‌ترین ضربه را به پیشینه مستقل و با عزت خود زده‌اند.

نامه دکتر تاجگردون برای عدم پذیرش استعفای دکتر خواجه‌زاده را باید توصیه‌ای دانست که در زمان مناسب صورت نگرفته و باید قبل از پذیرش استعفا و رسانه‌ای شدن آن مورد استفاده قرار می‌گرفت. به هر حال توصیه دیرهنگام دکتر تاج‌گردون را باید علتی مزید بر علل استعفای دکتر خواجه‌زاده قلمداد نمود که موجب طرح پرسش‌های بیشتری در مورد اصل استعفاء و نامه نماینده محترم شده است.

امیدواریم مسئولین ارشد شهرستان گچساران و باشت و به خصوص نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی، جایگاه و نقش مهم و برجسته شخصیت‌های مهم، تأثیرگذار و نخبگان علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و … گچساران و باشت را در معادلات و رویدادهای دو شهرستان بیشتر مورد توجه قرار داده و این‌گونه موجب رنجش و کناره‌گیری آنها از مسئولیت‌های مهم و تأثیرگذار نشوند.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Game of Thrones' Maisie Williams: 'I'm still petrified of my peers'
   Her role as Arya Stark won her millions of fans but left her bullied at school. Now the 21-year-old is making her stage debut, starring in a Marvel horror – and finally getting her fingernails paintedMaisie Williams is wearing big round glasses, leopard-print boots and a baker boy hat, all of which makes her look […]
  • Call of Duty: Black Ops 4 review – a battle royale with military precision
   PlayStation 4, Xbox One, PC; ActivisionThe shooter has gone multiplayer-only, bringing its own brand of exhilarating action and tactical warfare to the game modes popularised by Fortnite and BattlegroundsIt’s weird to think of Call of Duty as an underdog. It was once the world’s biggest entertainment franchise, earning billions of dollars every year for its […]
  • Sri Lanka v England: third ODI – live!
   Over-by-over updates from the third ODI in Kandy Sri Lanka ‘not distracted’ by Jayasuriya caseDrop Tim an email | Tweet @TimdeLisle 11.53am BST The good thing about this rain is that at least it hasn’t come in mid-innings, so we could yet see both teams getting the same number of overs. Something like 20 to […]
  • Could carbon-capture technology be a silver bullet to stop climate change?
   Few companies specialize in carbon removal and the tools they produce are currently still expensivePeter Fiekowsky, a physicist and entrepreneur, hates silver bullets.But at a climate summit in California last month he found himself pitching one. In partnership with the company Blue Planet, he was demonstrating a low-tech-looking machine that can pull carbon dioxide from […]
  • West Virginia Republicans look to 'Kavanaugh bump' to fire turnout
   Democrats scented midterm success by focusing on local issues in a state Trump by 46 points but a supreme court confirmation tossed a new element into the campaignLaura Finch thought the Democrats had a good shot at taking back control of the West Virginia legislature, and of winning her own contest for a seat in […]
  • Scotland call up England youth player Sam Skinner for autumn internationals
   •Exeter second rower among Scotland coach’s uncapped trio •Scarlets’ Sam Johnson has represented New Zealand Under-20sGregor Townsend has included the uncapped trio of Sam Skinner, Sam Johnson and Blade Thomson in his Scotland squad for the autumn Tests.The Exeter second-rower Skinner is a former England youth international while Scarlets’ No 8 Thomson has represented New […]
  • Jamal Khashoggi: gory reports of killing emerge as Pompeo meets Erdoğan
   Press reports leaked audio suggesting journalist was drugged, killed and dismemberedMike Pompeo, the US secretary of state, has landed in Ankara for crisis talks with the Turkish president, Recep Tayyip Erdoğan, over the journalist Jamal Khashoggi as pro-government Turkish press published what it said were leaked gory details of his alleged murder in the Saudi […]
  • Is Keisuke Honda alone in managing internationally while still playing? | The Knowledge
   Plus: prolific first-half goalscorers, sticking peppers where the sun don’t shine, and more. Mail us or tweet @TheKnowledge_GU“Recently Keisuke Honda signed for my hometown club Melbourne Victory in the A-League,” writes Karan Dhamija. “A few days later, he was also announced as manager of the Cambodian national team. Has a player been a manager of […]
  • USA Gymnastics couldn't handle Larry Nassar. Now it can't even handle itself
   The organization is responsible for the safety of thousands of young athletes, yet it has moved from disaster to disaster in the wake of a sexual abuse scandalHow difficult is it for USA Gymnastics, an organization whose inability to deal with sexual abuse now overshadows its distinguished Olympic history, to find a leader who will […]
  • EU willing to extend Brexit transition, says Irish foreign minister
   Simon Coveney says more time granted to agree ‘alternative solution’ to border backstopThe EU is willing to extend a transition period after the UK leaves the bloc, Ireland’s foreign minister has confirmed, but warned Britain must not renege on previous agreements to prevent a hard border in Northern Ireland. Related: Brexit: Blair, Heseltine and Clegg […]
 • اطلاعات