۱۲:۴۱:۰۳ - سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
خانواده‌های سرنشینان سانچی از تماس‎های مشکوک می‎گویند/ آنها زنده‌اند! شرکت‌ ملی نفتکش چیزی را مخفی می‎کند؟
خانواده‌های سرنشینان نفتکش سانحه‌دیده ایرانی از تجربه‌های عجیب خود می‌گویند.  با برخی از خانواده‌ها که حرف زدم، مشخص شد که آخرین تماس برای همین سه روز پیش بوده است؛ تماسی که مبدأ آن مشخص است اما ارتباطی برقرار نمی‌شود.  نسیم توسعه به نقل از نیک نفت:  خانواده‌های سرنشینان نفتکش سانحه‌دیده ایرانی از تجربه‌های عجیب خود می‌گویند. […]

خانواده‌های سرنشینان نفتکش سانحه‌دیده ایرانی از تجربه‌های عجیب خود می‌گویند.  با برخی از خانواده‌ها که حرف زدم، مشخص شد که آخرین تماس برای همین سه روز پیش بوده است؛ تماسی که مبدأ آن مشخص است اما ارتباطی برقرار نمی‌شود. 


تجربه‌های عجیب خانواده‌های سرنشینان نفتکش سانچی: آنها زنده‌اند!| شرکت ملی نفتکش چیزی را مخفی می‎کند؟
نسیم توسعه به نقل از نیک نفت:  خانواده‌های سرنشینان نفتکش سانحه‌دیده ایرانی از تجربه‌های عجیب خود می‌گویند.

سفارت چین، وزارت امور خارجه و حالا نهاد ریاست‌جمهوری. این مکان‌ها، مقصدهایی است که خانواده‌های سرنشینان سانچی، آنها را برای رساندن صدای اعتراضشان انتخاب کردند. این که مقصد بعدی کجاست، مشخص نیست اما آن چه واضح است، پیگیری خواسته‌شان است که قصد ندارند از آن کوتاه بیایند. با برخی از خانواده‌ها که حرف زدم، مشخص شد که آخرین تماس برای همین سه روز پیش بوده است؛ تماسی که مبدأ آن مشخص است اما ارتباطی برقرار نمی‌شود. 

 همین تماس‌های مکرر و گاه‌ و‌ بی‌گاه آنها را مصر کرده تا مسئولان را برای پیگیری زندگی عزیزانشان به حرکت وادارند.
می‌گویند پیگیری‌ها از وزارت امور خارجه و نهاد ریاست‌جمهوری و مکالمه‌ای که با مسئولان داشتند، به آنها ثابت کرد که شرکت ملی نفتکش، هیچ اطلاعی درباره اعتراض خانواده‌ها به مسئولان منتقل نکرده است.
نماینده نهاد ریاست‌جمهوری به آنها قول داده تا هم تماس‌هایی که برقرار شده و مکالماتی که شکل گرفته را پیگیری کند و هم در قالب نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور، موضوع را با او در میان بگذارد. به آنها گفته شده اگر صحت این موضوع اثبات شود، شرکت ملی نفتکش، مؤاخذه جدی خواهد شد.
‌آخرین تماس مشکوک، ۳ ‌روز پیش
نوشین نجفی‌فر، خواهر علیرضا نجفی‌فر، در گفت‌وگو با «شرق» می‌گوید: «امروز تمام تماس‌های خارجی‌ای را که داشتیم، به نماینده نهاد ریاست‌جمهوری دادیم تا پیگیری کنند. قول دادند این پیگیری را انجام دهند. اصلا تا این لحظه نهاد ریاست‌جمهوری از اعتراض ما اطلاع هم نداشته است، نه نفتکش ماجرا را منتقل کرده بود و نه ارگان‌های دیگری که در این مسئله ذی‌نفع هستند. آنها به ما گفتند اگر صحت داشته باشد، برای شرکت ملی نفتکش خیلی بد خواهد شد.‌
در کلامش اطمینان موج می‌زند: «آنها زنده‌اند. صبح، ظهر، حتی نصفه‌شب هم تماس داشتیم. آخرین‌ باری که تماس داشتم همین سه روز پیش بود. تماس‌ها قطع که می‌شد، دوباره تماس می‌گرفتیم، اما آنچه حداقل برای من، در پاسخ می‌شنیدیم، بیشتر به زبان عربی بود. من حدود ۲۰ تماس مختلف با شماره‌های مختلف داشتم که به نهاد ریاست‌جمهوری دادم که آنها را بررسی کنند. فقط، تمام خواسته‌مان این است که صدایمان را بشنوند و موضوع را پیگیری کنند.»
‌تماس‌ها، آخرین شانس خدمه سانچی
مادر یکی از خدمه‌ سانچی که نگران بود برای فرزندش مشکلی ایجاد شود و نخواست نامش فاش شود، می‌گوید: «۵۰ بار با شماره تلفن عروسم تماس گرفته شده است. حدس می‌زنم به این دلیل که پسرم با خود فکر کرده اگر یک شانس دارد، با او که همیشه آنلاین است، صحبت کند. یک ‌ماه فقط میس‌کال از کشورهای مختلف داشتیم، تک‌زنگ می‌خورد و قطع می‌شد اما یک ‌بار پس از تماسی که نتوانسته‌ بودیم صحبت کنیم، فورا شماره را گرفتیم و ارتباط برقرار شد. خانمی جواب داد.»
‌۵۰ بار تلاش برای برقراری ارتباط
می‌پرسم در مکالمه‌ای که داشتید، چه چیزی مطرح شد؟ پاسخ می‌دهد: «با زبان انگلیسی حرف زدیم. البته بین کلامش کلمات فارسی هم به کار می‌برد. مثل یک خارجی که با ایرانی‌ها در ارتباط بوده و چند کلمه فارسی یاد گرفته است. می‌گفت اشتباه شده، ببخشید، ما خلاف‌کار نیستیم. بار سی‌ام بود که گفتیم چطور ممکن است که شما ۳۰ ‌بار شماره‌ای را در طول دو ماه اشتباه گرفته باشید، بعد از کلی حرف، گفت بگذارید بپرسم. چند لحظه طول کشید. گفت یک نفر اینجا هست که می‌خواهد با خانواده‌اش در ایران تماس بگیرد. این جمله را گفت و تماس قطع شد و ما نتوانستیم دوباره تماس بگیریم.»
تجربه‌های عجیب خانواده‌های سرنشینان نفتکش سانچی: آنها زنده‌اند!| شرکت ملی نفتکش چیزی را مخفی می‎کند؟
‌گوشی زیر آب هم چک می‌شود؟
این تنها شاهدی نیست که می‌آورد. می‌گوید: «وقتی تلگرامم دو تا تیک می‌خورد، یعنی طرف مقابل، تلگرامش را چک کرده است. دو بار برای من این اتفاق افتاده است. می‌توانم باور کنم که پسرم فوت کرده‌؟ اگر آنها زیر آب باشند که گوشی‌شان هم سوخته، مگر ممکن است این اتفاق بیفتد؟»
به آخرین تماسی که با یکی از اعضای خانواده داشتند اشاره می‌کند: «دو هفته پیش برای اولین‌ بار با شماره دختر من تماس گرفته شده و فقط میس‌کال بوده است.»
ما هم ‌تصمیم داریم شکایت کنیم
با آقای یزدانی، برادرخانم کاپیتان اروجی نیز تماس گرفتیم تا ببینیم آیا خانواده‌هایی که در بین خانواده‌های شاکی نیستند هم نسبت به مرگ عزیزانشان تردید کرده‌اند؟ او می‌گوید با این که با ۱۲ خانواده دیگر شکایت نکرده، اما تصمیم دارند جداگانه از شرکت ملی نفتکش شکایت کنند بلکه بتوانند پیکر عزیزشان را تحویل بگیرند.‌ می‌گوید: «در این مدت بارها با روح و روان خانواده‌ها بازی شد، باید مدرکی باشد که مرگ را اثبات کند. آن موقع می‌توان تصمیم گرفت که آیا مرگ را بپذیریم یا زنده‌بودن آنها را.»
‌شرکت ملی نفتکش، اعتراض خانواده‌ها را منتقل نکرده است
سیده‌طاهره میرنصیری، همسر امید ضیایی که در بین تجمع‌کنندگان دیروز بود می‌گوید: «اولین روز به سفارت چین رفتیم، گفتند جواب نمی‌گیرید و به وزارت امور خارجه بروید. دو روز قبل به وزارت امور خارجه رفتیم. آنجا‌ در جلسه‌ای قرار شد که برای هفته آینده جلسه بگذارند تا به این مسئله رسیدگی کنند. ما معتقدیم که عزیزانمان زنده هستند و می‌خواهیم آنها به کشور بازگردند. جالب آن که با آنها صحبت کردیم، اصلا نسبت به اعتراض خانواده‌ها به مرگ آنها اطلاعی نداشتند. اما قول دادند که به معاون‌ اول رئیس‌جمهور نامه می‌زنند و تا دو روز دیگر نتیجه را به ما منتقل می‌کنند.»
میرنصیری حرف‌ها را ادامه می‌دهد و می‌گوید آنها فقط وعده می‌دهند و نمی‌دانیم به وعده‌هایشان عمل می‌کنند یا نه و با گلایه‌ای از شرکت ملی نفتکش ادامه می‌دهد: «این که نمی‌شود هر بار که با شرکت ملی نفتکش از تماس‌ها می‌گوییم و اعتراض می‌کنیم، بگویند فوت کرده‌اند، پودر شده‌اند؛ چطور آن سه‌نفری که پیدا شدند، بعد از چند روز اجسادشان سالم پیدا شد؟ بعد آنهایی که داخل نفتکش با فاصله از محل برخورد بودند، پودر شدند؟ مگر فیلم هندی است؟ تا هر جا که بتوانیم، این موضوع را پیگیری می‌کنیم تا به جواب برسیم. ما فقط مدرک می‌خواهیم. وقتی می‌گوییم آنها زنده‌اند می‌گویند، با چه مدرکی می‌گویید زنده‌اند؟ فرضا که مدرکی نداریم، شما با چه مدرکی می‌گویید مرده‌اند؟»
او در لابه‌لای صحبت‌هایش از تماس‌هایی می‌گوید که در زمان‌های مختلف با او برقرار شده است: «در تاریخ‌های ۲۹ دی و ۱۹ بهمن سال گذشته، از تلگرام همسر من، پیام داشتم. پشت سر هم نوشته شده بود: «الو… الو…» و تکرار شده بود. آن‌ موقع در حال خودم نبودم و گوشی را چک نمی‌کردم و چون جوابی از من نرفته بود، برای من کلیپی فرستاده شد که سربازی کلاه‌کاسکت داشت و به روی فرد دیگری اسلحه گرفته بود. انگار می‌خواستند با آن کلیپ چیزی را به من بگویند. بعد‌ از‌ آن دیگر هیچ پیامی در تلگرام دریافت نکردم.»
‌می‌گویند در توهم هستید!
او ادامه می‌دهد: «آن اوایل آن‌قدر برای ما مراسم گرفتند که باور کرده بودیم مرده‌اند اما بعد که آرام شدیم، پازل‌ها را کنار هم گذاشتیم، دیدیم شواهد با حرف‌هایی که می‌زنند، نمی‌خواند و مردد شدیم. با این‌ همه تماس که خانواده‌ها داشتند، برای ما سؤال است که چرا شرکت ملی نفتکش، این‌ همه اصرار دارد که بگوید خدمه سانچی، مرده‌اند؟»
می‌پرسم وقتی گفتید تماس داشتید، چه می‌گفتند؟ می‌‌گوید: «هر بار که گفتیم، گفتند که شما در توهم هستید! آخر یک یا دو نفر در توهم باشند، بیشتر خانواده‌ها در توهم هستند؟ فکر کرده‌اند که هیچ‌ چیز نمی‌فهمیم و می‌توانند ما را ساکت کنند.»
باز هم به تماس‌هایش برمی‌گردد: «یک خط شخصی داشتم که فقط همسر من، آن شماره را حفظ بود و شماره دیگرم را بلد نبود. اردیبهشت‌ماه همین امسال شش‌بار پشت‌ سر‌ هم روی آن خط از خارج از کشور تماس داشتم. انگار که فرصت نداشت و باید تماس می‌گرفت و مدام شش‌ بار پشت سر هم تماس گرفته بود. متأسفانه آن‌ موقع چون تصور می‌کردم همسرم فوت کرده، حتی آن شماره را روی خطم دایورت هم نکرده بودم که بتوانم جواب بدهم. تحقیق که کردم متوجه شدم، آن تماس‌ها از یک منطقه خاص در آسیای جنوب‌شرقی برقرار شده و بیشتر خانواده‌ها هم از آن ناحیه تماس داشتند. با آن شماره‌ها که تماس می‌گرفتیم یا بوق اشغال می‌زد یا این که تماس برقرار نمی‌شد. از مخابرات که پیگیری کردیم که به کجا برمی‌گردد، گفتند این شمار‌ه‌ها، از سیم‌کارت‌های کارتی است.
‌پول خون نمی‌خواهیم، عزیزانمان را می‌خواهیم
حرفش را این‌ گونه خاتمه می‌دهد: «شرکت ملی نفتکش فقط اصرار دارد که پول بگیریم و گواهی فوت را امضا کنیم. ما نمی‌پذیریم، مدام خبر منتشر می‌کنند که دیه داده‌ایم، کدام دیه؟ ما پول خون نمی‌خواهیم، عزیزانمان را می‌خواهیم.»

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Plastics reach remote pristine environments, scientists say
   Birds’ eggs in High Arctic contain chemical additives used in plasticsScientists have warned about the impact of plastic pollution in the most pristine corners of the world after discovering chemical additives in birds’ eggs in the High Arctic.Eggs laid by northern fulmars on Prince Leopold Island in the Canadian Arctic tested positive for hormone-disrupting phthalates, […]
  • Maturing W-League points to further future improvements | Ella Reilly
   Sydney FC’s grand final win showed collective need often supplants the individual ego – and the league is thriving for itThe 2018-19 W-League season has been one of history makers and breakers. With its first marquee player (Sam Kerr), a new all-time goalscoring record set (Kerr, who else, on 68) and the highest grand final […]
  • Brett Morris hat-trick powers Roosters past Wigan in World Club Challenge
   • World Club Challenge: Wigan 8-20 Sydney Roosters• Sydney side start superbly and ride second-half pressureTrent Robinson had promised in the buildup to the World Club Challenge that irrespective of the purported attitude from Australian rugby league to the event, his Sydney Roosters side were here to respect both the competition and the Super League […]
  • Study blames YouTube for rise in number of Flat Earthers
   Conspiracy theories shown on video-sharing site persuade people to doubt Earth is roundResearchers believe they have identified the prime driver for a startling rise in the number of people who think the Earth is flat: Google’s video-sharing site, YouTube.Their suspicion was raised when they attended the world’s largest gatherings of Flat Earthers at the movement’s […]
  • Flybmi tells customers to seek refunds from credit card companies
   Sister group Loganair to take over some routes as thousands remain out-of-pocketFlybmi is advising customers to seek refunds from credit and debit card companies or rebook with other airlines after the company collapsed late on Saturday, leading to the cancellation of thousands of journeys.On Sunday night, it emerged that Flybmi’s Glasgow-based sister company Loganair, which […]
  • US woman 'deeply regrets' joining Isis and wants to return home
   Exclusive: Hoda Muthana is only American among 1,500 foreign women and children at a Syrian refugee campAn American woman captured by Kurdish forces after fleeing the last pocket of land controlled by Islamic State says she “deeply regrets” travelling to Syria to join the terror group and has pleaded to be allowed to return to […]
  • Chris Gayle declares himself ‘greatest player’ and wants Hundred invite
   • ‘I will set the trend for you,’ says West Indian before ODI series• Jason Roy hits 110 off 82 balls in England warm-up gameChris Gayle, the veteran West Indies opener and self-styled “Universe Boss”, has warned English cricket that The Hundred will not be a success unless “the greatest player in the world” is […]
  • Ryan Giggs: ‘It didn’t work for United but Van Gaal was brilliant for me’
   The Wales manager discusses the loneliness of his job, what Manchester United should do next and why he turned to a psychologist“I think every manager feels that loneliness,” Ryan Giggs says as he identifies the usually unspoken difficulty at the core of his work. The manager of Wales since January 2018, Giggs has had nine […]
  • Protests erupt in Brazil after death of black teenager who was restrained
   Campaigners say Black Lives Matter movement is emerging after action in five major citiesBrazilian activists have taken to the streets in five major cities after the death of a young black man who was restrained by a supermarket security guard.Campaigners said the protests are feeding a nascent Black Lives Matter movement in Brazil, where nearly […]
  • UK's richest man moves to Monaco to 'save £4bn in tax'
   Brexiter Sir Jim Ratcliffe’s company Ineos is reportedly working with PricewaterhouseCoopers to reduce billBritain’s richest man, the Brexit supporter Sir Jim Ratcliffe, and two of his key lieutenants at chemicals firm Ineos have reportedly been planning to save up to £4bn in tax after moving to Monaco.The company, which is valued at about £35bn, is […]
 • اطلاعات