۱۱:۵۸:۳۴ - جمعه ۹ تیر ۱۳۹۶
حاشیه‌ای تلخ بر شکوه حضور
شکست و پیروزی در رقابت‌های سیاسی، نه اموری مستدام و پاینده، بلکه مقولاتی متغیر و متحول و به نوعی اعتباری و عاریتی هستند. **دکتر ابراهیم اخلاصی: حواشی پیش آمده در پی حضور رئیس جمهور در راهپیمایی با شکوه روز قدس از هر نقطه نظری که بدان نگریسته شود، امری قابل دفاع به نظر نمی‌رسد. رئیس […]

شکست و پیروزی در رقابت‌های سیاسی، نه اموری مستدام و پاینده، بلکه مقولاتی متغیر و متحول و به نوعی اعتباری و عاریتی هستند.**دکتر ابراهیم اخلاصی: حواشی پیش آمده در پی حضور رئیس جمهور در راهپیمایی با شکوه روز قدس از هر نقطه نظری که بدان نگریسته شود، امری قابل دفاع به نظر نمی‌رسد. رئیس جمهور، طی فرایند انتخابات، قطعا” با حمایت گروه‌های سیاسی هوادار و پس از کسب اکثریت آراء مردم و به تبع یک رقابت انتخاباتی با دیگر رقیبان خویش، از میان همه آن‌ها انتخاب می شود.

 سرانجام با عنایت به این که قرار است یک نفر به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، انتخاب مذکور به تنهایی قرین با شکست دیگر رقبا می‌باشد، مزید بر آن، رئیس جمهور به اعتبار انتخاب شدنش از میان رقباء، به طور طبیعی مخالفانی نیز خواهد داشت و این یک امر طبیعی و به رسمیت شناخته در همه جوامعی است که با سازوکار انتخابات به رتق و فتق امور خود می پردازند.

 با لحاظ مجموع ملاحظات فوق‌الذکر، پس از این که فردی از سوی اکثریت انتخاب کنندگان، برگزیده شد او رئیس جمهور همه ملت محسوب می‌شود، نه صرفاً رئیس جمهور هواداران و انتخاب کنندگانش، به همین اعتبار، توهین به او در حکم توهین به ملت محسوب می شود و توهین به ملت نیز امری نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت و با مسامحه با آن برخورد کرد.

با این مقدمه، اقتضای برخورد منطقی با موضوع این است که:

 • فارغ از انگیزه کسانی که این کار را انجام داده‌اند
 • بی اعتنا به پاره‌ای زمینه‌ها و سلسله عوامل متوسطی که در توجیه و بروز این قبیل رفتارها وجود موضوعیت می‌یابند
 • صرف نظر از تحلیل‌های گذشته‌نگر که طی آن، رفتارهای مذکور معطوف به برخی امور محقق شده در گذشته می‌گردد
 • فقط و فقط به اعتبار غیر قانونی بودن فعل انجام شده و نیز به استناد این که رئیس جمهور به حکم قانون، دومین شخصیت سیاسی کشور و نماد اراده ملی محسوب می‌شود، رفتار ناشایست صورت گرفته از سوی هر شهروند ایرانی و تمام گروه‌ها و جریانات سیاسی درون نظام، اعم از موافق و مخالف، با هر خط و ربط و گرایش سیاسی، و بدور از هر گونه محافظه کاری به طور صریح و صادقانه محکوم گردد.

 هر گونه تلاش احتمالی برای توجیه و تطهیر این قبیل رفتارهای مردود مبتنی بر هیجان، به تثبیت نوعی دور باطل و تسلسل جهنمی منتهی خواهد شد که هیچ برنده‌ای برای آن متصور نیست.

با این که نمی‌توان و نباید رفتار ناشایست انجام شده را به طور کامل به منتقدان رئیس جمهور مستقر و منتخب منتسب نمود، اما اقتضای مناسبات دموکراتیک این است که منتقدان ذیل چارچوب‌ها و موازین قانونی موجود، ضمن رعایت قواعد بازی، پس از بازخوانی مواضع نظری و عملی خویش، در مقام ارائه آن به جامعه برآمده و بدین‌سان با اقناع اکثریت جامعه و کسب اعتماد آن‌ها، معادلات قدرت را چند صباحی به نفع خود تغییر دهند.

 همه به این نکته واقف باشیم که شکست و پیروزی در رقابت‌های سیاسی، نه اموری مستدام و پاینده، بلکه مقولاتی متغیر و متحول و به نوعی اعتباری و عاریتی هستند که در هر برهه‌ای، قرعه فال را به نام شخص و گروهی مقدر می‌دارند. تلقی مذکور به تنهایی جهت امتناع از ناامیدی در شرایط شکست و اجتناب از سرمستی و شیدایی در مناسبات پیروزی کفایت می‌کند.

 جامه‌ی قدرت، ردایی نیست که تا ابدالدهر حصر به فرد و یا گروهی معین داشته باشد. اخلاقی‌ترین و کم هزینه‌ترین راه، پاسداشت ادب پیروزی و ادب شکست، با توجه به جمیع لوازم آن دو می‌باشد. مفری که همواره خیر کثیر آن بر عوارض قلیل آن مستولی است.

 

**جامعه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی

منبع:
 1. غلامحسین مرادی   تیر ۱۰, ۱۳۹۶  

  با سلام و احترام،
  در جهت تائید فرمایش و نظر دکتر اخلاصی،توهین به رئیس جمهور به عنوان دومین شخصیت سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران،درواقع توهین به ملت ایران و نظام جمهوری هست، چرا که ،در بعد از رقابتهای انتخاباتی شخص برنده در انتخابات نتیجه نظر و آراء اکثریت میباشد ،پس رئیس جمهور ،رئیس جمهور برندگان میدان انتخابات و طرفداران نیست ،رئیس جمهور کل ملت و مردم نظام جمهوری میباشد ،پس رعایت احترام از موازین قانون اساسی میباشد،که هیچ احدی حق توهین به شخصیت سیاسی ایشان را ندارد.
  موافق نظر دکتر اخلاصی هستم ،چه بسا افراد منافق از این فرصت سوء استفاده نمایند.
  با تشکر غلامحسین مرادی

 2. مرجان امیری   تیر ۱۱, ۱۳۹۶  

  با سلام و احترام
  کمال تشکر از آقای دکتر اخلاصی ، متن بسیار قابل تامل و تاثیر گذار… با آرزوی موفقیت روزافزون……

سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

 • اطلاعات