۱۵:۱۱:۵۲ - پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶
جنگ نیابتی داعش برای عربستان در تهران!
فضای موجود و این عملیات ماهیت جنگ نیابتی دارد، بنابراین بازدارندگی در داخل بدون قدرت امنیتی محدودکننده و همچنین دیپلماسی پویا امکان‌پذیر نیست.  دکتر ابراهیم متقی: حوادث ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ در ایران، نمادی از جنگ نیابتی عربستان سعودی و ایالات‌متحده آمریکا در برخورد با جمهوری اسلامی محسوب می‌شود. چنین موضوعی را در مه ‌۲۰۱۷ یعنی حدود […]

فضای موجود و این عملیات ماهیت جنگ نیابتی دارد، بنابراین بازدارندگی در داخل بدون قدرت امنیتی محدودکننده و همچنین دیپلماسی پویا امکان‌پذیر نیست. دکتر ابراهیم متقی: حوادث ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ در ایران، نمادی از جنگ نیابتی عربستان سعودی و ایالات‌متحده آمریکا در برخورد با جمهوری اسلامی محسوب می‌شود. چنین موضوعی را در مه ‌۲۰۱۷ یعنی حدود یک ماه قبل عادل الجبیر در قالب عبارات هشدارآمیز به ایران اعلام داشت.
الجبیر گفت که عربستان بی‌ثباتی سیاسی را به داخل ایران خواهد کشاند. انجام این عملیات بدون حمایت سرویس‌های اطلاعاتی عربستان قابل تحلیل نیست. الگوی رفتاری، مبتنی بر جنگ کم شدت تلقی می‌شود؛ بنابراین ایران می‌تواند دو آموزه را در دستور کار قرار دهد.
 
آموزه نخست مبارزه با تروریسم است؛ عربستان و آمریکا تلاش دارند تا ایران را بخشی از تروریسم جهانی معرفی کنند. انگاره ذهنی آنها مبتنی بر محدودسازی قدرت ایران در محیط منطقه‌ای است. چنین انگاره‌ای حتی زمینه‌های لازم برای بی‌ثباتی ساخت حکومتی را نیز امکان‌پذیر می‌کند؛ بنابراین ایران در گزینه اول باید اقدام انجام شده را در چارچوب نوعی عملیات تروریستی در فضای بین‌المللی تبیین کند و روی این موضوع تاکید داشته باشد که برای مقابله با تروریسم اقدامات بازدارنده و محدودکننده را ایجاد خواهد کرد.
 
گزینه دوم مربوط به سازوکارهایی است که محدودیت‌هایی را برای کنش و تحرک گروه‌های تروریستی در داخل ایجاد کند و هرگاه چنین نیروهایی به کنشگری مبادرت کردند با اقدامات پرشدت با آنها به مقابله برخیزد. اما از آنجا که فضای موجود و این عملیات ماهیت جنگ نیابتی دارد، بنابراین بازدارندگی در داخل بدون قدرت امنیتی محدودکننده و همچنین دیپلماسی پویا امکان‌پذیر نیست.
 
ایران و روسیه، دو کشوری محسوب می‌شوند که با چنین نشانه‌هایی از کنش تروریستی روبه‌رو بوده‌اند، در نتیجه ایران می‌تواند جبهه ضدتروریستی حوزه سیاست خارجی و امنیتی خود را ارتقا دهد. چنین موضوعی بر مشروعیت مقابله با گروه‌های تروریستی در محیطی خارج از حوزه‌های سرزمینی ایران تاکید خواهد کرد.
منبع: فرارو

منبع:
هاست">سرورپارس هاست">سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه