۱۵:۴۸:۰۴ - سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷
جزئیات سند توافق‌ شده ترامپ و کیم؛ ایجاد روابط جدید دو جانبه
جزئیات سند جامع امضا شده توسط ترامپ و کیم به خبرگزاری‌ها درز پیدا کرده است. این سند شامل چهار بند است. ترامپ به ارائه ضمانت‌های امنیتی به رهبر کره شمالی و کیم نیز به خلع سلاح کامل اتمی متعهد شده‌اند.    نسیم توسعه به نقل از اقلیم زاگرس: جزئیات سند جامع امضا شده توسط ترامپ و […]

جزئیات سند جامع امضا شده توسط ترامپ و کیم به خبرگزاری‌ها درز پیدا کرده است. این سند شامل چهار بند است. ترامپ به ارائه ضمانت‌های امنیتی به رهبر کره شمالی و کیم نیز به خلع سلاح کامل اتمی متعهد شده‌اند.  ØªØ±Ø§Ù…Ù¾ و کیم پس از مراسم رسمی نهار در هتل پنج ستاره‌ کاپلا یک سند جامع به امضا رساندند. ترامپ ضمن ارزیابی مثبت از دیدارش با کیم جونگ اون گفت که پروژه خلع سلاح اتمی کره شمالی بسیار بسیار سریع آغاز خواهد شد.

نسیم توسعه به نقل از اقلیم زاگرس: جزئیات سند جامع امضا شده توسط ترامپ و کیم به خبرگزاری‌ها درز پیدا کرده است. این سند شامل چهار بند است. ترامپ به ارائه ضمانت‌های امنیتی به رهبر کره شمالی و کیم نیز به خلع سلاح کامل اتمی متعهد شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه یکی از موارد این سند تعهد کیم جونگ اون به ” خلع سلاح کامل اتمی شبه جزیره کره” است. رویترز نیز متن این سند جامع را که شامل چهار بند می‌شود، منتشر کرده است. 

بند نخست: ایالات متحده آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره متعهد به ایجاد روابطی جدید با توجه به تمایل شهروندان هر دو کشور برای صلح و رفاه هستند.

بند دوم: ایالات متحده آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره برای ایجاد یک رژیم صلح پایدار و ماندگار در شبه جزیره کره تلاش خواهند کرد.

بند سوم: ضمن تأیید اعلامیه پانمونجوم به تاریخ ۲۷ آوریل ۲۰۱۸، جمهوری دموکراتیک خلق کره، متعهد می‌شود تا در جهت خلع سلاح کامل اتمی شبه جزیره کره کار کند.

بند چهارم: ایالات متحده آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره متعهد به بازیابی و بازگرداندن بقایای افراد مفقود شده از جنگ کره از جمله بازگردان فوری افرادی شده‌اند که هویت‌شان مشخص شده است.

ایالات متحده آمریکا و کره شمالی همچنین متعهد شده‌اند که برای پیاده‌سازی نتایج اجلاس تاریخی سنگاپور مذاکرات را توسط مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا و یک مقام عالی‌رتبه کره شمالی در اولین فرصت پیش ببرند. 

در این سند همچنین ذکر شده رییس‌جمهوری آمریکا متعهد می‌شود تا تضمین‌های امنیتی را برای جمهوری دموکراتیک خلق کره فراهم آورد. در مقابل نیز کیم جونگ اون بر تعهد راسخ و غیرقابل تردید خود برای خلع سلاح کامل اتمی شبه جزیره کره تأکید کرده است.

Singapur - Präsident Donald Trump gemeinsam Unterschriebenes Dokument nach Treffen mit Kim Jong Un (Reuters/J. Ernst)

دیداری “واقعا مثبت”

ترامپ بعد از یک مراسم رسمی ناهار در هتل پنج ستاره “کاپلا” در جزیره سنتوسا واقع در سنگاپور، محلی که دیدار تاریخی میان او و کیم رخ داد، گفته بود او و رهبر کره شمالی قصد دارند به زودی یک توافقنامه امضا کنند. ترامپ در پاسخ به خبرنگاران در مورد کم و کیف دیدار با کیم جونگ اون گفت “فکر می‌کنم بهتر از آن پیش رفته که کسی می‌‌توانست تصور کند.”

کیم و ترامپ در نهایت سند جامعی را امضا کردند که هنوز جزئیات آن روشن نشده است.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت‌وگو با کیم را “واقعا بسیار مثبت” توصیف کرد و افزود این دیدار “پیشرفت‌های زیادی” به همراه آورده است. 

ترامپ با این حال گفت پروژه خلع سلاح اتمی کره شمالی “بسیار بسیار سریع” آغاز خواهد شد. او همچنین اظهار داشت “به طور قطع” از کیم برای دیدار از کاخ سفید دعوت خواهد کرد.

کیم جونگ اون نیز اظهار داشته “جهان شاهد تغییر بزرگی خواهد بود.” کیم گفته او و ترامپ “تصمیم گرفتند گذشته را پشت سر بگذارند.”

کیم گفته جهان به زودی شاهد تغییرات بزرگی خواهد بودکیم گفته جهان “به زودی شاهد تغییرات بزرگی خواهد بود”

رییس‌جمهوری آمریکا پس از امضای سند جامع در حالی که همراه با رهبر کره شمالی روی ایوان هتل کاپلا ایستاده بود، به خبرنگاران گفت او و رهبر کره شمالی “دوباره” با هم دیدار خواهند کرد. ترامپ گفت آنها در آینده “چندین بار” با هم دیدار خواهند کرد. او کیم را “مردی بسیار با استعداد” توصیف کرد که “عاشق کشورش است.”

به گزارش خبرگزاری‌ها کیم جونگ اون پس از امضای سند جامع هتل را به مقصد فرودگاه ترک کرد. ترامپ قرار است ساعاتی بعد در مورد سند جامعی که دو کشور امضا کرده‌اند یک کنفرانس خبری برگزار کند. او پیش‌تر گفته بود روز سه‌شنبه سنگاپور را به مقصد واشنگتن ترک خواهد کرد.

استقبال کره جنوبی و چین از دیدار تاریخی 

وانگ یی، وزیر خارجه چین روز سه‌شنبه (۱۲ ژوئن) گفت پکن از برگزاری دیدار میان ترامپ و کیم استقبال و حمایت می‌کند و امیدوار است که دو کشور بتوانند به اجماعی اصولی برای خلع‌سلاح اتمی دست پیدا کنند. وانگ در گفت‌وگو با خبرنگاران همچنین اضافه کرد: «در عین حال [وجود] یک ساز و کار صلح‌آمیز برای شبه‌جزیره کره ضرورت دارد تا نگرانی‌های معقول امنیتی کره شمالی حل و فصل شود.»

رهبران کره جنوبی، ژاپن و مالزی نیز از دیدار ترامپ و کیم اظهار خرسندی کرده‌اند. مون جائه این، رییس‌جمهوری کره جنوبی گفت “شب گذشته به سختی چشم بر هم گذاشته” و نسبت به “خلع سلاح کامل اتمی و برقراری صلح” ابراز امیدواری کرد.

ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر جدید مالزی نیز که برای دیداری رسمی به توکیو سفر کرده، به خبرنگاران گفت: «امیدوارم که هر دو طرف این حقیقت را بپذیرند که در مذاکرات، اگر انتظار رسیدن به نتیجه‌ای خوب را دارند، باید آمادگی کوتاه آمدن در برخی موارد را داشته باشند.» 
ترامپ: آماده رقم زدن فصلی جدید در روابط با کره شمالی هستم

رییس‌جمهوری آمریکا چند ساعت پس از دیدار تاریخی با کیم جونگ اون و امضای یک سند جامع در نشستی خبری شرکت کرد. ترامپ گفت آمریکا آماده پایان دادن به تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ در صورت برچیده شدن برنامه‌های هسته‌ای این کشور است.

    
Singapur Donald Trump Pressekonferenz (Reuters/J. Ernst)

دونالد ترامپ‌، رییس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه (۱۲ ژوئن/ ۲۲ خرداد) در یک نشست خبری در سنگاپور اعلام کرد ایالات متحده به “بازی‌‌های جنگی” علیه کره شمالی پایان خواهد داد. 

به گفته ترامپ مانورهای نظامی که آمریکا تا کنون با کره جنوبی به طور مشترک اجرا می‌کرده، متوقف خواهند شد و از این طریق “مقدار زیادی هزینه صرفه‌جویی می‌شود.” در حال حاضر ۳۰ هزار سرباز آمریکایی در پایگاه‌های نظامی این کشور در کره جنوبی با هدف دفاع در برابر حمله احتمالی کره شمالی مستقر هستند. 

واشنگتن و سئول در سال‌های گذشته، هر ساله تمرینات نظامی مشترک در آب‌های کره جنوبی اجرا می‌کنند که این موضوع خشم کره شمالی را برمی‌انگیخت. پیونگ‌یانگ غالبا در اقدامی تلافی‌جویانه به آزمایش موشکی دست می‌زد. یکی از خواسته‌های مهم پیونگ‌یانگ از آمریکا در آستانه نشست تاریخی، پایان دادن به این تمرینات نظامی مشترک بود. ترامپ گفت از نظر او این مانورهای نظامی “بسیار تنش‌زا هستند.” 

ترامپ پیش‌تر گفته بود قصد دارد نیروهای آمریکا را از کره جنوبی خارج کند. او در این نشست خبری تأکید کرد این موضوع “بخشی از معادلات کنونی به شمار نمی‌رود، اما امیدوارم این اتفاق بالاخره رخ دهد.”

ارائه “ضمانت‌های امنیتی” در قبال خلع سلاح اتمی

این نشست خبری چند ساعت پس از دیدار تاریخی ترامپ با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و امضای سند جامع توسط هر دو طرف برگزار شد. ترامپ به خبرنگاران گفت کره شمالی در حال از میان بردن یک سایت مهم آزمایش موشکی است. 

او گفت کیم این مسئله را با وی در میان گذاشته است. ترامپ اشاره‌ای به محل استقرار این سایت موشکی نکرد. او گفت جزییات در مورد انهدام این سایت جزو سند جامع نبوده است.

رییس‌جمهوری آمریکا اضافه کرد، تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ “زمانی که بدانیم برنامه هسته‌ای دیگر وجود ندارد” برداشته خواهند شد. به گفته ترامپ “ضمانت‌های امنیتی” به کره شمالی داده خواهند شد. 

او گفت اخیرا قصد داشته ۳۰۰ تحریم دیگر علیه پیونگ‌یانگ به اجرا بگذارد اما از انجام این کار خودداری کرده زیرا این حرکت در آستانه دیدار با کیم جونگ اون “نامحترمانه” می‌بود.

ترامپ در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد ابعاد زرادخانه هسته‌ای کره شمالی، آن را “قابل توجه” خواند و افزود، انتظار دارد روند خلع‌سلاح کره شمالی “به سرعت” آغاز شود. او اضافه کرد خلع‌سلاح کامل اتمی “مدت زیادی” طول می‌کشد اما او به کره شمالی برای از میان بردن سریع تسلیحات اتمی “تا جایی که از نظر فنی و عملی” ممکن باشد، فشار می‌آورد.

ترامپ گفت احتمالا به یک نشست یا مذاکره دیگر با کیم جونگ اون نیاز دارد. او گفت در “زمان مناسب” از کیم جونگ برای دیدار از کاخ سفید دعوت بعمل خواهد آورد. رییس‌جمهوری آمریکا در عین حال اضافه کرد مشکلی در مقابل سفر به پیونگ یانگ در آینده نخواهد داشت.

 به گفته ترامپ ضمانت‌های امنیتی به کره شمالی داده خواهند شدبه گفته ترامپ “ضمانت‌های امنیتی” به کره شمالی داده خواهند شد

ترامپ با ستایش از کیم جونگ اون و اشاره به جوان بودنش به هنگام دست گرفتن قدرت گفت: «او بسیار با استعداد است.» ترامپ گفت که آماده است تا فصلی جدید را در روابط میان آمریکا و کره شمالی رقم بزند.

ترامپ روز سه‌شنبه در گفتگویی با خبرنگار شبکه تلویزیونی “ای‌بی‌سی” فاش ساخت که پیش از سفر به سنگاپور و دیدار رو در رو با کیم با او حرف زده بود. او در هفته‌های گذشته به پرسش‌های خبرنگاران در رابطه با گفت‌وگوی احتمالی با رهبر کره شمالی پیش از برگزاری دیدار سنگاپور، پاسخ نداده بود.

واکنش ایران

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران نیز روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در رابطه با توافق آمریکا با کره شمالی گفت: «با آدمی روبه رو هستیم که در هواپیما امضای خود را پس می‌گیرد، نمی‌دانم رهبر کره شمالی با چه کسی دارد مذاکره می‌کند، این شخص نماینده فهیم آمریکا نیست، امیدواریم خود ملت آمریکا فکری برای او کنند.»

نوبخت به اقدام اخیر ترامپ در اجلاس سران گروه جی‌۷ در کانادا اشاره دارد. رییس‌جمهوری آمریکا در حالی که در هواپیما در راه سنگاپور بود، بیانیه‌ای را که رهبران کشورهای جی‌۷ امضا کرده بودند، رد کرد.

اعلام همکاری روسیه 

خبرگزاری “تاس” روسیه به نقل از سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه این کشور، نوشت روسیه آماده همکاری برای اجرایی کردن توافق آمریکا و کره شمالی در جهت خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره است. به گفته ریابکوف، مسکو امیدوار است حل بحران اتمی کره شمالی باعث گشایش همکاری‌های اقتصادی شود. 

او در عین اینکه از استقبال روسیه از این توافق تاریخی خبر داد گفت، با این حال “شیطان در جزئیات نهفته است.” این اصطلاح در مواقعی استفاده می‌شود که کاری در ظاهر ممکن است به نظر آسان بیاید، اما به هنگام اجرا، جزئیات دشوارتر از چیزی باشد که در ابتدا تصور می‌شد. 

واکنش چین و ژاپن

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن نیز از سند جامع مورد توافق آمریکا و کره شمالی استقبال کرده و آن را “گام نخست” در جهت خلع سلاح کره شمالی دانست.

چین نیز پیشنهاد کرد چنانچه کره شمالی قطعنامه‌های شورای امنیت را بپذیرد و با مذاکرات دیپلماتیک همراهی کند، شورای امنیت موضوع توقف یا لغو تحریم‌ها علیه این کشور را مورد بررسی قرار دهد. 

گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت این کشور از مذاکرات میان کیم جونگ اون و دونالد ترامپ برای خلع سلاح اتمی کره شمالی و استقرار ساز و کاری برای صلح “استقبال و حمایت” می‌کند. 

او اضافه کرد از نظر چین تحریم‌ها پایان کار نیستند و پکن اعتقاد دارد “شورای امنیت باید برای حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک در حال حاضر بکوشد.”

After summit with Kim, Trump says U.S. will end its ‘war games’ with South Korea

In Kim he trusts. Trump sounds naive after meeting North Korea’s leader

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Novak Djokovic into Australian Open semi-finals as Kei Nishikori retires – live!
   Djokovic will play France’s Lucas Pouille in semi-finalsStefanos Tsitsipas sets up semi-final with Rafael NadalAnd feel free to email Jacob or tweet @JacobSteinberg 9.42am GMT Novak Djokovic runs through a few Australian phrases to amuse the crowd. “Fair dinkum!” 9.42am GMT Novak Djokovic speaks! “I love to battle, especially against Kei. We have played here […]
  • Davos 2019: Mental health in focus; Abe, Merkel and Qishan speak - live
   Rolling coverage of the second day of the World Economic Forum, as Shinzo Abe, Angela Merkel and Wang Qishan all speak, and Prince William discusses mental health Introduction: G7 leaders at WEFMental health with the Duke of Cambridge Photo: Anti-WEF protest at DavosHammond pulls out of Davos panel 9.34am GMT IKEA boss Jesper Brodin has […]
  • Tim Howard ends a career of individual brilliance but not much team glory
   The former USA and Everton goalkeeper will retire at the end of the 2019 MLS season. He was the last of a generation that helped expand US soccerOn 1 July 2014, Tim Howard delivered his finest performance. Facing the likes of Eden Hazard, Kevin de Bruyne, Romelu Lukaku and the rest of a golden-generation Belgium […]
  • Hollywood A-listers and controversial documentaries head to Sundance
   Michael Jackson and Harvey Weinstein exposés will premiere alongside new films from Keira Knightley and Jake GyllenhaalControversial documentaries about Michael Jackson and Harvey Weinstein are set to make waves at this year’s Sundance film festival.Leaving Neverland, a co-production between Channel 4 and HBO, will reportedly feature the stories of two men who claim that the […]
  • Danielle Collins: the feisty US college star causing upsets at the Australian Open
   The 25-year-old eschewed turning pro to concentrate on her education. Now she credits her collegiate career with her run to the semi-finals in Melbourne Early in her Australian Open quarter-final victory over Anastasia Pavlyuchenkova on Tuesday, Danielle Collins challenged a line call that had gone in her opponent’s favor. Her challenge was incorrect, and a […]
  • Woman who defied Indian temple ban 'shunned' by family
   Kanakadurga, 39, allegedly beaten and ousted from home for entering Sabarimala shrineA woman who defied violent protests to worship at a centuries-old south Indian shrine that banned females of “menstruating age” has been spurned by her family, attacked by relatives and locked out of her home.On New Year’s Day, Kanakadurga, 39, along with Bindu Ammini, […]
  • Emiliano Sala: search resumes for lost plane carrying Cardiff player
   Voicemail message revealed as police say chances of finding footballer alive are ‘slim’The search for the plane carrying the Cardiff City footballer Emiliano Sala that went missing over the English Channel has resumed, amid only “slim” hopes he survived.The aircraft, carrying Sala and the pilot, disappeared off Alderney in the Channel Islands on Monday night. […]
  • Shock hits that record-signing Emiliano Sala may be ‘best player Cardiff never had’
   The Argentinian was a record signing intended to usher in a club’s survival but now Cardiff City fans fear for his lifeAs storm clouds gathered above the Cardiff City Stadium on what was a grey afternoon in south Wales in more ways than one, Robert Glaves stared at the floral tributes that had been placed […]
  • Celebrity social media influencers pledge to change way they post
   Clampdown on stars being paid for endorsing products without disclosing firm rewards themMore than a dozen celebrities, including Alexa Chung and Ellie Goulding, have pledged to change the way they label social media posts after Britain’s competition watchdog clamped down on the practice of stars being paid for endorsing products without disclosing they were being […]
  • And the nominees aren't: the Oscarbait films that failed in 2019
   While Roma and The Favourite might be leading the race, there’s a list of major prospects that struggled to turn buzz into votesThis year’s nominations are out and while it’s a great year for Roma and The Favourite (leading the race with 10 a piece), there’s a trail of wreckage from those films that didn’t […]
 • اطلاعات