۰:۱۶:۲۶ - شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶
جدیدترین طرح فراجناحی در آمریکا برای تحریم شرکت‌های مرتبط با سپاه
به محض قانون شدن، تا زمانی که به گفته نویسندگان آن ایران به “حمایت مالی از تروریسم” ادامه می‌دهد، در خدمت جلوگیری از عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی قرار گیرد.   اقلیم زاگرس به نقل از دویچه وله آلمان:  طرحی فراجناحی در آمریکا برای گسترش تحریم سپاه پاسداران ایران و شرکت‌های مرتبط با آن […]

به محض قانون شدن، تا زمانی که به گفته نویسندگان آن ایران به “حمایت مالی از تروریسم” ادامه می‌دهد، در خدمت جلوگیری از عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی قرار گیرد. 

اد رویس، نماینده جمهوری‌خواه کنگره و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا (عکس از آرشیو)

اقلیم زاگرس به نقل از دویچه وله آلمان:  طرحی فراجناحی در آمریکا برای گسترش تحریم سپاه پاسداران ایران و شرکت‌های مرتبط با آن ارائه شده است. این طرح در صورت قانون شدن تمامی شرکت‌هایی را که سپاه حتی کمتر از ۵۰ درصد در آنها سهام دارد هدف قرار می‌دهد.

اد رویس، نماینده جمهوری‌خواه کنگره و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا (عکس از آرشیو)

طرحی ۲۷ صفحه‌ای که شرکت‌ها و سازمان‌های مرتبط با سپاه پاسداران را هدف قرار داده است، روز پنجشنبه به وقت محلی (اول مارس/ ۱۰ اسفند) به کنگره آمریکا ارائه شد.

این طرح که متضمن تحریم‌هایی علیه نیرومندترین نیروی اقتصادی و در عین حال نظامی ایران است، قرار است همچنین راه جمهوری اسلامی برای ورود به سازمان تجارت جهانی را نیز مسدود کند.

 

اد رویس، نماینده جمهوری‌خواه کنگره و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و الیوت انگل، نماینده دمکرات کنگره و از اعضای ارشد این کمیته، ارائه‌کنندگان و مبتکران این طرح بوده‌اند؛ طرحی که نشانگر تلاش دو حزب اصلی ایالات متحده برای فشار بر جمهوری اسلامی است.

به گفته نویسندگان این طرح، پیش‌نویس مزبور در صورت تصویب، به دولت آمریکا اجازه خواهد داد تا شرکت‌هایی را هدف تحریم‌های خود قرار دهد که سپاه پاسداران حتی “کمتر از ۵۰ درصد” از سهام آنها را در اختیار دارد؛ بدین‌ترتیب این طرح برای کسانی که وارد چنین معاملاتی با سپاه می‌شوند مانع ایجاد می‌کند.

این طرح همچنین ممنوعیت مبادلات مالی برای سپاه و شرکت‌های مرتبط با آن را تقویت می‌کند. به سوریه نیز اشاره شده و تحریم‌های مرتبط با این کشور علیه سپاه نیز گسترش می‌یابد. مبتکران طرح تحریم شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران، دلیل گسترش تحریم‌ها را از جمله نقش سپاه در “حمایت از رژیم جنایتکار اسد” عنوان کرده‌اند.

دولت آمریکا همچنین بایستی در صورت قانون شدن این طرح، نفوذ سپاه پاسداران بر اقتصاد ایران و فعالیت‌های این نهاد را، که به گفته دو قانونگذار آمریکایی برای “حمایت از تروریسم” هزینه می‌شوند، دنبال کرده و گزارش‌هایی مستمر از آن ارائه دهد.

طرح همچنین قرار است به محض قانون شدن، تا زمانی که به گفته نویسندگان آن ایران به “حمایت مالی از تروریسم” ادامه می‌دهد، در خدمت جلوگیری از عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی قرار گیرد.

 

اد رویس، نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا، با اشاره به این طرح، سپاه پاسداران را متهم به تأمین مالی تروریسم و برنامه موشک‌های بالستیک ایران کرد و تحریم “صدها شرکت پوششی” مرتبط با آن را ضروری دانست. رویس گفت که “طرح فراجناحی” مزبور چنین امری را متحقق کرده و «پول این گروه تروریستی را که دست‌اش به خون صدها آمریکایی و شمار زیادی از مردم سوریه آغشته است، قطع خواهد کرد».

الیوت انگل نیز سپاه پاسداران را “عامل خطرناک حضور ایران در سوریه” توصیف کرد و گفت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنار پوتین با رژیم نسل‌کش اسد که نزدیک به نیم میلیون از شهروندان خود را کشته، همکاری می‌کند».  این عضو ارشد دمکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا افزود: «این طرح نفوذ تندروها [در ایران] را کاهش می‌دهد، بی‌آنکه لطمه‌ای به تعهدات آمریکا در قبال توافق هسته‌ای بزند».

طرح دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات برای تحریم شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران، جدیدترین طرح فراجناحی در آمریکا برای فشار بر جمهوری اسلامی بدون به خطر انداختن توافق هسته‌ای موسوم به برجام است. این طرح در صورت کسب اکثریت آرای مجلس نمایندگان و سنای ایالات متحده، برای قانون شدن بایستی به امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برسد.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
  • RSS English News

  • RSS news

  • اطلاعات