۱۹:۰۹:۱۲ - جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶
توسعه‌طلبی فارسی در خاورمیانه، اتهام اردوغان به ایران!
  فراتر از یک توسعه‌طلبی مذهبی بوده و توسعه طلبی پارسی(فارسی) است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی «RTP» پرتغال انجام داد. رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه القاعده، داعش و الشباب همگی یک ایدئولوژی مشترک دارند اگر چه با آموزه های حنفی رایج در ترکیه متفاوت […]

 

فراتر از یک توسعه‌طلبی مذهبی بوده و توسعه طلبی پارسی(فارسی) است.


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی «RTP» پرتغال انجام داد.
رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه القاعده، داعش و الشباب همگی یک ایدئولوژی مشترک دارند اگر چه با آموزه های حنفی رایج در ترکیه متفاوت است اما این گروه ها نیز به همان ایدئولوژی نزدیک هستند، به نظر شما این موضوع تصادفی است؟

گفت: “این گروه هایی که شما نام بردید گروه های تروریستی هستند و به هیچ وجه نباید اسم آنها را در کنار اسلام ذکر کنید. اینها هیچ ارتباطی با اسلام ندارند. داعش قطعا یک گروه تروریستی است و ارتباطی با اسلام ندارد. القاعده نیز همینطور. در حال حاضر در منطقه گروه های تروریستی بسیاری وجود دارد ما پیش از هر چیز به عنوان مسلمان با تروریسم مخالفیم. زیرا اسلام از لحاظ لغوی و معنوی نیز دین صلح است.

چگونه می توانید اسلام که حتی معنای لغوی آن نیز صلح است، را شایسته تروریسم بدانید؟ آیا ما به مسیحیت تروریسم می گوییم؟ نه، نمی گوییم. ما تا به امروز این عبارت را در رابطه با هیچ یک از ادیان آسمانی به کار نبرده و برازنده آنها نمی دانیم. وهابیت و این قبیل موارد نیز خارج از دیدگاه اسلامی ما است.”

رجب طیب اردوغان در پاسخ به سوال این که نظر شما در رابطه با اظهارات ترامپ مبنی بر آنکه « ایران خاورمیانه را بی ثبات می کند»، چیست؟
گفت: “ما در سوریه به عنوان روسیه – ایران- ترکیه در آستانه با هم کار کردیم. به آمریکا نیز فراخوان دادیم که بیایید با هم کار کنیم.روند آستانه و فعالیت ما در این خصوص به صورت ساز و کار سه جانبه روسیه- ایران- ترکیه ادامه دارد.
آمریکا و عربستان سعودی نیز باید در این خصوص موضع خود را گرفته و با هم این کار را ادامه دهیم. تمام مسئله این است که بر سر میز نشسته و از طریق مذاکره به ایده آل ترین شکل ممکن این موضوع را مطرح کنیم که چگونه مشکل سوریه و عراق را حل کنیم؟ زیرا در منطقه شما نمی توانید بدون ایران مسئله عراق را حل کنید. در این مذاکرات ایران نیز باید حضور داشته باشد. در مورد سوریه نیز بیرون نگه داشتن ایران نیز نفعی برای حل مسئله ندارد.
آیا رژیم با ایران کار می کند؟ بله می کند. آیا سوریه و عراق عرصه ای برای توسعه طلبی مذهبی از نقطه نظر ایران هستند؟ بله، هستند. اما به نظر من این فراتر از یک توسعه طلبی مذهبی بوده و توسعه طلبی پارسی(فارسی) است و بویژه باید تاکید کنم که آن را صحیح نمی دانم.”
. Turkey’s Erdogan says Saudi king should resolve Gulf rift during Ramadan
 http://www.trt.net.tr/persian/trkhyh/-754284
منبع: TRTرادیو و تلویزیون ترکیه

منبع:
هاست">سرورپارس هاست">سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه