۹:۵۴:۴۵ - جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
تقسیمات کشوری و مظلومیت شهرستان گچساران!
طی چند سال اخیر اراده و نیت مثبتی برای تغییر و بهبود شرایط اداری و سیاسی دهستان‌های گچساران در میان مسئولین شهرستان وجود نداشته است. زیرا اگر اراده و نیت مسئولین و به خصوص نماینده محترم جناب آقای دکتر تاج‌گردون ( معمار اقتصادی و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس) بر تغییر وضعیت این دهستان‌ها […]

طی چند سال اخیر اراده و نیت مثبتی برای تغییر و بهبود شرایط اداری و سیاسی دهستان‌های گچساران در میان مسئولین شهرستان وجود نداشته است. زیرا اگر اراده و نیت مسئولین و به خصوص نماینده محترم جناب آقای دکتر تاج‌گردون ( معمار اقتصادی و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس) بر تغییر وضعیت این دهستان‌ها به بخش و ایجاد بخشداری بود، گچساران اکنون حداقل ۳ بخشداری مستقل داشت.نسیم توسعه// اسلام ذوالقدرپور: در حالی که در عصر کنونی، برنامه‌های رشد و توسعه هر کشور یا استان و شهری بر پایه سیاستگذاری‌های دقیق و بر اساس مؤلفه‌هایی مانند: شرایط اقلیمی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … تدوین و اجرایی می‌شوند، برخی از سیاستگذاری‌های وزرات کشور ایران در حوزه تقسیمات کشوری را می‌توان در قالب سیاست‌های خاصی قلمداد نمود که بیشتر دارای جلوه‌های بارز شخصی و زادگاهی هستند.   

تقسیمات کشوری در ایران بر اساس مؤلفه بسیار مهم قدرت و رایزنی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی مدیران ارشد کشوری و استانی، طراحی و اجرا می‌شوند.

برخی تقسیمات اداری و سیاسی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز دارای پیشینه سیاسی و بلکه تنها بر اساس نیت و اراده نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، پیگیری و تصویب شده‌اند.

طی یک هفته اخیر و بعد از اعلام تغییر وضعیت روستای “بوستان” شهرستان باشت به شهر، برخی رسانه‌های استان این تغییر وضعیت را به عنوان یک پیروزی و موفقیت خاص برای نماینده محترم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی، محسوب نموده‌اند.

ضمن اعلام حمایت از تغییر وضعیت روستای بوستان به شهر و آرزوی بهبود شرایط این منطقه، لازم است تا برخی تناقضات برجسته در تقسیمات سیاسی و اداری استان و به خصوص دو شهرستان گچساران و باشت را مورد بررسی قرار دهیم.

 

یکم:  شهر ۵۴۵ نفری و روستای ۱۸۰۰ نفری!

یکی از عجایب سیاستگذاران کهگیلویه و بویراحمد در بحث تقسیمات سیاسی و اداری استان را می‌توان در وجود شهر گراب سفلی با جمعیت ۵۴۵ نفر و از سوی دیگر روستای دیل با ۱۸۰۰ نفر جمعیت به خوبی مشاهده نمود.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، شهر گراب سفلی که با جمعیت ۵۴۵ نفر در بخش لوداب شهرستان بویراحمد قرار دارد را می‌توان کوچک‌ترین شهر ایران نیز نامید. اما آنچه این شهر را جزئی از عجایب استان قرار می‌دهد زمانی آشکار می‌گردد که باید به سوألات زیر پاسخ داده شود:

چرا مناطقی مانند روستاهای دیل، تلخاب شیرین، سربیشه، باباکلان، امامزاده جعفر و … با داشتن جمعیت بیش از ۱۰۰۰ نفر، به شهر تبدیل نشده‌اند؟

چرا شهرستان گچساران باید فقط یک بخش (بخشداری مرکزی) داشته باشد؟
چرا دهستان‌های پر جمعیت امامزاده جعفر، لیشتر و … به بخشداری تبدیل نشده‌اند؟

آیا اجرای دقیق قانون، تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری فقط باید برای شهرستان گچساران می‌باشد؟

 در شهرستان گچساران، بیش از ۵ روستای بزرگ وجود دارد که بالای ۱۰۰۰ نفر جمعیت یعنی دو برابر جمعیت شهر گراب سفلی در بخش لوداب، جمعیت دارند.

روستاهای موردنظر در شهرستان گچساران دارای پیشینه تاریخی و سیاسی طولانی بوده و از نظر اجتماعی نیز دارای موقعیت خاصی هستند که نمونه بارز آن را می‌توان روستای بی‌بی حکمیه، امامزاده جعفر و حتی روستای دیل دانست.

 

دوم: گچساران، تنها شهرستان یک بخشی!

در میان شهرستان‌های هشت‌گانه کهگیلویه و بویراحمد، شهرستان گچساران تنها دارای یک بخش و بخشداری است که تحت عنوان بخشداری مرکزی، فعالیت داشته و باید پاسخگوی حجم گسترده‌ای از مشکلات، نیازها و بحران‌های کنونی در سراسر شهرستان گچساران باشد!

 هفت شهرستان استان دارای حداقل ۲ بخش و بخشداری در محدوده تقسیمات سیاسی و اداری خود هستند اما گچساران تنها شهرستان استان است که فقط یک بخشداری مرکزی دارد.

با توجه به آمار سرشماری نفوس ۱۳۹۵، برخی از دهستان‌های شهرستان گچساران مانند امامزاده‌ جعفر، لیشتر و بویراحمد گرمسیر دارای جمعیتی بسیار بیشتر از بخش موگرمون در شهرستان لنده هستند.

دهستان امامزاده‌ جعفر گچساران از لحاظ موقعیت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حتی مذهبی دارای مؤلفه‌های بالقوه برای تبدیل شدن به بخش و حتی شهر شدن مرکز این دهستان می‌باشد.

استان ما دارای ۱۹ بخش و بخشداری است که دهستان امامزاده‌ جعفر با داشتن  ۱۳۳۳۹ نفر شهروند، از لحاظ جمعیتی بالاتر از  ۷ بخش و بخشداری استان قرار می‌گیرد.

 

 سوم: توسعه و بهبود وضعیت اداری و سیاسی گچساران:

 تبدیل مناطق روستایی و کم جمعیتی مانند گراب سفلی، مارگون، قلعه رئیسی، بوستان و سایر مناطق واجد شرایط به شهر، می‌تواند یکی از مؤلفه‌های رشد و توسعه این مناطق باشد. از سوی دیگر ایجاد این بخش‌ها و  شهرهای جدید دارای محاسن متعددی می‌باشد، ازجمله:
 ۱- لزوم وجود یک شهر در بخش‌های ایجاد شده برای استقرار بخشداری و رسیدگی به امور بخش مذکور که خود موجب افزایش پست‌ها و مشاغل دولتی در این مناطق شده و بخشداری‌های دیگر را چابک‌تر می‌سازد.
۲- ایجاد شهر برای فراهم کردن امکانات شهری، ادارات منطقه‌ای و بازارهای محلی برای روستاهایی که فاصله زیادی با شهرهای بزرگ و مراکز شهرستان‌ها دارند.
۳- تسریع در ارایه خدمات رفاهی و زیربنایی مانند آب، برق، گاز،  امور بانکی، آموزشی و … به روستاهای اطراف این شهرهای جدید بعد از استقرار مراکز عمومی، اداری و حاکمیتی.
۴- ایجاد امکانات اولیه برای تسریع در رفع نیازهای رفاهی مردم و جلوگیری از کوچ گسترده روستاییان اطراف به شهرهای بزرگ استان و جلوگیری از گسترده شدن بحران حاشیه‌نشینی.
۵- کاهش مراجعات مردم به شهرهای بزرگ و مرکز شهرستان‌ها برای انجام امور اداری، مالی، بانکی و …

دلایل فوق‌الذکر برای ایجاد شهرهای جدید و کسب رضایت مردم مناطق دوردست و محروم و رفع نیازهای آنان بسیار مفید می‌باشند. این‌گونه شهرهای جدیدالاحداث می‌توانند از مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ استان، جلوگیری کرده و با فراهم نمودن امکانات در مناطق دورافتاده در بهبود شرایط زندگی و فعالیت کاری کشاورزان، دامداران و دیگر صنوف شغلی روستاها تأثیرگذار باشند و به موازات بهبود شرایط اقتصادی مردم، در رونق روستاها و بازگشت روستاییان به روستاهای خود نیز موثر باشند.

***

علاوه بر روستای دیل که دارای سابقه طولانی فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و … می‌باشد، روستاهای: آبشیرین، باباکلان، امامزاده جعفر و برخی روستاهای دهستان لیشتر نیز از ظرفیت‌های بالقوه برای تبدیل شدن به شهر برخوردار هستند.

 برخی از این روستاها  فاصله‌ای بیش از ۲۰ کیلومتر و حتی ۴۰ کیلومتر با شهر گچساران دارند و ساکنین این روستاها برای انجام امور خود ملزم به مراجعه به مرکز شهرستان می‌باشند، این مراجعات روزانه برای مردم این مناطق و البته روستاهای کوچک و بزرگ دیگری که در محدوده این چند روستای بزرگ قرار دارند، مشکلات بسیاری ایجاد می‌کند.

 

شرایط خاص چند دهستان بزرگ شهرستان گچساران (امامزاده جعفر، بی‌بی حکیمه، بویراحمد گرمسیری و لیشتر) که هر کدام دارای امکانات و ظرفیت‌های بالقوه در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، جغرافیایی و حتی مذهبی هستند، می‌تواند ابزارهای لازم جهت تغییر وضعیت این دهستان‌ها به بخش و تأسیس بخشداری مستقل را فراهم نموده و حتی مراکز این بخش‌ها را نیز به شهر تبدیل نمایند.

در کنار برخی کم کاری‌های صورت گرفته در مدیریت ارشد وزرات کشور در استان یعنی استانداری و مدیران کل آن برای تغییر و بهبود وضعیت تقسیمات جغرافیایی و اداری سراسر استان، به نظر می‌آید طی حدود یک دهه اخیر و بعد از ایجاد شهرستان باشت، نوعی رکود و بی‌اعتنایی در میان مسئولین و سیاستگذاران حوزه وزارت کشور در دو شهرستان گچساران و باشت حاکم شده که نتیجه آن را می‌توان در عدم توجه به ایجاد بخشداری‌های مستقل در شهرستان گچساران مشاهده نمود.

به هرحال فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و … شهرستان گچساران باید نسبت به اوضاع شهرستان خود حساسیت بیشتری نشان داده در زمینه رشد و توسعه آن به هم‌فکری و همدلی بپردازند.

به نظر می‌رسد طی چند سال اخیر اراده و نیت مثبتی برای تغییر و بهبود شرایط اداری و سیاسی دهستان‌های گچساران در میان مسئولین شهرستان وجود نداشته است. زیرا اگر اراده و نیت مسئولین و به خصوص نماینده محترم جناب آقای دکتر تاج‌گردون ( معمار اقتصادی و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس) بر تغییر وضعیت این دهستان‌ها به بخش و ایجاد بخشداری بود، گچساران اکنون حداقل ۳ بخشداری مستقل داشت.

با توجه به خبر امیدوار کننده تبدیل روستای بوستان به شهر، امیدواریم فرماندار محترم گچساران و جناب آقای دکتر تاج‌گردون نماینده محترم گچساران و باشت در مجلس، با افزایش رایزنی‌ها و فعالیت‌های خود بتوانند مجوز  حداقل ۲ بخشداری جدید در شهرستان گچساران را اخذ نموده و ضمن ایجاد تغییر و بهبود وضعیت اداری و سیاسی مناطق مذکور، موجب ایجاد تحول و توسعه این مناطق و افزایش رفاه، آسایش و رضایتمندی شهروندان شهرستان گچساران گردند.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Tour de France stage 16: Thomas rides on after crashing again – live!
   All the action from a flat 177km starting and finishing in NîmesHow the six main contenders are shaping up as end nearsRichard Williams: Alaphilippe allows France to dreamEmail Simon or tweet him with your thoughts on the stage 3.15pm BST 62km to go: The helicopters film a hilariously bad attempt to make lots of sheep […]
  • Mueller testimony: expectation builds in Washington for 'explosive' hearing – live
   The special counsel will make an opening statement in his appearance before Congress tomorrow to discuss the Trump-Russia investigationSign up for the US briefing and get a new perspective 3.10pm BST Christopher Wray, the director of the FBI, has arrived on Capitol Hill to testify to the Senate judicary committee. (Watch the hearing live at […]
  • Brussels greets Boris Johnson victory by rejecting Brexit plans
   EU restates opposition as Ursula von der Leyen warns of ‘challenging times ahead’Boris Johnson wins Tory leadership - liveBoris Johnson’s election as Conservative leader has been greeted in Brussels with a rejection of the incoming British prime minister’s Brexit demands and an ominous warning by the newly appointed European commission president about the “challenging times […]
  • BB King's 'Lucille' guitar to be auctioned along with other personal items
   Blues legend used instrument on tour in his later yearsTouring van, jewellery and clothing also on sale in Beverly HillsAs the “king of the blues”, BB King was dedicated to his guitars – nicknaming each of them “Lucille” and even wroting a song about them. Related: Guess the guitar hero – from their guitar Continue […]
  • Boris Johnson: the clown is crowned as the country burns in hell | Hannah Jane Parkinson
   It’s 33C in London, 0.2% of the nation has spoken and a DUDE has lied his way about bananas and condoms to high officeWell, here we are then. Someone who could easily be rejected as a Guess Who character for looking too ridiculous is now to lead the country. A man whose DNA profile is […]
  • India denies asking for Donald Trump's mediation in Kashmir
   US president’s remark came during meeting with Pakistani prime minister, Imran KhanIndia’s foreign minister has firmly denied Donald Trump’s claim that the US president was invited by the Indian government to mediate in the Kashmir dispute, following a furious response from opposition MPs.Trump’s remarks, made sitting alongside the Pakistani prime minister, Imran Khan, on Monday, […]
  • Spain's acting PM fails in first attempt to form new government
   Socialist party leader Pedro Sánchez fails to win support of anti-austerity Unidas Podemos Spain’s Socialist party leader, Pedro Sánchez, has failed in his first attempt to form a new government after the anti-austerity Unidas Podemos party abstained in a parliamentary vote.Sánchez, who has been acting prime minister since an inconclusive election in April, needed an […]
  • 'Perverts in bushes' are ruining nude zone in Paris park, say naturists
   Users of Bois de Vincennes claim peace is being disturbed by voyeurs and exhibitionistsNaturists in a Paris park have complained that voyeurs and exhibitionists are spoiling their naked enjoyment.The nudists say they are being pestered in an area of the city’s Bois de Vincennes where for the last two years they have been allowed to […]
  • Who will be among Boris Johnson's core team of aides?
   Key figures from his days at the Foreign Office and the London mayor’s office are expected to join the next prime ministerBoris Johnson elected Tory leader - news and reactionBoris Johnson, the new leader of the Conservative party and the UK’s next prime minister, has not yet confirmed his close team of aides, but he […]
  • Donald Trump's trade war hurting China more than US, says IMF
   Brexit uncertainty and impact of Iran sanctions also likely to slow world growth, says FundDonald Trump’s claim that his protectionist measures are hurting China more than the US has received support from the International Monetary Fund in new forecasts showing how a fresh slowdown in the global economy has been concentrated in emerging economies.The Washington-based […]
 • اطلاعات