۵:۴۳:۵۳ - سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
ترامپ: سه‌شنبه‌شب موضع آمریکا در باره برجام را اعلام می‌کنم.
دونالد ترامپ اعلام کرده است که ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه سه‌شنبه به وقت ایران (۲۰ به وقت اروپای مرکزی) در باره موضع آمریکا در قبال برجام سخن خواهد گفت. او قبلا تهدیده کرده که در صورت عدم اصلاح برجام آمریکا از آن خارج می‌شود.   نسیم توسعه به نقل از دویچه وله آلمان: دونالد ترامپ اعلام کرده […]

دونالد ترامپ اعلام کرده است که ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه سه‌شنبه به وقت ایران (۲۰ به وقت اروپای مرکزی) در باره موضع آمریکا در قبال برجام سخن خواهد گفت. او قبلا تهدیده کرده که در صورت عدم اصلاح برجام آمریکا از آن خارج می‌شود.default
 

نسیم توسعه به نقل از دویچه وله آلمان: دونالد ترامپ اعلام کرده است که ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه سه‌شنبه به وقت ایران (۲۰ به وقت اروپای مرکزی) در باره موضع آمریکا در قبال برجام سخن خواهد گفت. او قبلا تهدیده کرده که در صورت عدم اصلاح برجام آمریکا از آن خارج می‌شود.

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در توئیتی اعلام کرده است که ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه سه‌شنبه به وقت ایران (۲۰ به وقت اروپای مرکزی) موضع آمریکا را در باره برجام اعلام خواهد کرد. طبق قانون او می‌بایست تا پایان یک فرصت چهارماهه که روز شنبه سر می‌رسد پایبندی ایران به برجام را تایید یا رد  کند و نیز در مورد تمدید یا عدم تمدید تعلیق تحریم‌ها علیه ایران تصمیم بگیرد.

در دور قبلی اعلام موضع آمریکا در ژانویه گذشته، ترامپ تهدید کرد که اگر برجام اصلاح نشود آمریکا از آن خارج خواهد شد. 

Donald J. Trump

@realDonaldTrump

I will be announcing my decision on the Iran Deal tomorrow from the White House at 2:00pm.

Twitter Ads info and privacy
 
 

در هفته‌های اخیر در کنار جنگ لفظی آمریکا و ایران در رابطه با حفظ یا نفی برجام کشورهای اروپایی هم تلاش‌های فشرده‌ای را برای تامین نظرات و “رفع نگرانی‌های” ترامپ در باره این توافق و برخی دیگر از رویکردهای ایران به جریان انداخته‌اند که سفر رئیس جمهور فرانسه و صدراعظم آلمان به آمریکا از اهم آنها بوده است.

اروپایی‌ها در تلاشند تا با پایبندنگه‌داشتن آمریکا به برجام، در باره خواست این کشور مبنی بر تمدید نامحدود محدودیت‌های اعمال‌شده بر برنامه هسته‌ای ایران و نیز در باره تشدید نظارت‌ها بر این گونه فعالیت و ابعاد احتمالا نظامی مرتبط با آن  و نیز برای مهار برنامه موشکی ایران و رفتار و رویکردها آن در منطقه یک پروتکل تکمیلی امضا کنند.

گرچه علائم و سیگنال‌های مثبتی از واشنگتن نسبت به این تلاش‌ها به رسانه‌ها راه یافته، ولی هنوز هم به طور قطعی معلوم نیست که ترامپ سه‌شنبه شب چه موضعی را در قبال برجام اعلام خواهد کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در نشست خبری هفتگی خود درروز دوشنبه در باره خروج احتمالی آمریکا از توافق هسته‌ای و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت که به نظر او پیش‌بینی تصمیم‌گیری دونالد ترامپ “هنوز زود” است و باید کمی صبر کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه (۱۷ اردیبهشت/ ۷ مه) در جمع خبرنگاران گفت: «برجام ویژگی‌های خود را دارد و یک توافق چندجانبه و بین‌المللی است و خروج از برجام به سادگی امکان‌پذیر نیست. آمریکا در صورت خروج از برجام باید تاوان سنگینی بپردازد.»

او درباره چند و چون این “تاوان سنگین” تنها به از دست رفتن اعتماد به آمریکا اشاره کرد و توضیح بیشتری نداد. تا جایی که به مفاد توافق هسته‌ای و برنامه اجرایی آن مربوط می‌شود خروج از برجام تنها برای جمهوری اسلامی پیامد مستقیم دارد و می‌تواند به اعمال مجدد برخی تحریم‌ها و وضع تحریم‌های جدید منجر شود.

 

بر پایه مصوبه کنگره آمریکا، دونالد ترامپ باید هر ۱۲۰ روز یک‌بار درباره پایبندی به برجام و ادامه یا عدم ادامه تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی تصمیم بگیرد. موعد بعدی این تصمیم‌گیری روز شنبه (۱۲ مه/ ۲۲ اردیبهشت) است.

دونالد ترامپ بارها توافق هسته‌ای با ایران را بدترین توافق تاریخ آمریکا خوانده و گفته اگر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اصلاح نشود آمریکا به آن پایبند نخواهد بود.

رئیس جمهور ایالات متحده معتقد است توافق هسته‌ای مانع ادامه برنامه‌های موشکی مناقشه‌برانگیز ایران نشده، جلوی اقدام‌های “بی‌ثبات‌کننده” این کشور در منطقه را نگرفته و محدودیت زمانی مناسب را برای فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی لحاظ نکرده است.

تائید مذاکره درباره یمن

ایران تا کنون به طور رسمی هر گونه مذاکره مجدد درباره توافق هسته‌ای و مذاکره بر سر برنامه‌های موشکی و حضور منطقه‌ای خود را رد کرده اما سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید دست‌کم درباره یمن مذاکراتی میان تهران و چهار کشور اروپایی انجام شده است.

بهرام قاسمی در پاسخ به پرسشی درباره گفت‌وگوهای هفته گذشته میان ایران و کشورهای اروپایی گفت: «مذاکرات رم در ادامه مذاکراتی بود که در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ انجام گرفت و در این مذاکرات ایران و نمایندگان چهار کشور اروپایی آلمان، فرانسه، ایتالیا و انگلستان حضور داشتند.»

سخنگوی وزارت خارجه افزود این مذاکرات درباره “مسائل یمن و مشکلاتی که مردم این کشور با آن روبرو هستند” انجام شد. او مدعی شد در این مذاکرات “توافق جدیدی صورت نگرفته و نخواهد گرفت”.

 

 تاثیرات خروج احتمالی آمریکا از برجام بر جنگ قدرت در ایران

رئیس جمهور ایران درباره این گونه مذاکرات با صراحت بیشتری سخن گفته است: «درباره مسئله منطقه؛ ما می‌خواهیم با دنیا حرف بزنیم تا منطقه ما امن باشد. ما با ترکیه و روسیه، راجع به سوریه در حال مذاکره بوده و با کشورهای مختلف برای یمن در حال مذاکره هستیم اما باید به دنیا بگوییم با تروریسم در هر کجای منطقه باشد مبارزه خواهیم کرد.»

حسن روحانی روز گذشته (یکشنبه ۱۶ اردیبهشت) در جمع مردم سبزوار، ضمن بیان این سخنان، در عین حال مانند دیگر مسئولان حکومتی هر گونه مذاکره بر سر برنامه موشکی و آنچه او “سلاح و دفاع کشورمان” خوانده را رد کرد.

سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان) گرچه پایبندی خود به توافق هسته‌ای را اعلام کرده‌اند، بیش از پیش در مورد ضرورت اصلاح این توافق با کاخ سفید هم‌صدا شده‌اند و از “مذاکرات تکمیلی” درباره مسائلی چون برنامه موشکی و نقش منطقه‌ای ایران سخن می‌گویند.

با این تحولات، وضعیت ایران در صورت خروج آمریکا از برجام بسیار شکننده به نظر می‌رسد، به خصوص اگر کشورهای اروپایی برای تامین نظر دونالد ترامپ بر انجام “مذاکرات تکمیلی” پافشاری کنند.

ظاهرا ایران هنوز از کشورهای اروپایی کاملا قطع امید نکرده است. روحانی ظهر دوشنبه، ۱۷ اردیبهشت در جلسه شورای اداری استان خراسان رضوی گفت: «اگر اهداف ما از برجام بدون آمریکا محقق شود، چه بهتر؛ در غیر این صورت تصمیم خود را خواهیم گرفت.»

واکنش‌های غیرقابل تصور ایران؟

سخنگوی وزارت خارجه درباره واکنش ایران به خروج احتمالی آمریکا از برجام گفته است: «در صورت خروج آمریکا از برجام، تصمیماتی که غیرقابل تصور برای آمریکا خواهد بود اتخاذ می‌کنیم و همان‌طور که گفتم در این زمینه تدابیر لازم در نظر گرفته شده است.»

حسن روحانی نیز روز گذشته با بیان این که آمریکا در صورت خروج از برجام “به زودی دچار پشیمانی تاریخی می‌شود” گفته بود: «برای هر تصمیم ترامپ، برنامه داریم.»

رئیس دولت دوازدهم احتمال داده آمریکا در رابطه با برجام چند سناریو را مد نظر داشته باشد و خروج از برجام، لطمه‌زدن به آن یا جدا شدن راه اروپا و آمریکا را مهم‌ترین این سناریوها عنوان می‌کند.

 خروج آمریکا از برجام پشیمانی تاریخی به بار می‌آورد

او تاکید کرد که برای واکنش به خروج احتمالی آمریکا از برجام “از چند ماه پیش همه دستورات لازم به بخش‌های مرتبط اجرایی کشور” از جمله به مسئولان سازمان انرژی اتمی داده شده است.

حسن روحانی افزود: «بخش اقتصادی هم دستورات لازم را اخذ کرده و اینکه شما می‌بینید دولت طرح جدیدی برای ساماندهی ارز اتخاذ کرد بر همین مبنا بود که آمریکا بفهمد هر توطئه‌ای بخواهد علیه ملت اجرا کند مردم باید خیالشان راحت باشد.»

ناکامی سیاست ساماندهی ارز

برخلاف این ادعا، سیاست ساماندهی ارز که از ۲۱ فروردین با اعلام تک‌نرخی شدن دلار با بهای ۴۲۰۰ تومان به اجرا گذاشته شد تا کنون ناکام مانده و قیمت دلار در بازار آزاد نه تنها کاهش نیافت که به ۶۳۰۰ تومان نیز رسیده است.

حسن روحانی و وزیر خارجه، محمد جواد ظریف یکی از هدف‌های اصلی آمریکا را “محدود کردن استقلال، قدرت و نفوذ منطقه‌ای ایران” خوانده و تاکید کرده‌اند که پیگیری این هدف با واکنش قاطع جمهوری اسلامی روبرو خواهد شد.

علاوه بر تدبیرهایی مانند از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم مانند دوران پیش از توافق که رئیس سازمان انرژی اتمی از آن سخن گفته، یکی دیگر از واکنش‌های ایران به خروج آمریکا از برجام، چنان که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی گفته، می‌تواند خروج جمهوری اسلامی از معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی (NPT) باشد.

 وزیر خارجه بریتانیا: خروج از برجام یک اشتباه است

سخنگوی وزارت خارجه دولت دوازدهم در نشست خبری هفتگی خود از تشریح جزئیات واکنش‌های ایران به تصمیم احتمالی ترامپ خودداری کرد: «من ترجیح می‌دهم در مورد مکانیزم‌ها و گزینه‌هایی که مطرح است صحبت نکنم. بعد از ۲۲ اردیبهشت و تصمیم احتمالی که توسط مقامات آمریکایی اتخاذ می‌شود در این ارتباط بیشتر صحبت می‌کنیم.»

برخی از کارشناسان معتقدند “تصمیمات غیرقابل تصور” جمهوری اسلامی برای واکنش به خروج احتمالی آمریکا از برجام، هر چه باشد و حتی اگر به خطر انداختن منافع ایالات متحده و متحدانش در منطقه را نیز در بر بگیرد، نمی‌تواند برای این کشور و حل بحران‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران چندان سودمند

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • EU withdrawal deal is 95% settled, Theresa May to tell Commons
   Prime minister takes unusual step of briefing planned Brexit remarks to MPs in advanceTheresa May will tell the Commons on Monday that 95% of the Brexit withdrawal agreement and its protocols are settled as she seeks to demonstrate to anxious MPs in her own party that she is making headway in the increasingly fraught divorce […]
  • Pentagon confirms US general shot in Afghanistan Taliban attack
   Brig Gen Jeffrey Smiley wounded at Kandahar compoundTwo senior provincial officials assassinated The Pentagon has confirmed that a US general was shot and wounded in a Taliban attack that killed two Afghan leaders in Kandahar province this week. Related: Afghanistan postpones Kandahar elections after police chief killed Continue reading...
  • NFL wrap: Bears lose heartbreaker to Pats as Hail Mary comes up just short
   New England forced to fight hard for fourth straight winBrowns lose in overtime for second time this seasonJacksonville Jaguars bench Bortles after another lossTom Brady threw for three touchdowns and the New England Patriots hung on to beat the Chicago Bears 38-31 on Sunday when Kevin White got stopped at the one on a 54-yard […]
  • Kimi Räikkönen makes Lewis Hamilton wait for F1 title with US GP win
   • Ferrari driver seals his first victory in 113 races in thriller• Red Bull’s Max Verstappen is second with Hamilton thirdNot quite yet. Lewis Hamilton will have to wait a few days longer for his fifth Formula One title after a wild and wonderful US Grand Prix ended with the improbable outcome of a victory […]
  • Stan & Ollie review – melancholy twilight of comedy gods Laurel and Hardy
   Brilliant impersonations by Steve Coogan and John C Reilly lift the muted charm of this biopic about their troubled music-hall tour of BritainThis sweet, sad film is about a little-known final chapter in the lives of comedy legends Stan Laurel and Oliver Hardy. In 1952, at a low point professionally, out of fashion in the […]
  • Trump administration trying to define transgender out of existence – report
   New York Times cites government memo Gender would be defined at birth as only male or femaleThe Trump administration is attempting to strip transgender people of official recognition by creating a narrow definition of gender as being only male or female and unchangeable once determined at birth, the New York Times reported. Related: 'Rapid-onset gender […]
  • England players among top cricketers in new ‘spot-fixing’ claims
   • Al-Jazeera alleges 26 scams in 15 international matches • England players ‘batted to order’ in seven of them, it is claimedAn al-Jazeera documentary has claimed that 15 international cricket matches in 2011 and 2012 were the subject of 26 spot-fixing scams, with “a small group” of England players alleged to have been involved on […]
  • Miralem Pjanic: ’We were in danger. Football wasn’t the most important thing’ | Paolo Bandini
   As Juventus prepare to face Manchester United in the Champions League, the midfielder tells of how his tears as a baby helped his family flee war in BosniaFahrudin Pjanic knew war was coming. As a footballer for FK Drina Zvornik in the Yugoslavian third division, he travelled around the country enough to see the social […]
  • Kyle Edmund beats Gaël Monfils for first ATP Tour title at European Open
   • Briton fights back from set down for 3-6, 7-6, 7-6 success• Edmund ranked 14th in world after victory in AntwerpKyle Edmund defeated Gaël Monfils to win his first ATP Tour title at the European Open in Antwerp.It is the latest breakthrough moment in a season of them for the 23-year-old Yorkshireman, who reached his […]
  • Adam Hastings steers Glasgow past Cardiff in farcical clash of the kits
   • Cardiff Blues 12 Glasgow 29• Gareth Anscombe: ‘It was an out-and-out disgrace’Glasgow blew away the Blues with two tries before some of the crowd had settled in their seats – and blue was the colour on an afternoon when it was so hard to tell the players apart that one of them later tore […]
 • اطلاعات