۱۰:۵۵:۳۵ - پنج شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶
تبعیض بی‌سابقه بودجه‌ای در کهگیلویه و بویراحمد/حمله به تخصیص بودجه گچساران!
مبلغ شصت میلیارد تومان به کهگیلویه و بویراحمد اختصاص داده شده است که مبلغ سی میلیارد تومان فقط برای شهرداری گچساران و سی میلیارد برای همه شهرداری‌های استان. در طول چهار سال گذشته به لطف حضور غلامرضا تاجگردون شهر و شهرداری گچساران از لحاظ دریافت اعتبارات وضعیت محسوسی نسبت به گذشته داشت. اعتبارات میلیاردی همچون عوارض آلایندگی ٣ درصد نفت، […]

مبلغ شصت میلیارد تومان به کهگیلویه و بویراحمد اختصاص داده شده است که مبلغ سی میلیارد تومان فقط برای شهرداری گچساران و سی میلیارد برای همه شهرداری‌های استان.در طول چهار سال گذشته به لطف حضور غلامرضا تاجگردون شهر و شهرداری گچساران از لحاظ دریافت اعتبارات وضعیت محسوسی نسبت به گذشته داشت.

اعتبارات میلیاردی همچون عوارض آلایندگی ٣ درصد نفت، بافت فرسوده، هزاران تن قیر یارانه‌ای، ارزش افزوده شرکت نفت و کمک‌های وزارتخانه‌ای، کمک‌های سازمان شهرداری در قالب ماشین‌آلات شهرهای کمتر از یکصد هزار نفر و قطعاً عوارضات دیگری که نویسنده از عنوان آنها بی‌اطلاع می‌باشد، به سوی این شهر روانه شد که تنها نماینده و شهردار از این اعتبارات اطلاع دارند.

این در حالیست که شهرداری یاسوج از همه این عوارضات در طول این ۴ سال بی‌نصیب بوده است و شهردار یاسوج در جلسه‌ای عنوان کرد که “حتی ۵٠٠ تن از قیری که نقداً خریداری کرده و پول آن را واریز کرده است به خاطر افزایش قیمت قیر فعلاً در کارخانه بلوکه شده است”.

شاید همه این موارد با توجه به نفت‌خیز بودن شهر گچساران قابل توجیه باشد اما اخیراً بابت بدهی‌های دولت به شهرداری‌ها مبالغی اختصاص داده شده است که جای تامل دارد.

شهردار یاسوج در جلسه شورای اداری استان که با حضور دستیار ویژه رئیس جمهور پیرامون حقوق شهروندی برگزارشده بود چند دقیقه وقت برای صحبت گرفت، هر چند که به قول خودش با مشاجره لفظی این وقت و به عنوان آخرین نفر در اختیارش قرار داده شد.

محمدعلی جاوید در این جلسه به ذکر مطلبی پرداخت که جای تامل است. وی عنوان کرد “شهرداری در بدترین شرایط و با دست خالی و اتکاء به درآمدهای خودش در این دوره کارهای بزرگی را برای رعایت حقوق شهروندان انجام داد و مبلغ ٧۵ میلیارد تومان، رأی بر علیه دستگاه‌های دولتی وصول کرده است و حال که قرار است بخشی از مطالبات شهرداری‌های استان پرداخت شود امیدواریم برنامه و بودجه استان شهروندان این استان را درجه‌بندی نکند و بر اساس درصد میزان مطالبات هر شهرداری نسبت به پرداخت بدهی‌ها اقدام شود.”

اما بررسی‌های خبرنگار ما نشان می‌دهد که اخیراً برای پرداخت بخشی بدهی‌های دولت مبلغ شصت میلیارد تومان به کهگیلویه و بویراحمد اختصاص داده شده است که مبلغ سی میلیارد تومان فقط برای شهرداری گچساران و سی میلیارد برای همه شهرداری‌های استان و در جدول تنظیم شده قریب به دوازده میلیارد دیگر باز هم سهم گچساران خواهد شد!

به عبارت ساده یعنی از ۶۰ میلیارد ۴٢ میلیارد فقط برای گچساران و ١٨ملیارد برای ۱۶ شهرداری دیگر …

حال سه سوال اساسی پیش می‌آید:

۱ – اگر این مبلغ مربوط به بدهی‌های دولت است دیگر چه رابطه‌ای با گچساران دارد و این چه نحو تقسیم بندی است؟ در حالی که شهردار یاسوج می‌گوید بیش از دو برابر سرجمع همه مطالبات شهرداری‌های استان در طول این چهار سال رای صادر کرده و مطالبات دارم!

۲ – اگر این مبلغ سی میلیارد را به صورت ویژه (با روابطی که دارد) برای گچساران گرفته است، چرا در جلسه شورای اداری اعلام نمی‌شود تا مردم بدانند خبری از تبعیض نیست ضمن اینکه مردم به دولت بدبین (تر) نشوند و لااقل مردم از دیگر نمایندگان این موضوع را مطالبه کنند.

۳ – اما در صورتی که رقم مربوط به کل استان است بر چه اساسی این‌گونه توزیع شده است؟ این ابهامیست که باید ببینیم سازمان برنامه و بودجه استان چه پاسخی برای ان خواهد داشت؟

همه اینها در حالی است که نباید پشنهاد شهردار یاسوج در شورای برنامه‌ریزی استان مبنی بر اختصاص درصدی از کل اعتبارات استان برای تکمیل زیرساخت‌های مرکز استان را فراموش کنیم، که به رأی گذاشته شد و صرفاً با مخالفت مدیران حوزه‌های گرمسیری مواجه شد و اکنون هم استانی‌های گرمسیری در تعطیلات تابستانه خود در شهر یاسوج مجبورند مشقات فراوانی را تحمل کنند.

امید است، نماینده عالی دولت در استان و رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص این نحوه توزیع اعتبارات پاسخ شفافی بدهند و اگر حقی تضییع شده است جلوی آنرا بگیرند و فراموش نکنند شهر یاسوج  که مأمن همه مردم استان است، با مشکلات عدیده‌ای روبرو است و سایر شهرداری‌های استان هم درآمد آنچنانی ندارند که بتوانند انتظارات مردم را برآورده کنند و با این حال نه تنها توقع مازادی ندارند، بلکه خواستار رعایت عدالت و رفع تبعیض هستند.

منبع: بویرنیوز

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
  • RSS English News

  • RSS news

  • اطلاعات