۱۰:۴۵:۱۸ - یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷
بهارستانی ها، استیضاح را برای خروج از بحران انتخاب کردند!
 استیضاح، راهکار جمعی از بهارستانی‌ها برای حل مشکلات شده است و فهرستی از نام وزرای سیاسی تا اقتصادی را آماده کرده‌اند تا یکی پس از دیگری برای استیضاح به مجلس بکشانند. نسیم توسعه به نقل از اقلیم زاگرس:  استیضاح، راهکار جمعی از بهارستانی‌ها برای حل مشکلات شده است و فهرستی از نام وزرای سیاسی تا […]نسیم توسعه به نقل از اقلیم زاگرس:  استیضاح، راهکار جمعی از بهارستانی‌ها برای حل مشکلات شده است و فهرستی از نام وزرای سیاسی تا اقتصادی را آماده کرده‌اند تا یکی پس از دیگری برای استیضاح به مجلس بکشانند.

کافی است اخبار یک ماه گذشته را بالا و پایین کنیم تا ببینیم در روزهایی که کشور با بحران های مختلفی از تحریم های آمریکا تا کم آبی و التهاب ارز رو به روست و مسئولان در هر سطحی از مقایسه وضعیت کشور با شرایط جنگی سخن می گویند، اما در چنین اوضاعی، برخی نمایندگان به دلایل مختلف بر کوس استیضاح وزرای دولت می کوبند.

البته استیضاح ازجمله ابزارهای نظارتی نمایندگی است، اما باید دید این که برخی مجلسی ها برای تغییرات کابینه از تریبون مجلس رئیس جمهوری را تهدید می کنند، با رویکرد حل مشکلات است یا شائبه سیاسی کاری را در اذهان ایجاد می کند.

آخرین روزهای خرداد امسال، هدایت الله خادمی، نماینده ایذه از استیضاح بیژن نامدار زنگنه به بهانه جریمه ۱۸ میلیارد دلاری کشورمان بابت قرارداد کرسنت خبر داد. این در حالی است که زنگنه از جلسه رای اعتمادش در سال ۹۲ تاکنون، بارها در کمیسیون انرژی و صحن علنی مجلس شورای اسلامی حاضر شده و توضیحات مختلفی را در این باره ارائه کرده است.

با این حال، هیات رئیسه مجلس موضوع استیضاح وی را به کمیسیون انرژی ارجاع داده است. اما حالا گویی اعضای این کمیسیون از توضیحات زنگنه قانع نشده اند و آنگونه که هیأت رئیسه مجلس اعلام کرده است، قرار شده زنگنه بعد از تعطیلات تابستانی خانه ملت در صحن به دفاع از خود بپردازد.

زنگنه آذر ماه سال قبل نیز به دلیل طرح برندینگ در فرآیند پخش فرآورده‌های نفتی از مجلس دهم کارت زرد دریافت کرد.

** استیضاح برای رها کردن وزارتخانه 
کرباسیان از دیگر وزرای کابینه روحانی است که همگام با التهاب بازار، روزهای پراسترسی را سپری می کند و در این میان، خط و نشان اهالی بهارستان نیز به نگرانی اش افزوده است.

علی گلمرادی نماینده ماهشهر، در گفت و گویی با رویداد ۲۴ اعلام کرد: وزارت امور اقتصادی و دارایی در راس تمام دستگاه‌های اقتصادی قرار دارد و وظیقه اصلی این وزارتخانه سامان‌بخشی به امور اقتصادی کشور است، اما بسیاری از نمایندگان معتقدند که این وزارتخانه رها شده است. 
وی در ادامه تاکید کرد: اکثر نمایندگان مجلس معتقدند تیم اقتصادی دولت یازدهم از تیم اقتصادی که امروز بر سر کار است قوی‌تر بود، زیرا آن افراد بسیار عالمانه و سنجیده‌تر به موضوعات ورود پیدا می‌کردند. با کم‌کاری‌هایی که ما در حوزه اقتصاد شاهد هستیم، یقین دارم که استیضاح وزیر اقتصاد رای می‌آورد.
در حال حاضر تعداد امضاکنندگان استیضاح وزیر اقتصاد به ۹۰ نفر رسیده است و بنا به اعلام علی اصغر یوسف نژاد، عضو هیات رئیسه مجلس بررسی آن به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده است. 

کرباسیان اوایل اردیبهشت ماه سال جاری نیز به دلیل آنچه از سوی نمایندگان سوء مدیریت در بازار ارز در اواخر سال گذشته و تداوم آن تا بعد از نوروز خوانده شد، نخستین کارت زرد خود را از مجلس دهم گرفت. 

**کارت زرد برای ساپورت و انتصابات
بهارستانی ها همچنین برای عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور برنامه دارند. هفته گذشته علی اصغر یوسف نژاد از اعلام وصول استیضاح رحمانی فضلی با ۲۳ امضا به هیات رئیسه مجلس و ارجاع آن به کمیسیون داخلی و شوراها خبر داد. 

ماجرای استیضاح وزیر کشور، بعد از ناآرامی های کازرون و بسته شدن برخی از مرزهای کشور کلید خورد و امروز محورهای این استیضاح از سوی امضاکنندگان این طور عنوان شده است: بی‌توجهی به توسعه سیاسی و اجتماعی کشور به ویژه احزاب و قانون جامع انتخابات،‌ بی‌برنامگی وزارت کشور برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی و افزایش روزافزون آسیب‌ها، عدم کفایت در مدیریت بحران (به عنوان نمونه زلزله کرمانشاه) و برخورد سلیقه‌ای، رابطه‌ بازی و اقدام بدون ضابطه و عدم رعایت شایسته‌سالاری در انتصاب استانداران، فرمانداران و بخشداران.

رحمانی فضلی پیش از این نیز در سال ۹۳ به دلیل آنچه از سوی نمایندگان بی توجهی به موضوع ساپورت پوشیدن زنان و در سال ۹۵ به علت فقدان نظارت فرمانداران بر مصوبات و عملکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا و عدم کارآیی شوراهای حل اختلاف استان ها، خوانده شده بود، دو کارت زرد از مجلس نهم و دهم دریافت کرد.

** استیضاح دوم بعد از سه ماه
علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز نامش در فهرست استیضاح بهارستان قرار دارد. البته این اولین استیضاح ربیعی نیست. اسفند ماه سال گذشته نمایندگان به دلیل سوء مدیریت در سازمان بازنشستگی کشور، صندوق های وابسته و زیان ده بودن شرکت های تابعه ازجمله شستا، او را استیضاح کردند که ربیعی توانست دوباره رأی اعتماد بگیرد. 

امیرحسین مقصودی، نماینده سبزوار نیز هفته پیش در حاشیه جلسه علنی اعلام کرد: طرح استیضاح وزیر کار با ۷۰ امضا از سوی هیات رئیسه مجلس به کمیسیون مربوطه ارجاع شده است.

نماینده سبزوار محورهای این استیضاح را شرایط نابسامان اشتغال، عدم امنیت کارگران به ویژه کارگران شرکتی و نبود سند و چشم انداز از سوی وزارت برای این افراد، استفاده بیش از حد از بازنشستگان و عدم استفاده از جوانان در حوزه معاونت های وزارت خانه و پست های کلیدی و حساس و بیمه قالیبافان عنوان کرد.
ربیعی در سال ۹۴ نیز با متهم شدن به عدم توجه به حقوق معلولان و استفاده از سازمان بهزیستی به عنوان ابزار تبلیغاتی و در سال ۹۶ با طرح ادعای در اختیار گرفتن بازار کار کشور و فرصت‌های شغلی آن از سوی اتباع بیگانه، دو کارت زرد از مجلس دریافت کرد.

**تذکر رئیس مجلس
حال این پرسش مطرح می شود فارغ از معضلات اقتصادی ناشی از بی ثباتی در بازار سرمایه، موضوع کرسنت، ناکارآمدی شرکت های تابعه وزارت رفاه، تعاون،کار و امور اجتماعی یا مسائل مربوط به انتصابات در استانداری ها تازه است؟

آیا درخواست های سریالی برای استیضاح وزرا با زمزمه هایی که از خانه ملت درباره طرح عدم کفایت به گوش می رسد، مرتبط است یا نه؟

آیا استیضاح وزرا می تواند در بهبود و تغییر اوضاع موثر باشد؟ آیا این اقدامات با نیت بهتر شدن اوضاع انجام می شود یا هدف تضعیف دولت دراین روزهای سخت و بحرانی است؟ 

این ابهام در نیت نمایندگان در حالی است که خبرگزاری مهر به نقل از یکی از نمایندگان مجلس نوشت:« آقای لاریجانی از نمایندگان خواسته است برای استیضاح وزرا به صورت هماهنگ عمل کنند، زیرا اگر این‌بار استیضاح وزرا رأی نیاورد، به ضرر مجلس است و شأن و آبروی مجلس زیر سؤال می‌رود.»
بنا به این گزارش، رئیس مجلس با استیضاح وزرا مخالفتی نداشته و فقط معتقد است استیضاح‌ها باید به صورت نظام‌مند و دقیق باشد تا رأی نمایندگان را جلب کند.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Germany launches world's first autonomous tram in Potsdam
   The Guardian goes for a ride on the new AI-driven Combino vehicle developed by SiemensNorbert Gresing shook his head as two teenage boys, deep in conversation and wearing earplugs, stepped out in front of his tram.“This is the type of situation I face every day,” said the tram driver, who has 25 years of experience […]
  • Ministers warn harder Brexit risks breaking up Britain
   Senior Conservatives fear diplomatic disaster ‘on scale of Suez crisis’ is brewingTheresa May is being warned by cabinet colleagues that a shift towards a harder Brexit will hasten the break-up of the UK, amid a renewed attempt by Brexiters to secure a clean split from the European Union.With senior Tories warning that the prime minister […]
  • Newly-discovered photographs reveal family life of the Romanovs
   Photographs of Tsar Nicholas II and family go on show at Science Museum in London. The images were captured by Herbert Galloway Stuart, an English tutor to the nephews of Tsar Nicholas II, between 1908 and 1916. They were unearthed by chance at the National Science and Media Museum in Bradford Continue reading...
  • Yayoi Kusama: the world's favourite artist?
   After spending the past four decades in a psychiatric hospital, her name written out of art history, Yayoi Kusama became an art-world phenomenon in the age of the selfieIn the past five years, more than 5 million museum visitors have queued – and queued some more – for a brief glimpse of the work of […]
  • Australian strawberries pulled from New Zealand shelves after needles found
   Countdown chain recalls Australian Choice brand after discovery in Auckland supermarketAn Australian strawberry brand has been withdrawn from sale in New Zealand after needles were found in a punnet sold in a Auckland supermarket.The Countdown supermarket chain said the brand, Australian Choice, was being pulled off the shelves. Continue reading...
  • Amy Chua denies telling female students to be 'model-like' for Brett Kavanaugh
   Law professor rejects claims she advised students applying for clerkships with supreme court nominee on looksAmy Chua, the Yale law professor and best-selling author who endorsed supreme court nominee Brett Kavanaugh, has denied allegations that she instructed female law students to exude a “model-like” femininity when interviewing for clerkships with the judge.“Everything that is being […]
  • Per Mertesacker: ‘It gives you the goose bumps ... on the pitch you see actual joy’
   Arsenal’s new academy head launches a Save the Children programme at a refugee camp in Jordan and finds a pure love of football intact in spite of all the youngsters have been throughAs a footballer who used to be assailed by anxiety before matches, Per Mertesacker felt the butterflies rising as he made his approach […]
  • Anthony Joshua shows power of a true champion against Povetkin | Sean Ingle
   The Russian provided some anxious moments early on but Anthony Joshua, even when he was bloodied, never panicked and was too hot to handleAfterwards, when the WBA, IBF and WBO heavyweight belts were once again strapped to his waist, Anthony Joshua insisted that he had had “fun” against Alexander Povetkin. It sure did not look […]
  • Ian Poulter: ‘If Thomas Bjørn asks me to play five times, I’ll be ready’
   After a spell in the wilderness Ian Poulter has returned to Europe’s Ryder Cup team at 42. Many things had to alignHow Ian Poulter will relish the familiar feeling. Two years ago he quietly exited stage left at Hazeltine having sampled the Ryder Cup in an unaccustomed position as one of Europe’s vice-captains. Poulter had […]
  • Matangi/Maya/MIA review – her side now in a star-dominated music documentary
   The maverick musician gets to tell her story, her way in Steve Loveridge’s filmThere’s a kinship between director Steven Loveridge’s approach to his subject, the mercurial, confrontational British Tamil recording artist MIA, and her own magpie approach to music. Both cut and paste their sources and inspiration into a thrilling mash-up of noise and information. […]
 • اطلاعات