۲۰:۴۰:۳۲ - چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶
ایران قابلیت اقدام متقابل در برابر نقض برجام را ندارد!
امروز برجام خودش را بیش‌تر نشان می‌دهد که یک توافق بی‌خاصیت برای امنیت نظام جمهوری اسلامی ایران و یک نتیجه پر معنای برای آمریکاست. یک استاد دانشگاه برجام را توافقی بی‌خاصیت عنوان کرد و گفت: توافقی که نتواند نقض آن را به اثبات برساند یا اقدام متقابلی در برابر نقض آن از سوی طرف‌های مقابل […]

امروز برجام خودش را بیش‌تر نشان می‌دهد که یک توافق بی‌خاصیت برای امنیت نظام جمهوری اسلامی ایران و یک نتیجه پر معنای برای آمریکاست.یک استاد دانشگاه برجام را توافقی بی‌خاصیت عنوان کرد و گفت: توافقی که نتواند نقض آن را به اثبات برساند یا اقدام متقابلی در برابر نقض آن از سوی طرف‌های مقابل امکان‌پذیر نباشد، بی‌خاصیت است و کارآیی ندارد.

 ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران در نشست بررسی برجام به مناسبت سالروز دستیابی این توافق در جمع دانشجویان در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان این‌که حتی حامیان برجام برای نهایی شدن این توافق خطوط قرمزی را مدنظر داشتند که متاسفانه در متن آن محقق نشد، گفت: آنها معتقد بودند نسل دوم سانتریفیوژها را باید حفظ کرد و فردو نیز باید حفظ شود،‌ اما نشد.

وی با بیان این‌که احمدی‌نژاد قطعنامه‌ها را کاغذپاره می‌خواند و همه مردم برای او کف می‌زدند و امروز هم برخی معتقدند برجام تحریم‌ها را برداشته و ایران را از انزوا خارج کرده یا سایه جنگ را از سر ما برداشته‌ است اما معتقدم نه حرف‌های احمدی‌نژاد امنیت راهبردی موجود در سیاست بین‌الملل را منعکس می‌کرد و نه حرف‌هایی که در ارتباط با برجام مطرح می‌شود.

دکتر متقی گفت: امروز برجام خودش را بیش‌تر نشان می‌دهد که یک توافق بی‌خاصیت برای امنیت نظام جمهوری اسلامی ایران و یک نتیجه پر معنای برای آمریکاست. بی‌خاصیت است،‌ چرا که در مقابل نقض برجام از سوی آمریکا تقریبا هیچ کاری نمی‌توان کرد و همان‌طور که آقای هادیان چهار گزینه پیش روی ایران در برابر نقض برجام را مطرح کردند، من معتقدم نقض متقابل برجام از سوی ایران اساساً امکان‌پذیر نیست. علاوه بر این توافقی که به شما توانایی اقدام متقابل ندهد در حوزه سیاست بین‌الملل که بر مبنای قدرت تعریف می‌شود، کارآیی ندارد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: هرگاه موازنه در یک تعامل تغییر کند،‌ امکان شکل‌گیری منازعه به وجود می‌آید. از این رو وقتی در برجام توازن حفظ نشده باشد اعلام تحریم و “دیپلماسی اجبار” را در روند اجرای برجام شاهد خواهیم بود. اگر عده‌ای معتقدند برجام توافقی برد ـ برد است، امروز باید بتوانیم اقدام متقابل همراه با تاثیر عملی داشته باشیم و قادر باشیم اثبات کنیم که آنچه علیه ایران انجام شده، نقض برجام است، در حالی که معتقدم برجام چنین قابلیتی به ایران نمی‌دهد.

وی گفت: بر خلاف نظر دوستم آقای هادیان، معتقدم ما نمی‌توانیم در مقابل اقدامات آمریکا به کاهش تعهدات‌مان از جمله در بازرسی‌های آژانس یا کاهش میزان سوخت روی آوریم،‌ چرا که هر کدام از این اقدامات ایران را در مقابل قطعنامه ۲۲۳۱ و اعضای شورای امنیت که پنج عضو آنها طرف توافق هستند، قرار می‌دهد. در نهایت ما می‌توانیم به خانم موگرینی شکایت ببریم و این یعنی شکایت از وزیر کشور به یک پاسبان.

متقی با بیان این‌که امروز در وضعیت “سندروم قورباغه” قرار گرفته‌ایم اظهار کرد: این سندرم به این معناست که در برابر یک واقعه لخت شده و قابلیت‌ها برای اقدام جهشی و کنشی را از دست می‌دهیم و شاهد فشار بیشتر از سوی طرف مقابل یعنی آمریکا خواهیم بود.

این استاد دانشگاه در خصوص تضمین اجرای برجام و انتقاد و شکایت نسبت به نقض برجام با بیان این‌که متن برجام کاملاً به نفع طرف‌های مقابل تنظیم شده است و در روند مذاکرات،‌ طرف ایرانی فقط بر روی متن کامنت گذاشته شده و یا در نهایت با بخش‌هایی از آن مخالفت کرده است، افزود: انتقادات در فرآیند تداوم تحریم‌ها تاثیری به جای نخواهد گذاشت.

در صورت شکایت از یک طرف،‌ ۱+۵ و ایران تشکیل جلسه می‌دهند که ۵ نفر از ۸ نفر عضو این کمیسیون باید نظر دهند که به راحتی این ۵ نفر در دسترس دهند. تنها روسیه و ایران هستند که ممکن است با نظر طرف مقابل مخالفت کنند و چین رای ممتنع مثل همیشه خواهد داشت یا با دیگران موافقت می‌کند. بنا بر این ساز و کاری که برای شکایت از نقض برجام در نظر گرفته شده،‌ کارآمد نیست.

وی ادامه داد: در نهایت ایران می‌تواند بگوید من هزار میلیارد تومان به نیروی قدس سپاه پاسداران و هزار میلیارد به تجهیز و تولید صنعت موشکی اختصاص می‌دهم، اما این‌ها جزو حقوق ملی ماست. اگر بودجه داشته باشیم چرا به آنها اختصاص منابع ندهیم و من این را جزو اقدام متقابل در برابر اعمال تحریم‌های جدید آمریکا تلقی نمی‌کنم.

متقی با اشاره به بیانیه ۹ ماده‌ای مقام معظم رهبری در رابطه با اجرایی شدن برجام، گفت: از نظر من هیچ یک از این ۹ ماده محقق نشده است. این در حالی است که دوستان وزارت خارجه خودشان می‌گویند ۴ ماده از ۹ ماده محقق شده است.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: از نظر من برجام بدترین توافق به لحاظ راهبردی برای کشور بوده است.

وی در استدلال سخن خود مبنی بر این‌که برجام را “بدترین” توافق می‌داند و برخی سخن او را با دیدگاه نتانیاهو درباره برجام یکی می‌دانند به سخنان مقامات اسراییلی و آمریکایی درباره توافق هسته‌ای اشاره کرد و گفت: جان برنان در ۱۷ آوریل ۲۰۱۵ اظهار کرد، از اینکه ایران حاضر به این همه امتیاز دادن در مذاکرات لوزان شده در شگفت است. رئیس موساد نیز در همان مقطع اظهار کرد، پیش‌نویس لوزان برای منافع اسرائیل ماهیت حیاتی و تاریخی دارد و ما از نتانیاهو می‌خواهیم بازی وارونه نشان دادن را کنار بگذارد.

منبع: ایسنا

منبع:
هاست">سرورپارس هاست">سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه