۲۲:۵۴:۲۸ - چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷
انتشار اوراق بدهی عامل فروپاشی اقتصاد/ افزایش شکاف طبقاتی با لایحه بودجه ۹۸
دولت برای سال آینده ۵۰ هزار میلیارد اوراق بدهی منتشر می‌کند که می‌تواند عامل فروپاشی اقتصاد باشد. انتشار اوراق مالی و بدهی، دولت‌های آینده را با تهدید بزرگی مواجه کرده است و به‌نوعی آینده‌ فروشی منابع است.   نسیم توسعه به نقل از نیک نفت:   یک کارشناس اقتصادی با اشاره به ناکارآمدبودن لایحه بودجه ۹۸ گفت: دولت […]

دولت برای سال آینده ۵۰ هزار میلیارد اوراق بدهی منتشر می‌کند که می‌تواند عامل فروپاشی اقتصاد باشد. انتشار اوراق مالی و بدهی، دولت‌های آینده را با تهدید بزرگی مواجه کرده است و به‌نوعی آینده‌ فروشی منابع است. 

نسیم توسعه به نقل از نیک نفت:   یک کارشناس اقتصادی با اشاره به ناکارآمدبودن لایحه بودجه ۹۸ گفت: دولت برای سال آینده ۵۰ هزار میلیارد اوراق بدهی منتشر می‌کند که می‌تواند عامل فروپاشی اقتصاد باشد.

بودجه سال ۹۸ سرانجام دیروز پس از اصلاحات برای بررسی و تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی تحویل داده شد. مهم‌ترین سیاست‌های بودجه ۹۸، تثبیت اشتغال و کنترل نرخ بیکاری، ثبات‌سازی اقتصاد کلان و بهبود فضای کسب‌وکار، تأمین عدالت اجتماعی و بهبود توزیع عادلانه درآمدها، مدیریت کسری تراز عملیاتی، بهبود تراز دارایی‌های سرمایه‌ای و بهبود تعادل‌های منطقه‌ای ــ استانی اعلام شده است.

در این میان کارشناسان زیادی بر عدم کارایی بودجه سال آینده در شرایط تحریم تأکید می‌کنند و تأکید دارند که دولت بدون توجه به شرایط درآمدی کشور، اقدام به تدوین بودجه کرده است. این مسئله نه‌تنها به بروز کسری بودجه گسترده در سال آینده دامن می‌زند بلکه نارضایتی مردم را نیز در پی خواهد داشت. در خصوص برخی تغییرات موجود در لایحه بودجه ۹۸ و کاهش میزان سقف منابع با توجه به افزایش هزینه‌ها با وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی گفت‌وگویی انجام شده است که در ادامه قابل رؤیت است.

شقاقی شهری با اشاره به رفع برخی ایرادات بودجه ۱۳۹۸ به‌دستور رهبر معظم انقلاب، گفت: همچنان شبهات و ایرادات زیادی در بودجه سال آینده وجود دارد؛ در حوزه درآمدها، دولت بسیار خوشبینانه عمل کرده است و باید گفت که کسری بودجه پنهان بزرگی در سال آینده خواهیم داشت.

وی گفت: در بودجه تقدیم‌شده به مجلس علاوه بر اینکه دولت ۲۶ میلیارد تومان هزینه‌ها را کاهش داد اما همچنان میزان اعتبارات هزینه‌ای، انبساطی است. سقف منابع در بودجه ۹۸ ۴۰۷ هزار میلیارد تومان اعلام شده است در حالی که بودجه سال ۹۷ به‌میزان ۴۲۶ هزار میلیارد تومان اعلام شده بود به‌عبارتی باید گفت بودجه همچنان انبساطی در نظر گرفته شده است. صادرات ۱ و نیم میلیون بشکه نفت برای سال آینده خوشبینانه است متأسفانه دولت موج پذیرش برای اقتصاد کشور را به‌شکل  انتشار اوراق مالی و بدهی که سیاست خطرناکی خواهد بود، شروع کرده است.

ایجاد پایه‌های مالیاتی جدید

وی در ادامه افزود: انتشار اوراق مالی و بدهی، دولت‌های آینده را با تهدید بزرگی مواجه کرده است و به‌نوعی آینده‌ فروشی منابع است از طرفی دیگر ۵۰ هزار میلیارد تومان برای انتشار اوراق مالی تخصیص داده شده است و انتشار اوراق مالی و بدهی دولت به‌معنای آینده‌فروشی است که این موضوع بسیار خطرناک خواهد بود و سه سال است که درگیر آن هستیم. در حوزه مالیات واقعیت این است که باز هم در بودجه ۹۸ خوشبینانه دیده شده است درآمدهای مالیاتی سال آینده ما در شرایط سخت و رکود قرار خواهد داشت. فروش بنگاه‌های ما کاهش پیدا خواهد کرد و لذا امکان افزایش درآمدهای مالیاتی بدون تعرفه‌های جدید مالیاتی اصلاً امکان‌پذیر نیست. متأسفانه دولت همچنان از تولیدکننده واقعی مالیات می‌گیرد اما این درحالیست که دهک‌های پردرآمد مالیات نمی‌دهند، با ایجاد  پایه‌های جدید مالیاتی می‌توانیم دریافت و میزان مالیات را مدیریت کنیم به‌طور مثال مالیات بر ثروت، مالیات بر مجموع درآمد خانوار، مالیات بر عایدی سرمایه خانواده، یا مالیات بر کالاهای لوکس، مالیات بر مصرف سوخت و یا مالیات بر سپرده‌های بالای یک میلیارد تومان و… مواردی هستند که دولت می‌تواند برای آنها برنامه‌ریزی‌های دقیقی داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی با ابراز اینکه اتخاذ پایه مالیاتی می‌تواند بسیار مؤثر باشد؛ گفت: با احتساب مالیات بر دهک‌های پردرآمد، روند تولید ثروت ادامه می‌یابد. متأسفانه نظام مالیاتی ما دهک‌های کم‌درآمد و حقوق‌بگیران را هدف قرار می‌دهد. مورد دیگر که باید دولت در حوزه هزینه‌ها به ساماندهی آن بپردازد دستگاه‌های موازی و اجرایی هستند اما عملاً بودجه انبساطی بسته شده است و انتظار می‌رفت که در شرایط تحریم و سخت سال آینده دولت بودجه ۹۸ را براساس اعتبارات هزینه‌ای و نه عمرانی سامان دهد و بودجه‌ریزی عملیاتی را اجرایی کند و با شفاف‌سازی برای مردم سعی در آگاهی آنان داشته باشد که مردم در جریان هزینه‌هایی که برای آنها مالیات پرداخت می‌کنند باشند. پرداخت مالیات به نهادهایی که مأموریت‌های مشابه و موازی دارند و بهره‌وری ندارند بیهوده است.

وی در خصوص کاهش سهم صندوق توسعه ملی در بودجه ۹۸ اظهار داشت: در پیش‌بینی اولیه سهم صندوق توسعه ملی صفر در نظر گرفته شده بود اما به‌دستور رهبر معظم انقلاب این طرح منتفی شده ولی در لایحه بودجه ۹۸ سهم صندوق توسعه ملی به‌میزان ۱۴ درصد کاهش داشته است. سهم صندوق توسعه ملی نباید صرف حقوق و دستمزد نیروی کار و صندوق‌های بازنشستگی و پاداش بازنشستگی شود صندوق توسعه ملی برای حمایت از سرمایه‌گذاری ایجاد شده بود برای توسعه بخش خصوصی نه برای اعتبارات هزینه‌ای و کالاها اما همچنان این ما هستیم که به‌سوی این صندوق دست‌درازی می‌کنیم و آن را از ماهیت صندوقی برای توسعه خارج کرده‌ایم.

انتشار اوراق بدهی عامل فروپاشی اقتصاد

شقاقی در خصوص چاپ و انتشار اوراق بدهی گفت: کل نظام اقتصادی در حال حاضر گرفتار بدهی و انتشار اوراق است و اقتصاد بدهی‌محور فرو می‌پاشد. اوراق بدهی را در این کشور باب کرده‌اند، دولت برای سال آینده ۵۰ هزار میلیارد اوراق بدهی دارد، اقتصاد را مالیات اداره می‌کند، مالیات یک ابزار بسیار کارآمد برای توزیع دوباره ثروت است درآمد پایدار است و می‌تواند شکاف طبقاتی را کاهش دهد، دولت باید پایه‌های جدید مالیاتی ایجاد کند و برای دهک‌های پردرآمد مالیات تعیین کند. در حال حاضر در نظام یارانه‌ای ما دهک دهم یازده برابر دهک اول یارانه می‌گیرد این درحالیست که دهک دهم پردرآمد بوده اما تمام مالیات به‌گردن دهک‌های کم‌درآمد و تولید کننده افتاده است. کلی پایه‌های مالیاتی وجود دارد که می‌تواند دهک‌های پردرآمد را هدف قرار دهد، ما نیاز به دگرگونی اساسی در نظام مالیاتی داریم.

وی ادامه داد: ما با لایحه بودجه ۹۸ نمی‌توانیم معیشت مردم را حفظ کنیم، ما با آینده‌فروشی و هدر رفت منابع نمی‌توانیم کشور را اداره کنیم، اختلاف طبقاتی و نارضایتی بیشتر خواهد شد و طبقه متوسط نازک‌تر و نازک‌تر شده است. نمی‌توان که دهک اول یازده برابر دهک‌های دیگر یارانه مصرف کند ما نتوانستیم مالیات تصاعدی بر مصرف ببندیم، وقتی مالیات تصاعدی بر مصرف ببندیم هرکس بیشتر مصرف کند باید مالیات بیشتری دهد نظام یارانه و مالیاتی ما متأسفانه دست طبقه‌های بالاست و دولت لایحه‌ای می‌دهد که مثل گذشته است و تحت اعتبارات هزینه‌ای است و امکان تحقق وجود ندارد برای رهایی از این وضعیت مالیات را باید افزایش دهند. با این شرایط موجود در بازار فروش تولیدکننده واقعی نصف سال ۹۶ خواهد شد این بدین معناست که حجم پرداخت مالیات‌ها کاهش خواهد یافت.

شقاقی در پایان گفت: امسال درآمد دولت از ۱۴۰ هزار میلیارد درآمد گمرکی بیشتر از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نخواهد بود در نتیجه سال بعد بدتر است. تنها راه چاره دریافت مالیات است که می‌بایست برای تحقق آن پایه‌های مالیاتی را به‌همراه شفافیت بیشتر کنیم. دولت‌های بر سر کار با راهکارهای پیچیده کشور را اداره می‌کنند اما راه‌حل ساده است در کل دنیا مالیات بر مجموع درآمد خانوار و مالیات بر ثروت وجود دارد، ما یک اقتصادی را راه انداخته‌ایم که شکاف طبقاتی در آن بیشتر می‌شود مالیات در اختیار ثروتمندان است نظام بانکی و یارانه در اختیار ثروتمندان است اگر قرار باشد که در سرمایه‌گذاری هم پیشرفت داشته باشیم باید بدانیم مشکلات اساسی پیشِ‌روی ما خواهد بود، لایحه بودجه ۹۸ شکاف طبقاتی را بیشتر می‌کند از طریق انتشار اوراق بدهی و آینده‌فروشی نمی‌شود خوشبین بود و نامتعارف است باید مالیات اخذ شود، و تا وقتی که از دهک‌های پردرآمد مالیات گرفته نشود شکاف طبقاتی بیشتر خواهد شد.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Burton Albion v Manchester City: Carabao Cup semi-final second leg – live!
   Live updates from the Pirelli Stadium, kick-off 7.45pm (GMT)Burton rallies around Clough’s men as City arrive with 9-0 head startFeel free to email Scott your thoughts 9.34pm GMT 90 min: Hutchinson shows Foden a clean pair of heels down the left. But just as Burton start to dream about the cross that leads to that […]
  • Pelosi bars Trump from delivering State of the Union in House – live
   Pelosi says Trump cannot deliver speech from House chamber until government is reopenedSign up for the Guardian’s daily morning briefing 9.34pm GMT Senate majority leader Mitch McConnell has blocked a bill to reopen the government ... again. For those keeping track, this is the fourth time the Kentucky Republican has refused efforts by Democrats to […]
  • West Indies v England: first Test, day one – live reaction!
   The brilliant Jimmy Anderson and Ben Stokes took four late wickets to leave England on top, with West Indies closing on 264-8 in Barbados 9.31pm GMT Related: Ben Stokes’s five-ball burst underlines claims he is Flintoff’s heir apparent | Ali Martin 9.23pm GMT “Hi Rob,” says Peter Johansen. “I wasn’t sure what to think about […]
  • Venezuela: Trump recognises opposition leader as president
   Juan Guaidó also recognised by Canada, Brazil and ArgentinaDefiant Maduro urges supporters to ‘resist at all costs’Venezuela’s opposition leader Juan Guaidó has declared himself the interim president, in a dramatic escalation of efforts to force out Nicolás Maduro, who has overseen the country’s slide into authoritarianism and economic ruin.Guaidó was quickly recognised by the US, […]
  • Gonzalo Higuaín completes move to Chelsea on initial loan deal
   Forward joins from Juventus after ending Milan loanHiguaín will reunite with Maurizio Sarri at Chelsea Chelsea have confirmed the signing of Argentinian forward Gonzalo Higuaín. The 31-year-old has moved to Stamford Bridge on an initial loan basis.Higuaín will reunite with Maurizio Sarri after ending his loan at Milan in order to seal his move from […]
  • Borussia Dortmund prepared to break transfer record to sign Wilfried Zaha
   • Bundesliga leaders interested in Crystal Palace forward• Palace expected to demand more than £50m for ZahaBorussia Dortmund have expressed an interest in signing Wilfried Zaha from Crystal Palace in the summer, with the Bundesliga leaders prepared to smash their transfer record to sign the Ivory Coast international.Dortmund are understood to have already made contact […]
  • Emiliano Sala: little hope player and pilot are alive, say rescuers
   Police to decide on Thursday whether to keep searching, as pilot is named as Dave IbbotsonRescuers fear there is little hope of finding the footballer Emiliano Sala and an experienced pilot alive after their light aircraft went missing over the Channel Islands.The search for the new Cardiff City striker Sala and the pilot, who has […]
  • ‘All our hearts are very red’ – Mick Schumacher enters Ferrari maelstrom | Giles Richards
   Michael Schumacher’s son kept his head down while rising through the ranks but driving in F2 and testing a Ferrari F1 car will put the 19-year-old in the spotlight like never beforeFour years ago when Michael Schumacher’s son, Mick, made his car racing debut, there was an unmistakable sense of anticipation and excitement in the […]
  • Planet crash that made moon left key elements for life on Earth, scientists say
   Most of carbon and nitrogen that makes up our bodies probably came from passing planet, researchers believeThe cosmic collision that made the moon left a host of elements behind on Earth that were crucial for life to emerge, US scientists have claimed.The impact 4.4bn years ago is thought to have occurred when an itinerant planet […]
  • Davos 2019: Prince William says mental health stigma must end - live
   Rolling coverage of the second day of the World Economic Forum, as Shinzo Abe, Angela Merkel and Wang Qishan all speak, and Prince William discusses mental health William: Wartime Brits repressed their emotions - it’s better to talkPrince William and Jacinda Ardern on mental healthMerkel defends world orderJeremy Wright: Here to discuss AIFox: I’m here […]
 • اطلاعات