۲۲:۵۴:۲۸ - چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷
انتشار اوراق بدهی عامل فروپاشی اقتصاد/ افزایش شکاف طبقاتی با لایحه بودجه ۹۸
دولت برای سال آینده ۵۰ هزار میلیارد اوراق بدهی منتشر می‌کند که می‌تواند عامل فروپاشی اقتصاد باشد. انتشار اوراق مالی و بدهی، دولت‌های آینده را با تهدید بزرگی مواجه کرده است و به‌نوعی آینده‌ فروشی منابع است.   نسیم توسعه به نقل از نیک نفت:   یک کارشناس اقتصادی با اشاره به ناکارآمدبودن لایحه بودجه ۹۸ گفت: دولت […]

دولت برای سال آینده ۵۰ هزار میلیارد اوراق بدهی منتشر می‌کند که می‌تواند عامل فروپاشی اقتصاد باشد. انتشار اوراق مالی و بدهی، دولت‌های آینده را با تهدید بزرگی مواجه کرده است و به‌نوعی آینده‌ فروشی منابع است. 

نسیم توسعه به نقل از نیک نفت:   یک کارشناس اقتصادی با اشاره به ناکارآمدبودن لایحه بودجه ۹۸ گفت: دولت برای سال آینده ۵۰ هزار میلیارد اوراق بدهی منتشر می‌کند که می‌تواند عامل فروپاشی اقتصاد باشد.

بودجه سال ۹۸ سرانجام دیروز پس از اصلاحات برای بررسی و تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی تحویل داده شد. مهم‌ترین سیاست‌های بودجه ۹۸، تثبیت اشتغال و کنترل نرخ بیکاری، ثبات‌سازی اقتصاد کلان و بهبود فضای کسب‌وکار، تأمین عدالت اجتماعی و بهبود توزیع عادلانه درآمدها، مدیریت کسری تراز عملیاتی، بهبود تراز دارایی‌های سرمایه‌ای و بهبود تعادل‌های منطقه‌ای ــ استانی اعلام شده است.

در این میان کارشناسان زیادی بر عدم کارایی بودجه سال آینده در شرایط تحریم تأکید می‌کنند و تأکید دارند که دولت بدون توجه به شرایط درآمدی کشور، اقدام به تدوین بودجه کرده است. این مسئله نه‌تنها به بروز کسری بودجه گسترده در سال آینده دامن می‌زند بلکه نارضایتی مردم را نیز در پی خواهد داشت. در خصوص برخی تغییرات موجود در لایحه بودجه ۹۸ و کاهش میزان سقف منابع با توجه به افزایش هزینه‌ها با وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی گفت‌وگویی انجام شده است که در ادامه قابل رؤیت است.

شقاقی شهری با اشاره به رفع برخی ایرادات بودجه ۱۳۹۸ به‌دستور رهبر معظم انقلاب، گفت: همچنان شبهات و ایرادات زیادی در بودجه سال آینده وجود دارد؛ در حوزه درآمدها، دولت بسیار خوشبینانه عمل کرده است و باید گفت که کسری بودجه پنهان بزرگی در سال آینده خواهیم داشت.

وی گفت: در بودجه تقدیم‌شده به مجلس علاوه بر اینکه دولت ۲۶ میلیارد تومان هزینه‌ها را کاهش داد اما همچنان میزان اعتبارات هزینه‌ای، انبساطی است. سقف منابع در بودجه ۹۸ ۴۰۷ هزار میلیارد تومان اعلام شده است در حالی که بودجه سال ۹۷ به‌میزان ۴۲۶ هزار میلیارد تومان اعلام شده بود به‌عبارتی باید گفت بودجه همچنان انبساطی در نظر گرفته شده است. صادرات ۱ و نیم میلیون بشکه نفت برای سال آینده خوشبینانه است متأسفانه دولت موج پذیرش برای اقتصاد کشور را به‌شکل  انتشار اوراق مالی و بدهی که سیاست خطرناکی خواهد بود، شروع کرده است.

ایجاد پایه‌های مالیاتی جدید

وی در ادامه افزود: انتشار اوراق مالی و بدهی، دولت‌های آینده را با تهدید بزرگی مواجه کرده است و به‌نوعی آینده‌ فروشی منابع است از طرفی دیگر ۵۰ هزار میلیارد تومان برای انتشار اوراق مالی تخصیص داده شده است و انتشار اوراق مالی و بدهی دولت به‌معنای آینده‌فروشی است که این موضوع بسیار خطرناک خواهد بود و سه سال است که درگیر آن هستیم. در حوزه مالیات واقعیت این است که باز هم در بودجه ۹۸ خوشبینانه دیده شده است درآمدهای مالیاتی سال آینده ما در شرایط سخت و رکود قرار خواهد داشت. فروش بنگاه‌های ما کاهش پیدا خواهد کرد و لذا امکان افزایش درآمدهای مالیاتی بدون تعرفه‌های جدید مالیاتی اصلاً امکان‌پذیر نیست. متأسفانه دولت همچنان از تولیدکننده واقعی مالیات می‌گیرد اما این درحالیست که دهک‌های پردرآمد مالیات نمی‌دهند، با ایجاد  پایه‌های جدید مالیاتی می‌توانیم دریافت و میزان مالیات را مدیریت کنیم به‌طور مثال مالیات بر ثروت، مالیات بر مجموع درآمد خانوار، مالیات بر عایدی سرمایه خانواده، یا مالیات بر کالاهای لوکس، مالیات بر مصرف سوخت و یا مالیات بر سپرده‌های بالای یک میلیارد تومان و… مواردی هستند که دولت می‌تواند برای آنها برنامه‌ریزی‌های دقیقی داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی با ابراز اینکه اتخاذ پایه مالیاتی می‌تواند بسیار مؤثر باشد؛ گفت: با احتساب مالیات بر دهک‌های پردرآمد، روند تولید ثروت ادامه می‌یابد. متأسفانه نظام مالیاتی ما دهک‌های کم‌درآمد و حقوق‌بگیران را هدف قرار می‌دهد. مورد دیگر که باید دولت در حوزه هزینه‌ها به ساماندهی آن بپردازد دستگاه‌های موازی و اجرایی هستند اما عملاً بودجه انبساطی بسته شده است و انتظار می‌رفت که در شرایط تحریم و سخت سال آینده دولت بودجه ۹۸ را براساس اعتبارات هزینه‌ای و نه عمرانی سامان دهد و بودجه‌ریزی عملیاتی را اجرایی کند و با شفاف‌سازی برای مردم سعی در آگاهی آنان داشته باشد که مردم در جریان هزینه‌هایی که برای آنها مالیات پرداخت می‌کنند باشند. پرداخت مالیات به نهادهایی که مأموریت‌های مشابه و موازی دارند و بهره‌وری ندارند بیهوده است.

وی در خصوص کاهش سهم صندوق توسعه ملی در بودجه ۹۸ اظهار داشت: در پیش‌بینی اولیه سهم صندوق توسعه ملی صفر در نظر گرفته شده بود اما به‌دستور رهبر معظم انقلاب این طرح منتفی شده ولی در لایحه بودجه ۹۸ سهم صندوق توسعه ملی به‌میزان ۱۴ درصد کاهش داشته است. سهم صندوق توسعه ملی نباید صرف حقوق و دستمزد نیروی کار و صندوق‌های بازنشستگی و پاداش بازنشستگی شود صندوق توسعه ملی برای حمایت از سرمایه‌گذاری ایجاد شده بود برای توسعه بخش خصوصی نه برای اعتبارات هزینه‌ای و کالاها اما همچنان این ما هستیم که به‌سوی این صندوق دست‌درازی می‌کنیم و آن را از ماهیت صندوقی برای توسعه خارج کرده‌ایم.

انتشار اوراق بدهی عامل فروپاشی اقتصاد

شقاقی در خصوص چاپ و انتشار اوراق بدهی گفت: کل نظام اقتصادی در حال حاضر گرفتار بدهی و انتشار اوراق است و اقتصاد بدهی‌محور فرو می‌پاشد. اوراق بدهی را در این کشور باب کرده‌اند، دولت برای سال آینده ۵۰ هزار میلیارد اوراق بدهی دارد، اقتصاد را مالیات اداره می‌کند، مالیات یک ابزار بسیار کارآمد برای توزیع دوباره ثروت است درآمد پایدار است و می‌تواند شکاف طبقاتی را کاهش دهد، دولت باید پایه‌های جدید مالیاتی ایجاد کند و برای دهک‌های پردرآمد مالیات تعیین کند. در حال حاضر در نظام یارانه‌ای ما دهک دهم یازده برابر دهک اول یارانه می‌گیرد این درحالیست که دهک دهم پردرآمد بوده اما تمام مالیات به‌گردن دهک‌های کم‌درآمد و تولید کننده افتاده است. کلی پایه‌های مالیاتی وجود دارد که می‌تواند دهک‌های پردرآمد را هدف قرار دهد، ما نیاز به دگرگونی اساسی در نظام مالیاتی داریم.

وی ادامه داد: ما با لایحه بودجه ۹۸ نمی‌توانیم معیشت مردم را حفظ کنیم، ما با آینده‌فروشی و هدر رفت منابع نمی‌توانیم کشور را اداره کنیم، اختلاف طبقاتی و نارضایتی بیشتر خواهد شد و طبقه متوسط نازک‌تر و نازک‌تر شده است. نمی‌توان که دهک اول یازده برابر دهک‌های دیگر یارانه مصرف کند ما نتوانستیم مالیات تصاعدی بر مصرف ببندیم، وقتی مالیات تصاعدی بر مصرف ببندیم هرکس بیشتر مصرف کند باید مالیات بیشتری دهد نظام یارانه و مالیاتی ما متأسفانه دست طبقه‌های بالاست و دولت لایحه‌ای می‌دهد که مثل گذشته است و تحت اعتبارات هزینه‌ای است و امکان تحقق وجود ندارد برای رهایی از این وضعیت مالیات را باید افزایش دهند. با این شرایط موجود در بازار فروش تولیدکننده واقعی نصف سال ۹۶ خواهد شد این بدین معناست که حجم پرداخت مالیات‌ها کاهش خواهد یافت.

شقاقی در پایان گفت: امسال درآمد دولت از ۱۴۰ هزار میلیارد درآمد گمرکی بیشتر از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نخواهد بود در نتیجه سال بعد بدتر است. تنها راه چاره دریافت مالیات است که می‌بایست برای تحقق آن پایه‌های مالیاتی را به‌همراه شفافیت بیشتر کنیم. دولت‌های بر سر کار با راهکارهای پیچیده کشور را اداره می‌کنند اما راه‌حل ساده است در کل دنیا مالیات بر مجموع درآمد خانوار و مالیات بر ثروت وجود دارد، ما یک اقتصادی را راه انداخته‌ایم که شکاف طبقاتی در آن بیشتر می‌شود مالیات در اختیار ثروتمندان است نظام بانکی و یارانه در اختیار ثروتمندان است اگر قرار باشد که در سرمایه‌گذاری هم پیشرفت داشته باشیم باید بدانیم مشکلات اساسی پیشِ‌روی ما خواهد بود، لایحه بودجه ۹۸ شکاف طبقاتی را بیشتر می‌کند از طریق انتشار اوراق بدهی و آینده‌فروشی نمی‌شود خوشبین بود و نامتعارف است باید مالیات اخذ شود، و تا وقتی که از دهک‌های پردرآمد مالیات گرفته نشود شکاف طبقاتی بیشتر خواهد شد.

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • New Zealand v Pakistan – Cricket World Cup 2019 – live!
   Cricket World Cup updates from the match at EdgbastonCounty cricket – live! Join Tanya Aldred for all the latestAnd feel free to email rob.smyth@theguardian.com 2.38pm BST 42nd over: New Zealand 166-5 (Neesham 60, de Grandhomme 42) A rare poor delivery from Afridi is flicked past short fine leg for four by Neesham, who is playing […]
  • Chris Gayle reverses plans to retire after Cricket World Cup and wants Test recall
   West Indies batsman had said he would retire from ODIsGayle has not played a Test match since 2014West Indies batsman Chris Gayle has apparently backtracked on plans to retire from one-day cricket after the World Cup, as well as suggesting he might make himself available for a first Test appearance in five years. Related: Chris […]
  • Trump boasts of power over Fed chairman: 'I have the right to fire him' – live updates
   The president spoke out against Jerome Powell, whom he has been at odds with over the chairman’s raising of interest rates Sign up for the US briefing and get a new perspective 2.31pm BST With news coming yesterday that special council Robert Mueller will be testifying before Congress next month, Trump took his televised interview […]
  • 20 of the best food tours around the world
   Feast your eyes on these foodie walking tours, which reveal the flavours – and culture – of cities from Lisbon to Lima, Havana to Hanoi Continue reading...
  • Heatwave Europe and Glastonbury damp: Wednesday's top photos
   The Guardian’s picture editors select photo highlights from around the world Continue reading...
  • Six years on, David Moyes’ contract at Manchester United finally nears its end
   It sums up recent Old Trafford troubles and the perilous nature of management that Moyes was so swiftly moved onIn the parallel universe of where Manchester United imagined they would be six years ago David Moyes is planning a little party this weekend, inviting a few close friends around to mark the successful completion of […]
  • No-deal Brexit could trigger flurry of profit warnings, say accountants
   ICAEW tells MPs there could be ‘systemic’ impact on economic confidence if UK crashes outCrashing out of the UK at Halloween could result in a “flurry of profit warnings” from publicly listed companies in November, MPs have been warned.The Institute for Chartered Accountants for England and Wales (ICAEW) told MPs that this could have a […]
  • Manchester United agree deal to sign Wan-Bissaka for initial £45m fee
   • United able to keep 20% sell-on clause for Wilfried Zaha • Ole Gunnar Solskjær keen to make further signingsManchester United are set to sign Aaron Wan-Bissaka for £45m from Crystal Palace, with the manager, Ole Gunnar Solskjær, adding a second signing who fits his desired profile of a young player with potential.The 21-year-old right-back […]
  • Can you guess the world city from the cycle lane icon?
   Some cities use images of bikes and riders, with or without helmets. Some use riderless bikes – and others just get the geometry all wrong. Can you tell what city it is from its cycle lane icon?Which city is this?LondonParisNew YorkWhich city is this?San FranciscoManchesterVancouverWhich city is this?AmsterdamSydneyEdinburghWhich city is this?StockholmMilanWashington DCWhich city is this?TokyoJakartaSingaporeWhich […]
  • 700 further artists affected by Universal warehouse fire
   A document seen by the New York Times suggests recordings by Neil Young, Cher, Martin Luther King and Groucho Marx could have been destroyed in the 2008 fireThe 2008 fire at a Universal Music Group (UMG) warehouse that destroyed a large number of master recordings is more serious than first reported, with another 700 artists […]
 • اطلاعات