۱۱:۲۰:۵۷ - دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
افشاگری درباره دختر وزیر سابق؛ از احتکار دارو‌هایِ فاسد تا قیمت‌گذاری عجیب!
در شركت پخش نيز كارهاي عجيبی انجام مي‌دادند مثلا به بعضي از داروخانه‌ها تا ۵۰ درصد هم تخفيف می داد. اين نشان می داد كه قيمت‌‌گذاری داروهايی که وارد مي‌کردند درست انجام نشده بود مثلا جنسی را كه ۱۰ يورو خريداری مي‌كرد به قيمت‌گذاري ۵۰ يورو اعلام مي‌كرد. نسیم توسعه به نقل از فرارو:  در […]

در شركت پخش نيز كارهاي عجيبی انجام مي‌دادند مثلا به بعضي از داروخانه‌ها تا ۵۰ درصد هم تخفيف می داد. اين نشان می داد كه قيمت‌‌گذاری داروهايی که وارد مي‌کردند درست انجام نشده بود مثلا جنسی را كه ۱۰ يورو خريداری مي‌كرد به قيمت‌گذاري ۵۰ يورو اعلام مي‌كرد.نسیم توسعه به نقل از فرارو:  در شركت پخش نيز كارهاي عجيبی انجام مي‌دادند مثلا به بعضي از داروخانه‌ها تا ۵۰ درصد هم تخفيف می داد. اين نشان می داد كه قيمت‌‌گذاری داروهايی که وارد مي‌کردند درست انجام نشده بود مثلا جنسی را كه ۱۰ يورو خريداری مي‌كرد به قيمت‌گذاري ۵۰ يورو اعلام مي‌كرد.

 

 روزنامه شرق نوشت: «کم رانت نداشت»؛ این گفته یکی از کارمندان شرکت دختر یکی از وزرای دولت یازدهم است؛ کسی که هفته گذشته اعلام شد یک انبار داروهای احتکار شده از او شناسایی و کشف شد.

انباری كه به گفته سخنگوي سازمان تعزيرات حکومتي تعداد زيادي از داروهايش تاريخ‌ مصرف ‌گذشته بود و خانم  كه اين انبار متعلق به او بوده، اجازه فعاليت در اين حوزه را نداشته؛ اما نكته تأمل‌برانگیز اينجاست كه به گفته سازمان تعزيرات اين داروهاي تاريخ مصرف گذشته به اين نيت نگهدار  شده بودند تا دوباره به بازار عرضه شوند که اين سازمان از توزيع آنها جلوگيری کرد.

برای يافتن اطلاعات بيشتر در اين زمينه به سراغ برخی منابع خبری رفته تا جزئياتی ديگر از اين ماجرا، هم درباره اين انبار و داروهای احتکار‌ شده در آن و هم شرکتی که اين انبار متعلق به آن بوده، پيدا کند.

بر‌اساس آمارهای غيررسمی که اعلام شده، ارزش داروهای كشف‌شده در اين انبار بين پنج تا شش ميليارد تومان است… بيشتر داروهايی کشف‌شده نيز شامل داروهای جنرال (عمومی) و همين‌طور مكمل‌های دارويی بوده است. اين گفته يکي از کارمندان سابق اين شرکت است: «قبلا بيشترين داروهايی كه ما وارد مي‌كرديم، داروهای مكمل و داروهای فوريتی بود؛ اما غالبا داروهای فوريتی طوری بود كه اصلا به پخش نمي‌رسيد و در همان گمرك پخش مي‌شد. اين داروها بيشتر برای بيماران خاص و بيماران سرطانی بود كه سريع از همان‌جا فروخته و توزيع مي‌شد».

به گفته اين منبع آگاه كسی از وضعيت دقيق انبار‌هاي شرکت خبر نداشت. او دراين‌باره مي‌گويد: «معمولا كسي از انبار داروها خبر نداشت، فقط چند نفر از موجودی انبار‌ها اطلاع داشتند. فقط خود مدير شرکت، مسئول فنی و يك خانم ديگر به نام… بودند كه كاملا از داروهايی كه در انبار وجود دارند، اطلاع داشتند».

آن‌گونه که ياسر رايگانی، سخنگوی سازمان تعزيرات حکومتی، درباره اين ماجرا توضيح داده: «تعداد زيادي از اين داروها تاريخ مصرف گذشته بوده است و اين انبار متعلق به يک خانم بوده که اجازه فعاليت در اين حوزه را نداشته و تداخل صنفی صورت گرفته است. بخش زيادي از اين داروها قابليت استفاده ندارد و به همين نيت هم نگهداري شده بود تا دوباره به بازار عرضه شود که از توزيع آن جلوگيري کرديم. پرونده مزبور هم در دست رسيدگی است و به‌زودی حکم آن صادر مي‌شود. ارتباط پرونده احتکار دارو با دختر يکی از وزرای سابق هم در روند رسيدگی تأثيري ندارد و انبار مکشوفه مربوط به هر کسی باشد، رسيدگی مي‌شود».

**

اين اولين بار نيست که عملکرد شرکت دارويي متعلق به اين فرد خبری مي‌شود. پيش از اسفند سال گذشته نيز خبري با اين تيتر در رسانه‌ها منتشر شد که درباره همين شرکت بود: «بدهی ميلياردی شرکت دختر وزير سابق به صنعت دارو».

بر‌اساس گزارشي که تابناک منتشر کرده است، اين شرکت دارويي که آگهی تأسيسش مربوط به ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ است، حدود ۳۵۰ ميليارد تومان به صنعت داروی کشور بدهکاری دارد که بخشی از اين بدهي‌ها متعلق به زيرمجموعه‌های آن است. بررسي‌های اين سايت نشان مي‌دهد اين شرکت متعلق به دختر وزير دولت يازدهم است؛ شرکتي که فقط پس از سه سال از آغاز تأسيس و شروع به کارش در حدود ۳۵۰ ميليارد تومان بدهی به بار آورده است،

حالا در تابستان ۹۷ براي دومين‌بار، اين بار برای احتکار دارو؛ آن هم در شرايطی که کشور در آستانه تحريم سنگين خارجی قرار دارد، خبرساز شده است.

يکي از کارمندان سابق اين شرکت دارويی هم، بدهی اين شرکت را تأييد مي‌کند و مي‌گويد: «خانم دكتر… ۳۵۰ ميليارد به سيستم پخش بدهكار است. عمده طلب‌ها هم به گروه دارويی شفا كه وابسته به بانك ملی است و گروه البرز، فارابی و چند شركت ديگر تعلق دارد.  جالب اينجاست كه با اين ميزان بدهی وقتی اموال شخصي او و شركتش را بررسی كردند، متوجه شدند ارزش آنها به ۵۰ ميليارد تومان نمي‌رسد؛ چون تمام سوله‌ها اجاره‌ای بود و ماشين‌‌ها هم ليزينگ بوده و او مالك صددرصد آنها نبوده».

به گفته يکی ديگر از کارمندان سابق اين شرکت، «در شرکت همه اعضاي خانواده به غير از پدر ايشان (وزير سابق) حق امضا داشتند. شوهر خانم دكتر حق امضا داشت، دخترشان كه ۲۰ سال داشت. حتی پسرشان که حدود ۱۲ سال داشت، هم جزء مديران بود. البته همه را خود خانم دكتر امضا مي‌كرد. قبل از رياست‌جمهوري آقای روحانی پدر خانم دكتر جزء هيئت‌مديره شرکت بود؛ اما بعد از اينكه مجلس به ايشان كارت زرد داد، اسمشان از هيئت‌مديره خارج شد و فرزندان خانم دكتر به فهرست اضافه شدند».

او همچنين مي‌گويد: «شركت پخش… طبقه پايين قرار داشت كه ۸۵ درصد سهام متعلق به خانم دكتر و ۱۵ درصد مابقي متعلق به آقای … بود كه ما بعد‌ها متوجه شديم خانم دكتر هزينه آن ۱۵ درصد را هم پرداخت كرده و به‌نوعي صددرصد سهام متعلق به خودش بود؛ اما عمده بدهی كه بالا آورد، از هزينه‌هايی بود كه پخش مي‌كرد».

او در ادامه افزود: «با کارمندان شركت که استعفا دادند يا تعديل شدند، تسويه حساب نكرد و همه در وزارت كار از او شكايت كردند. اين در حالي است که آفر‌هاي خيلی سنگينی به داروخانه‌ها و خريداران مي‌دادند که هيچ‌كدام از شركت‌ها اين‌طوري آفر نمي‌دادند».

کارمند ديگري که در ابتدای اين گزارش به صحبت‌های او اشاره شد، درباره رانت‌هايی که پيش از اين شامل حال اين شرکت مي‌شد نيز مي‌گويد: «كارنامه كاری رئيس شرکت را كه مطالعه كنيد نكات جالبی را متوجه خواهيد شد. او نزديك به ۲۱ سال پيش فارغ‌التحصيل و تقريبا دو سال بعد مدير فنی بيمارستان ميلاد شد. پس از آن سوپروايزر يك شركت دارويی معتبر شد و بعد شركت خودش را تأسيس كرد و با ارتباطي كه با وزارت بهداشت داشت، خيلی از داروهای فوريتی را وارد مي‌كرد. وزارت بهداشت هر از چند گاهی فهرست كمبود داروهای خود را اعلام مي‌كرد تا شركت‌ها آن را وارد كنند، اما نكته اينجاست كه اين شركت و چند شركت خاص قبل از اينكه اين فهرست به همه اعلام شود از اقلام مورد نياز باخبر مي‌شدند و پس از آن فهرست در اختيار بقيه شركت‌ها قرار مي‌گرفت، اما پيش از اينكه آنها بخواهند دست به كار شوند اين افراد دارو را وارد مي‌كردند. در شركت پخش نيز كارهای عجيبی انجام مي‌دادند مثلا به بعضی از داروخانه‌ها تا ۵۰ درصد هم تخفيف مي‌داد.

اين نشان مي‌داد كه قيمت‌‌گذاري داروهايی که وارد مي‌کردند درست انجام نشده بود مثلا جنسی را كه ۱۰ يورو خريداری مي‌كرد به قيمت‌گذاری ۵۰ يورو اعلام مي‌كرد. او جزء هيئت‌مديره اتحاديه واردكنندگان مكمل هم بود در نتيجه خودش در قيمت‌گذاری نظارت مستقيم داشته و قيمت رقبا را مي‌ديده».

نگاهي به جزئيات و اطلاعاتي که درباره سابقه و عملکرد اين شرکت و مدير آن وجود دارد، نشان مي‌دهد در اين سال‌ها نه‌تنها به لحاظ قانوني از ادامه کار آن جلوگيری نشده، بلکه منجر به آن شده است که در شرايط حساس اين روزها که وضعيت دارويی کشور به دليل مسائل ارزی و تحريم‌های خارجي دچار بحران و مشکلاتی عديده است، با احتکار دارو برای کسب سود و منفعت بيشتر در راستای وخيم‌تر‌شدن وضعيت دارويی کشور نيز اقدام کرده‌اند.

داروهاي بيمارستانی اين بار اولی نيست که موضوع احتکار دارو در کشور خبرساز مي‌شود. چندي پيش شرق با انتشار گزارشی در اين‌باره از اقدامات برخی شرکت‌ها در اين زمينه خبر داده بود. در حالي که واردات برخي داروها در ماه‌های ابتدايی سال جاری افزايش چشمگير داشته، اما هم‌زمان آن داروها در داروخانه‌ها کمياب شدند که دليل آن احتکار ۴۹ ميليون‌دلاری دارو از سوی چندين شرکت مشهور دارويی بود؛ موضوعی كه شواهد و وضعيت کمبود دارو در داروخانه‌ها هم آن را تأييد مي‌کند.

طبق اطلاعات منتشر شده در آن گزارش بر اساس آمار گمرک، واردات برخي از داروهايی که هم‌اکنون کمبود آنها در بازار محسوس است، در چهار ماهه ابتدايي سال جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته حکايت از افزايش ۲٫۵ برابری دارد. بسياری از اين داروها مصرف بيمارستانی دارند و جزء داروهاي استراتژيک‌اند مثل داروی آلبومين و آي‌وي‌آي‌جي که نزديک يک ماه است تقاضا براي خریدشان بسيار بالا رفته و وزارت بهداشت آنها را در فهرست داروهای فوريتی قرار داده تا شرکت‌‌ها هرچه سريع‌تر اين داروها را وارد کنند.

اين در حالی است که احسان سلطانی، از کارشناسان اقتصادی، با بررسی واردات آي‌وي‌آي‌جي، آلبومين و فاکتور ۸ که همگي از مشتقات خونی هستند، با بررسی آمار گمرگ گفته بود: «آمارها نشان مي‌دهد کل واردات اين کالا در سال ۹۶ نزديک به ۱۵۰ ميليون دلار بوده، چهار ماهه اول سال ۹۶ حدود ۱۹ ميليون دلار واردات داشتيم که در چهار ماهه اول سال ۹۷ واردات اين کالاها به ۴۹ ميليون دلار رسيده است، يعنی ۲٫۵ برابر شده.

در شش ماه اخير نيز ۸۸ ميليون دلار از اين کالا وارد شده يعنی نسبت به ميانگين شش‌ماهه ۱۷ درصد افزايش واردات داشتيم، به عبارتی چه در دوره چهارماهه آن را بسنجيم و چه در دوره شش‌ماهه، در اين زمينه نبايد دچار کمبود باشيم».

چندي پيش سازمان غذا و دارو به دو شرکت پخش دارويی به‌دليل تعلل در توزيع دارو اخطار داد.

کيانوش جهانپور، سخنگوي اين سازمان، دراين‌باره گفت: بنا بر بررسي گزارش‌های ارسالي از منابع مختلف، به دو شرکت پخش دارويی به‌دليل تعلل در توزيع برخي اقلام دارويي از سوي سازمان غذا و دارو، اخطار و تذکر جدي داده شد و در صورت تکرار يا اصرار اين شرکت‌ها يا هر مجموعه ديگري در زنجيره تأمين و توزيع دارو، براساس مقررات و از طريق سازمان تعزيرات و مراجع ذي‌صلاح قانونی و نيز اختيارات مصرح سازمان غذا و دارو با عوامل تعلل در توزيع دارو برخورد جدي خواهد شد.

درباره برخورد با احتکار، اختفا، عدم ارائه يا هرگونه تعلل در تأمين و توزيع کالا به‌ويژه دارو و کالاهای اساسی اجماع وجود دارد و همه دستگاه‌های مسئول در اين زمينه اعلام آمادگی کامل کرده‌اند و در شرايط فعلی و در راستای حفظ حقوق عمومی، هيچ‌گونه اغماضی دراين‌باره صورت نخواهد گرفت. با اين حال، به نظر مي‌رسد برخی شرکت‌هاي دارويی چندان به اين هشدارها اهميتی نمي‌دهند.

منبع:
 1. furtdsolinopv   شهریور ۷, ۱۳۹۷  

  Thanks for the post, is there any way I can get an email sent to me whenever you publish a new update?

سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • England v Pakistan: fifth ODI – live!
   Over-by-over report from the action at HeadingleyAfghanistan World Cup guide: game plan, key player and predictionEmail tim.delisle.casual@theguardian.com | Tweet @TimdeLisle 1.45pm BST And another one! For once, it’s not the short ball. Moeen goes back to a routine delivery from the slow left-armer and misses it for some unknown reason. He then reviews, which is […]
  • The Lighthouse review: Robert Pattinson shines in sublime maritime nightmare
   For his followup to The Witch, Robert Eggers launches a seriously salty story of two men trapped in a turret: think Steptoe and Son at sea and in hellRobert Eggers’s gripping nightmare shows two lighthouse-keepers in 19th-century Maine going melancholy mad together: a toxic marriage, a dance of death. It is explosively scary and captivatingly […]
  • BP pushed for Arctic drilling rights after Trump's election
   Despite PR damage over earlier spills, documents show oil firm pressed for reduced regulationBP stepped up its campaign to be allowed to drill for oil in the Arctic sea and an Alaskan wildlife refuge after Donald Trump was elected president, according to documents that detail the British firm’s lobbying efforts.Documents written by BP and oil […]
  • Sydney FC crowned A-League champions for fourth time after shootout win in Perth
   Perth Glory 0-0 (aet) Sydney FC; Sydney win 4-1 on pensVAR controversy forgotten Andrew Redmayne starsVideo killed the radio star, according to The Buggles in 1980 and many in 2019 would have you believe that VAR has killed football. Yet after a first half goal for Sydney FC was ruled out in the A-League grand […]
  • Afghanistan World Cup guide: game plan, key player and prediction
   Kicking off our pre-tournament series, we look at Afghanistan’s hopes for the Cricket World Cup under surprise new captain Gulbadin NaibIn April, only a month before the World Cup, the Afghan cricket board decided to replace the eponymous national team captain, Asghar Afghan. Afghan had been the captain for all three formats for almost four […]
  • Why Monica from Friends is this summer’s unlikely style icon
   We were all too busy admiring Rachel’s hair and Chandler’s jokes first time around to notice Monica Geller’s love of mom jeans and hair barrettes. But the world has finally caught up with the poster girl for 90s normcoreTowards the end of 2018, Netflix paid $100m (£78m) to extend its right to air Friends for […]
  • Nigel Slater: 10 recipes from my little black book
   Exclusive extract: For years, Nigel Slater has been writing down everything he eats in his notebook. These notes shape the plant-based recipes in his new book, Greenfeast There is a little black book on the kitchen table. Neatly annotated in places, virtually illegible in others, it is the latest in a long line of tissue-thin […]
  • The Damnation of Faust review – seductive, beguiling and sinister
   Glyndebourne, LewesThe new Glyndebourne season opens with a striking, albeit nihilistic and anti-Romantic staging by Richard Jones of Berlioz’s dramatic legendGlyndebourne opens its season and marks the 150th anniversary of Berlioz’s death with a new production of The Damnation of Faust, directed by Richard Jones and conducted by Robin Ticciati.Like many of Berlioz’s major scores, […]
  • Corbyn defends Labour's bid for both leavers and remainers
   Polls suggest his party could be squeezed into third place in the European electionsJeremy Corbyn has given a robust defence of Labour’s decision to try to appeal to both leavers and remainers in this Thursday’s European elections.With an Observer poll suggesting Labour could be squeezed into third position behind Nigel Farage’s Brexit party and the […]
  • Jessie and Lennie Ware: ‘We don’t want to turn into the Kardashians’
   Mother and daughter on their Table Manners podcast – and the day it all went wrong at Pete Tong’sThere is a poacher turned gamekeeper feel to interviewing Jessie and Lennie Ware over lunch. It’s usually them, in their double-act Table Manners podcast, doing the grilling – while doing the grilling. The 34-year-old singer-songwriter and her […]
 • اطلاعات