۱۱:۲۰:۵۷ - دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
افشاگری درباره دختر وزیر سابق؛ از احتکار دارو‌هایِ فاسد تا قیمت‌گذاری عجیب!
در شركت پخش نيز كارهاي عجيبی انجام مي‌دادند مثلا به بعضي از داروخانه‌ها تا ۵۰ درصد هم تخفيف می داد. اين نشان می داد كه قيمت‌‌گذاری داروهايی که وارد مي‌کردند درست انجام نشده بود مثلا جنسی را كه ۱۰ يورو خريداری مي‌كرد به قيمت‌گذاري ۵۰ يورو اعلام مي‌كرد. نسیم توسعه به نقل از فرارو:  در […]

در شركت پخش نيز كارهاي عجيبی انجام مي‌دادند مثلا به بعضي از داروخانه‌ها تا ۵۰ درصد هم تخفيف می داد. اين نشان می داد كه قيمت‌‌گذاری داروهايی که وارد مي‌کردند درست انجام نشده بود مثلا جنسی را كه ۱۰ يورو خريداری مي‌كرد به قيمت‌گذاري ۵۰ يورو اعلام مي‌كرد.نسیم توسعه به نقل از فرارو:  در شركت پخش نيز كارهاي عجيبی انجام مي‌دادند مثلا به بعضي از داروخانه‌ها تا ۵۰ درصد هم تخفيف می داد. اين نشان می داد كه قيمت‌‌گذاری داروهايی که وارد مي‌کردند درست انجام نشده بود مثلا جنسی را كه ۱۰ يورو خريداری مي‌كرد به قيمت‌گذاري ۵۰ يورو اعلام مي‌كرد.

 

 روزنامه شرق نوشت: «کم رانت نداشت»؛ این گفته یکی از کارمندان شرکت دختر یکی از وزرای دولت یازدهم است؛ کسی که هفته گذشته اعلام شد یک انبار داروهای احتکار شده از او شناسایی و کشف شد.

انباری كه به گفته سخنگوي سازمان تعزيرات حکومتي تعداد زيادي از داروهايش تاريخ‌ مصرف ‌گذشته بود و خانم  كه اين انبار متعلق به او بوده، اجازه فعاليت در اين حوزه را نداشته؛ اما نكته تأمل‌برانگیز اينجاست كه به گفته سازمان تعزيرات اين داروهاي تاريخ مصرف گذشته به اين نيت نگهدار  شده بودند تا دوباره به بازار عرضه شوند که اين سازمان از توزيع آنها جلوگيری کرد.

برای يافتن اطلاعات بيشتر در اين زمينه به سراغ برخی منابع خبری رفته تا جزئياتی ديگر از اين ماجرا، هم درباره اين انبار و داروهای احتکار‌ شده در آن و هم شرکتی که اين انبار متعلق به آن بوده، پيدا کند.

بر‌اساس آمارهای غيررسمی که اعلام شده، ارزش داروهای كشف‌شده در اين انبار بين پنج تا شش ميليارد تومان است… بيشتر داروهايی کشف‌شده نيز شامل داروهای جنرال (عمومی) و همين‌طور مكمل‌های دارويی بوده است. اين گفته يکي از کارمندان سابق اين شرکت است: «قبلا بيشترين داروهايی كه ما وارد مي‌كرديم، داروهای مكمل و داروهای فوريتی بود؛ اما غالبا داروهای فوريتی طوری بود كه اصلا به پخش نمي‌رسيد و در همان گمرك پخش مي‌شد. اين داروها بيشتر برای بيماران خاص و بيماران سرطانی بود كه سريع از همان‌جا فروخته و توزيع مي‌شد».

به گفته اين منبع آگاه كسی از وضعيت دقيق انبار‌هاي شرکت خبر نداشت. او دراين‌باره مي‌گويد: «معمولا كسي از انبار داروها خبر نداشت، فقط چند نفر از موجودی انبار‌ها اطلاع داشتند. فقط خود مدير شرکت، مسئول فنی و يك خانم ديگر به نام… بودند كه كاملا از داروهايی كه در انبار وجود دارند، اطلاع داشتند».

آن‌گونه که ياسر رايگانی، سخنگوی سازمان تعزيرات حکومتی، درباره اين ماجرا توضيح داده: «تعداد زيادي از اين داروها تاريخ مصرف گذشته بوده است و اين انبار متعلق به يک خانم بوده که اجازه فعاليت در اين حوزه را نداشته و تداخل صنفی صورت گرفته است. بخش زيادي از اين داروها قابليت استفاده ندارد و به همين نيت هم نگهداري شده بود تا دوباره به بازار عرضه شود که از توزيع آن جلوگيري کرديم. پرونده مزبور هم در دست رسيدگی است و به‌زودی حکم آن صادر مي‌شود. ارتباط پرونده احتکار دارو با دختر يکی از وزرای سابق هم در روند رسيدگی تأثيري ندارد و انبار مکشوفه مربوط به هر کسی باشد، رسيدگی مي‌شود».

**

اين اولين بار نيست که عملکرد شرکت دارويي متعلق به اين فرد خبری مي‌شود. پيش از اسفند سال گذشته نيز خبري با اين تيتر در رسانه‌ها منتشر شد که درباره همين شرکت بود: «بدهی ميلياردی شرکت دختر وزير سابق به صنعت دارو».

بر‌اساس گزارشي که تابناک منتشر کرده است، اين شرکت دارويي که آگهی تأسيسش مربوط به ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ است، حدود ۳۵۰ ميليارد تومان به صنعت داروی کشور بدهکاری دارد که بخشی از اين بدهي‌ها متعلق به زيرمجموعه‌های آن است. بررسي‌های اين سايت نشان مي‌دهد اين شرکت متعلق به دختر وزير دولت يازدهم است؛ شرکتي که فقط پس از سه سال از آغاز تأسيس و شروع به کارش در حدود ۳۵۰ ميليارد تومان بدهی به بار آورده است،

حالا در تابستان ۹۷ براي دومين‌بار، اين بار برای احتکار دارو؛ آن هم در شرايطی که کشور در آستانه تحريم سنگين خارجی قرار دارد، خبرساز شده است.

يکي از کارمندان سابق اين شرکت دارويی هم، بدهی اين شرکت را تأييد مي‌کند و مي‌گويد: «خانم دكتر… ۳۵۰ ميليارد به سيستم پخش بدهكار است. عمده طلب‌ها هم به گروه دارويی شفا كه وابسته به بانك ملی است و گروه البرز، فارابی و چند شركت ديگر تعلق دارد.  جالب اينجاست كه با اين ميزان بدهی وقتی اموال شخصي او و شركتش را بررسی كردند، متوجه شدند ارزش آنها به ۵۰ ميليارد تومان نمي‌رسد؛ چون تمام سوله‌ها اجاره‌ای بود و ماشين‌‌ها هم ليزينگ بوده و او مالك صددرصد آنها نبوده».

به گفته يکی ديگر از کارمندان سابق اين شرکت، «در شرکت همه اعضاي خانواده به غير از پدر ايشان (وزير سابق) حق امضا داشتند. شوهر خانم دكتر حق امضا داشت، دخترشان كه ۲۰ سال داشت. حتی پسرشان که حدود ۱۲ سال داشت، هم جزء مديران بود. البته همه را خود خانم دكتر امضا مي‌كرد. قبل از رياست‌جمهوري آقای روحانی پدر خانم دكتر جزء هيئت‌مديره شرکت بود؛ اما بعد از اينكه مجلس به ايشان كارت زرد داد، اسمشان از هيئت‌مديره خارج شد و فرزندان خانم دكتر به فهرست اضافه شدند».

او همچنين مي‌گويد: «شركت پخش… طبقه پايين قرار داشت كه ۸۵ درصد سهام متعلق به خانم دكتر و ۱۵ درصد مابقي متعلق به آقای … بود كه ما بعد‌ها متوجه شديم خانم دكتر هزينه آن ۱۵ درصد را هم پرداخت كرده و به‌نوعي صددرصد سهام متعلق به خودش بود؛ اما عمده بدهی كه بالا آورد، از هزينه‌هايی بود كه پخش مي‌كرد».

او در ادامه افزود: «با کارمندان شركت که استعفا دادند يا تعديل شدند، تسويه حساب نكرد و همه در وزارت كار از او شكايت كردند. اين در حالي است که آفر‌هاي خيلی سنگينی به داروخانه‌ها و خريداران مي‌دادند که هيچ‌كدام از شركت‌ها اين‌طوري آفر نمي‌دادند».

کارمند ديگري که در ابتدای اين گزارش به صحبت‌های او اشاره شد، درباره رانت‌هايی که پيش از اين شامل حال اين شرکت مي‌شد نيز مي‌گويد: «كارنامه كاری رئيس شرکت را كه مطالعه كنيد نكات جالبی را متوجه خواهيد شد. او نزديك به ۲۱ سال پيش فارغ‌التحصيل و تقريبا دو سال بعد مدير فنی بيمارستان ميلاد شد. پس از آن سوپروايزر يك شركت دارويی معتبر شد و بعد شركت خودش را تأسيس كرد و با ارتباطي كه با وزارت بهداشت داشت، خيلی از داروهای فوريتی را وارد مي‌كرد. وزارت بهداشت هر از چند گاهی فهرست كمبود داروهای خود را اعلام مي‌كرد تا شركت‌ها آن را وارد كنند، اما نكته اينجاست كه اين شركت و چند شركت خاص قبل از اينكه اين فهرست به همه اعلام شود از اقلام مورد نياز باخبر مي‌شدند و پس از آن فهرست در اختيار بقيه شركت‌ها قرار مي‌گرفت، اما پيش از اينكه آنها بخواهند دست به كار شوند اين افراد دارو را وارد مي‌كردند. در شركت پخش نيز كارهای عجيبی انجام مي‌دادند مثلا به بعضی از داروخانه‌ها تا ۵۰ درصد هم تخفيف مي‌داد.

اين نشان مي‌داد كه قيمت‌‌گذاري داروهايی که وارد مي‌کردند درست انجام نشده بود مثلا جنسی را كه ۱۰ يورو خريداری مي‌كرد به قيمت‌گذاری ۵۰ يورو اعلام مي‌كرد. او جزء هيئت‌مديره اتحاديه واردكنندگان مكمل هم بود در نتيجه خودش در قيمت‌گذاری نظارت مستقيم داشته و قيمت رقبا را مي‌ديده».

نگاهي به جزئيات و اطلاعاتي که درباره سابقه و عملکرد اين شرکت و مدير آن وجود دارد، نشان مي‌دهد در اين سال‌ها نه‌تنها به لحاظ قانوني از ادامه کار آن جلوگيری نشده، بلکه منجر به آن شده است که در شرايط حساس اين روزها که وضعيت دارويی کشور به دليل مسائل ارزی و تحريم‌های خارجي دچار بحران و مشکلاتی عديده است، با احتکار دارو برای کسب سود و منفعت بيشتر در راستای وخيم‌تر‌شدن وضعيت دارويی کشور نيز اقدام کرده‌اند.

داروهاي بيمارستانی اين بار اولی نيست که موضوع احتکار دارو در کشور خبرساز مي‌شود. چندي پيش شرق با انتشار گزارشی در اين‌باره از اقدامات برخی شرکت‌ها در اين زمينه خبر داده بود. در حالي که واردات برخي داروها در ماه‌های ابتدايی سال جاری افزايش چشمگير داشته، اما هم‌زمان آن داروها در داروخانه‌ها کمياب شدند که دليل آن احتکار ۴۹ ميليون‌دلاری دارو از سوی چندين شرکت مشهور دارويی بود؛ موضوعی كه شواهد و وضعيت کمبود دارو در داروخانه‌ها هم آن را تأييد مي‌کند.

طبق اطلاعات منتشر شده در آن گزارش بر اساس آمار گمرک، واردات برخي از داروهايی که هم‌اکنون کمبود آنها در بازار محسوس است، در چهار ماهه ابتدايي سال جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته حکايت از افزايش ۲٫۵ برابری دارد. بسياری از اين داروها مصرف بيمارستانی دارند و جزء داروهاي استراتژيک‌اند مثل داروی آلبومين و آي‌وي‌آي‌جي که نزديک يک ماه است تقاضا براي خریدشان بسيار بالا رفته و وزارت بهداشت آنها را در فهرست داروهای فوريتی قرار داده تا شرکت‌‌ها هرچه سريع‌تر اين داروها را وارد کنند.

اين در حالی است که احسان سلطانی، از کارشناسان اقتصادی، با بررسی واردات آي‌وي‌آي‌جي، آلبومين و فاکتور ۸ که همگي از مشتقات خونی هستند، با بررسی آمار گمرگ گفته بود: «آمارها نشان مي‌دهد کل واردات اين کالا در سال ۹۶ نزديک به ۱۵۰ ميليون دلار بوده، چهار ماهه اول سال ۹۶ حدود ۱۹ ميليون دلار واردات داشتيم که در چهار ماهه اول سال ۹۷ واردات اين کالاها به ۴۹ ميليون دلار رسيده است، يعنی ۲٫۵ برابر شده.

در شش ماه اخير نيز ۸۸ ميليون دلار از اين کالا وارد شده يعنی نسبت به ميانگين شش‌ماهه ۱۷ درصد افزايش واردات داشتيم، به عبارتی چه در دوره چهارماهه آن را بسنجيم و چه در دوره شش‌ماهه، در اين زمينه نبايد دچار کمبود باشيم».

چندي پيش سازمان غذا و دارو به دو شرکت پخش دارويی به‌دليل تعلل در توزيع دارو اخطار داد.

کيانوش جهانپور، سخنگوي اين سازمان، دراين‌باره گفت: بنا بر بررسي گزارش‌های ارسالي از منابع مختلف، به دو شرکت پخش دارويی به‌دليل تعلل در توزيع برخي اقلام دارويي از سوي سازمان غذا و دارو، اخطار و تذکر جدي داده شد و در صورت تکرار يا اصرار اين شرکت‌ها يا هر مجموعه ديگري در زنجيره تأمين و توزيع دارو، براساس مقررات و از طريق سازمان تعزيرات و مراجع ذي‌صلاح قانونی و نيز اختيارات مصرح سازمان غذا و دارو با عوامل تعلل در توزيع دارو برخورد جدي خواهد شد.

درباره برخورد با احتکار، اختفا، عدم ارائه يا هرگونه تعلل در تأمين و توزيع کالا به‌ويژه دارو و کالاهای اساسی اجماع وجود دارد و همه دستگاه‌های مسئول در اين زمينه اعلام آمادگی کامل کرده‌اند و در شرايط فعلی و در راستای حفظ حقوق عمومی، هيچ‌گونه اغماضی دراين‌باره صورت نخواهد گرفت. با اين حال، به نظر مي‌رسد برخی شرکت‌هاي دارويی چندان به اين هشدارها اهميتی نمي‌دهند.

منبع:
 1. furtdsolinopv   شهریور ۷, ۱۳۹۷  

  Thanks for the post, is there any way I can get an email sent to me whenever you publish a new update?

سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Myanmar Rohingya crisis: ICC begins investigation into atrocities
   Chief prosecutor announces inquiry into causes behind forced deportations of Rohingya from Myanmar to BangladeshThe chief prosecutor of the international criminal court (ICC) has announced she is launching a preliminary investigation into the deportations of hundreds of thousands of Rohingya Muslims from Myanmar into Bangladesh.Fatou Bensouda said in a written statement and video message on […]
  • Death toll of Indian sewer cleaners revealed for first time
   Eleven Indians have died this month while cleaning sewers or septic tanks without adequate safety gearAt least one Indian worker has died while cleaning sewers or septic tanks every five days since the beginning of 2017, according to the first official government statistics on the work, considered one of country’s most insidious forms of caste […]
  • Nabil Fekir’s failed transfer and World Cup glory give Lyon much to celebrate
   The France forward was so close to joining Liverpool he even conducted an interview with the club’s TV channel. On Wednesday, he lines up for Lyon against Manchester CityThe day after Nabil Fekir joined his France teammates and an estimated million supporters on the Champs-Élysées to show off the World Cup trophy, he was invited […]
  • 'The violence is always there': life as a Sikh in Trump's America
   American Sikhs have long born the brunt of bigotry and hate, but the recent surge is being called ‘the most dangerous ever’Surjit Malhi always imagined that violence against American Sikhs was something that happened to other people. Yes, he wears a turban, a long unshorn beard and bright clothing, which mark him out as different […]
  • Ivan Gazidis leaves Arsenal just as his biggest challenge was about to begin | David Hytner
   The Arsenal chief executive is departing after nearly a decade and says he is energised by a move to Milan. Did he decide the gap to the top at the Emirates was too big?Ivan Gazidis loves to talk about process, about journeys, about minutiae and he was in his element when he briefed a group […]
  • Theresa May hits back at Barnier's criticism of Chequers proposals
   UK prime minister says EU negotiator is making unacceptable demandsTheresa May has launched an attack in the German media on criticisms tabled by Michel Barnier of her Chequers proposals, claiming the EU negotiator’s arguments are out of step with reality and make unacceptable demands on the British government.Ahead of an address to European leaders at […]
  • 'Crimes which sicken our society': Peru president leads anti-corruption push
   Martín Vizcarra tries to reboot stalled measures as fight against corruption dominates South American politicsPeru’s president has launched a high-stakes gamble to push through stalled anti-corruption measures, challenging the opposition-dominated congress to back the reform or face fresh elections.Martín Vizcarra invoked a constitutional procedure which could allow him to dissolve the chamber and call new […]
  • 'If we go, who will do the jobs?': Romanians in London – photo essay
   The Guardian meets members of the second largest community of British immigrants, who share their concerns ahead of looming Brexit in an uncertain climateRomanians recently overtook the Irish and Indians as the second biggest immigrant community in the UK, but they are among the most vulnerable in the country after Brexit, according to a leading […]
  • Handshakes and high hopes: the inter-Korean summit – in pictures
   The leaders of North and South Korea, Kim Jong-un and Moon Jae-in, have met at a historic summit in Pyongyang Continue reading...
  • 'I'm a living manifestation of possibility': South Africa's emissary on disability – podcast
   Eddie Ndopu defied expectations as the first African with a disability to graduate from Oxford. Now he wants to be the first wheelchair user in spaceEddie Ndopu was diagnosed with spinal muscular atrophy when he was two. His mother was told he wouldn’t live past five. But he defied the doctors and now aged 27 […]
 • اطلاعات