خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
۹۷/۰۳/۱۷ ۲۲:۱۶
شناسه خبر : 16986

آمریکا یک روز پیش از خروج از برجام از عربستان کمک خواسته بود!

یک روز پیش از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، مقامات این کشور با محمد بن ‌سلمان، شاهزاده عربستان تماس گرفته و از آن کشور درخواست کردند، با افزایش تولید نفت اوپک مانع از تاثیر تحریم‌های نفتی ایران بر بهای آن شود.   نسیم توسعه به نقل از دویچه وله آلمان:   یک روز پیش از […] ...

یک روز پیش از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، مقامات این کشور با محمد بن ‌سلمان، شاهزاده عربستان تماس گرفته و از آن کشور درخواست کردند، با افزایش تولید نفت اوپک مانع از تاثیر تحریم‌های نفتی ایران بر بهای آن شود.USA Mohammed bin Salman, Kronprinz Saudi-Arabien & Donald Trump in Washington
نسیم توسعه به نقل از دویچه وله آلمان:   یک روز پیش از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، مقامات این کشور با محمد بن ‌سلمان، شاهزاده عربستان تماس گرفته و از آن کشور درخواست کردند، با افزایش تولید نفت اوپک مانع از تاثیر تحریم‌های نفتی ایران بر بهای آن شود.

گزارش جامعی که روز پنجشنبه ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) به طور اختصاصی از سوی خبرگزاری رویترز منتشر شد، حکایت از ناخشنودی شماری از کشورهای عضو اوپک و از جمله امیرنشینان حوزه خلیج فارس داشت.

در گزارش رویترز آمده است که یک روز پیش از اعلام رسمی ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، یکی از مقامات ارشد دولت او با مقامات عربستان به طور تلفنی تماس گرفته و از آن کشور درخواست کرده که با افزایش تولید نفت اوپک مانع از تاثیرات منفی تحریم‌های نفتی ایران بر بهای نفت در بازارهای جهانی شود.

رویترز در ادامه ضمن اشاره به مناسبات بسیار دوستانه بین آمریکا و عربستان سعودی، موضوع اعمال فشار بر کشورهای صادرکننده نفت عضو اوپک از سوی آمریکا را پدیده‌ای نادر ارزیابی می‌کند.

پدیده‌ای که البته پیش از این هم روی داده است. در سال ۲۰۱۲ نیز آمریکا از عربستان درخواست کرده بود، زمینه‌های افزایش صادرات نفت کشورهای عضو اوپک را فراهم آورد.

محمد بن سلمان، شاهزاده عربستان سعودی

مهار بهای نفت

رویترز در ادامه می‌افزاید که مقامات عربستان در تماس تلفنی خود با مقام ارشد دولت ترامپ به او گفته‌اند که برای افزایش تولید نفت اوپک بسیار زود است. افزون بر آن، عربستان سعودی نیز از افزایش بهای نفت خام سود می‌برد. افزایش بهای نفت خام می‌تواند برای عرضه سهام شرکت نفتی سعودی آرامکو در سال ۲۰۱۹ سودمند باشد.

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود افزوده است که عربستان به آمریکا اطمینان خاطر داده است که هرگاه در صورت اجرای تحریم‌های نفتی ایران، کمبودی در تامین نیازهای بازارهای جهانی روی دهد، عربستان به همراه متحدان خود این کمبود را جبران خواهد کرد.

تماس با محمد بن سلمان

سه منبع خبر مربوط به تماس تلفنی یک مقام ارشد دولت ترامپ و مقامات عربستان را رسانه‌ای کرده‌اند. یکی از این منابع حتی مدعی شده است که این تماس با محمد بن سلمان، شاهزاده عربستان صورت گرفته است.

USA Mohammed bin Salman, Kronprinz Saudi-Arabien & Donald Trump in Washington

در این  تماس تلفنی، آن مقام ارشد دولت ترامپ گفته است که آمریکا روی عربستان به‌مثابه “رهبر اوپک” در زمینه کنترل بهای نفت و تامین نیازهای بازارهای جهانی حساب می‌کند.

مقامات دولت ترامپ از اظهار نظر پیرامون این تماس تلفنی خودداری ورزیده‌اند. یک مقام دولت عربستان به رویترز گفته است که این کشور بر سر مسائل مختلف از جمله بر سر توافق هسته‌ای ایران و یا مسائل مربوط به بازارهای انرژی به طور مداوم با مقامات آمریکایی در تماس است.

ناخشنودی متحدان

شماری از اعضای اوپک و از جمله برخی از کشورهای متحد عربستان در خلیج فارس از اینکه عربستان و آمریکا بر سر سهمیه تولید اوپک گفت‌وگو کرده‌اند، ابراز ناخرسندی نموده‌اند.

آن‌ها گفته‌اند که می‌بایست تصمیم‌گیری در زمینه میزان تولید نفت از سوی کشورهای عضو اوپک با مشارکت اعضای این سازمان صورت گیرد.

سفر محمد بن سلمان به پترزبورگ و توافق عربستان سعودی با روسیه در زمینه خاتمه دادن به سیاست مشترک کاهش تولید نفت از سوی اوپک و روسیه نیز باعث ناخشنودی دیگر اعضای اوپک شده بود.

در آن هنگام نیز، برخی از اعضای اوپک از اینکه در اتخاذ چنین تصمیمی مشارکت نداشته‌اند، اظهار ناخشنودی کرده بودند.