۱۳:۰۳:۴۵ - دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۷
آمریکا نظم تجارت جهانی را بر هم می‌زند.
رئیس فدراسیون صنایع آلمان می‌گوید دولت آمریکا در پی تضعیف سازمان تجارت جهانی است. آمریکا با وضع تعرفه‌های گمرگی جدید و مانع‌تراشی در فعالیت دادگاه استیناف سازمان تجارت‌جهانی، نزاعی تجاری به راه انداخته است.     نسیم توسعه به نقل از دویچه وله آلمان:   رئیس فدراسیون صنایع آلمان می‌گوید دولت آمریکا در پی تضعیف سازمان […]

رئیس فدراسیون صنایع آلمان می‌گوید دولت آمریکا در پی تضعیف سازمان تجارت جهانی است. آمریکا با وضع تعرفه‌های گمرگی جدید و مانع‌تراشی در فعالیت دادگاه استیناف سازمان تجارت‌جهانی، نزاعی تجاری به راه انداخته است. 

Symbolbild Handelskrieg USA und EU (Imago/Ralph Peters)

 

نسیم توسعه به نقل از دویچه وله آلمان:   رئیس فدراسیون صنایع آلمان می‌گوید دولت آمریکا در پی تضعیف سازمان تجارت جهانی است. آمریکا با وضع تعرفه‌های گمرگی جدید و مانع‌تراشی در فعالیت دادگاه استیناف سازمان تجارت‌جهانی، نزاعی تجاری به راه انداخته است.

دیتر کمپف، رئیس فدراسیون صنایع آلمان روز دوشنبه (دوم آپریل/ ۱۳ فروردین) با انتقاد از سیاست‌های تجاری دولت آمریکا گفت رئیس‌جمهور آمریکا به ظاهر در پی اصلاح سازمان تجارت جهانی است اما در عمل “واشنگتن در حال تضعیف قوانین بین‌المللی تجارت است.” رئیس فدراسیون صنایع آلمان دولت آمریکا را متهم کرد که دادگاه‌ استیناف سازمان تجارت جهانی را فلج کرده است.

دادگاه استیناف سازمان تجارت جهانی مسئول بررسی اختلافات در مبادلات تجاری جهان است. این دادگاه باید هفت قاضی دائم در اختیار داشته باشد اما هم‌اکنون تنها پنج قاضی دارد که تعداد آنها تا پایان سال جاری میلادی به چهار تن کاهش پیدا می‌کند. دولت آمریکا به بهانه اصلاح سازمان تجارت جهانی و “نگرانی از ضعف‌های موجود در ساختار این نهاد” مانع از پر کردن این خلأ قضایی شده است.

 

رئیس فدراسیون صنایع آلمان، آمریکا را متهم کرد که با “محاصره ناعادلانه” و وضع “تعرفه‌های گمرکی پرسش‌برانگیز و تعرفه‌های به اصطلاح محافظتی” سیستم تجارت بین‌المللی را که بر قوانین مشخصی استوار است “به قهقرا می‌برد”. دیتر کمپف گفت که سیاست تجاری آمریکا در پی بازگشت به دوران “برتری قدرت بر قانون” است و نظم تجارت جهانی را “با پیامدهایی غیر قابل پیش‌بینی تهدید می‌کند.”

سازمان تجارت جهانی که سال ۱۹۹۵ میلادی بنیان‌گذاشته شد، در کنار صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در شمار مهمترین سازمان‌های تجاری جهان به شمار می‌رود. هدف این سازمان فراهم‌سازی بستر لازم برای تجارت آزاد کالا و خدمات در سراسر جهان و حذف محدودیت‌های گمرگی و سایر موانع است. یکی از وظایف اصلی این سازمان که در شهر ژنو مستقر است، میانجیگری در اختلافات تجاری از جمله بررسی اتهام پرداخت یارانه‌های غیرمجاز یا پایین‌آوردن قیمت‌هاست.

 

رئیس فدراسیون صنایع آلمان می‌گوید ایالات متحده خود به عنوان شاکی بیشترین مراجعه را به هیئت حل اختلاف سازمان تجارت جهانی داشته و تا کنون در ۱۱۷ مورد به این سازمان شکایت کرده است. این درحالی است که کشورهای اتحادیه اروپا تا کنون در مجموع ۹۷ بار و چین تنها ۱۵ بار به این سازمان شکایت برده‌اند.

رئیس فدراسیون صنایع آلمان تأکید کرد که سازمان تجارت جهانی “نباید به ابرازی برای سوء‌استفاده تبدیل شود” و خواستار آن شد که آمریکا و سایر کشورها مانند چین و هند “برای اصلاح این سازمان و به روز کردن قوانین و فرآیندهای آن با اتحادیه اروپا همکاری کنند.”

دیتر کمپف، رئیس فدراسیون صنایع آلمان

دیتر کمپف، رئیس فدراسیون صنایع آلمان

این درخواست فدراسیون صنایع آلمان روز دوشنبه تنها ساعاتی پس از اقدام تلافی‌جویانه چین در وضع تعرفه‌های جدید برای بخشی از کالاهای آمریکایی مطرح شد. نزاع تجاری آمریکا با چین وارد مرحله تازه‌ای شده است.

دولت آمریکا می‌گوید در پی مقابله با رقابت غیرعادلانه چین در عرصه تجاری و همچنین واکنش به سال‌ها “سرقت کالاها‌ی فکری” توسط چین است. در مقابل دولت چین با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرده است که در پی “دعوا” نیست، اما “به هیچ وجه از جنگی تجاری با آمریکا نمی‌ترسد”.

وزارت دارایی چین تعرفه‌هایی جدید برای مجموعا ۱۲۸ کالای وارداتی از آمریکا وضع کرده است. گوشت خوک، شراب و میوه‌های گوناگون وارداتی از ایالات متحده از جمله کالاهایی هستند که تعرفه‌های جدید چین شامل آن‌ها می‌شود. این اقدام واکنشی است به افزایش تعرفه‌ی فولاد و آلومینیوم که چندی پیش از سوی آمریکا اعمال شد و حدود یک هفته پیش به اجرا درآمد.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه چین نیز چندی پیش حتی شکایت از آمریکا به سازمان تجارت جهانی را ممکن خوانده و گفته بود: «چین وقتی منافع و حقوق قانونی‌اش خدشه‌دار می‌شود، آرام نخواهد گرفت.»  

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
  • RSS English News

  • RSS news

  • اطلاعات