خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
۹۷/۰۲/۲۲ ۱۱:۲۸
شناسه خبر : 16276

آمریکا از دیگر کشورها خواست بر فشار علیه ایران بیفزایند.

با خروج آمریکا از برجام خطر وقوع جنگی تازه در خاورمیانه تشدید می‌شود. آمریکا از هم‌پیمانان خود خواسته بر فشارها علیه ایران بیفزایند و این کشور را به پای میز مذاکره بکشانند. نسیم توسعه به نقل از دویچه وله آلمان:  با خروج آمریکا از برجام خطر وقوع جنگی تازه در خاورمیانه تشدید می‌شود. آمریکا از هم‌پیمانان […] ...

با خروج آمریکا از برجام خطر وقوع جنگی تازه در خاورمیانه تشدید می‌شود. آمریکا از هم‌پیمانان خود خواسته بر فشارها علیه ایران بیفزایند و این کشور را به پای میز مذاکره بکشانند.Trump USA Flagge Weißes Haus Migration (picture-alliance/AP Photo/C.Kaster)

نسیم توسعه به نقل از دویچه وله آلمان:  با خروج آمریکا از برجام خطر وقوع جنگی تازه در خاورمیانه تشدید می‌شود. آمریکا از هم‌پیمانان خود خواسته بر فشارها علیه ایران بیفزایند و این کشور را به پای میز مذاکره بکشانند.

دفتر ریاست‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای که روز جمعه ۱۱ مه (۲۱ اردیبهشت) انتشار داد گفته است که “اقدامات بی‌ملاحظه”‌ی ایران، امنیت منطقه‌ خاورمیانه را به خطر انداخته است.

این بیانیه می‌افزاید: «زمان آن فرا رسیده که ملت‌های مسئولیت‌پذیر، با فشار بر ایران، این کشور را به تغییر در رفتار خود مجبور سازند.»

کاخ سفید در این رابطه به موشک‌پرانی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به بلندی‌های جولان و پرتاب موشک از سوی حوثی‌های مورد حمایت ایران به سوی ریاض، پایتخت عربستان سعودی اشاره کرده است.

در پی موشک‌پرانی به سوی بلندی‌های جولان، ارتش اسرائیل به حملات گسترده‌ای‌ علیه پایگاه‌های سپاه پاسداران در خاک سوریه دست زد. این درگیری‌ها به نگرانی جهانی در مورد درگرفتن یک جنگ تازه در خاورمیانه دامن زده است.

دولت ایالات متحده، تهران را مسئول بالا گرفتن خطر جنگ می‌داند. در بیانیه کاخ سفید آمده که رفتار تهران خطرناک و سبکسرانه است: «در حالی که مردم ایران قربانی ضعف اقتصادی کشور شده‌اند، سپاه پاسداران منابع ملی را صرف ایجاد بی‌ثباتی در کل خاورمیانه کرده است.»

بازگشت به پای میز مذاکره

ریچارد گرینل، سفیر آمریکا در برلین در گفت‌وگو با رسانه‌های آلمان به تأکید گفت که اروپایی‌ها باید با قوت بیشتر در تحریم‌ها مشارکت کنند: «ما از دوستان و متحدان خود انتظار داریم، به ما یاری رسانند تا ایران به پای میز مذاکره بازگردد.»

در این میان نوربرت روتگن، از مسئولان سیاست خارجی حزب دمکرات مسیحی آلمان، پیشنهاد تشکیل یک اجلاس سران خاورمیانه را داده است. او در گفت‌وگو با روزنامه “پاساوئر نویه پرسه” کشورهای اروپایی را مورد انتقاد قرار داد و گفت “اروپایی‌هایی که جلوی در خانه‌شان چنین خطری نشسته است، تا امروز اراده‌ی چندانی از خود به خرج نداده‌اند (…) تا مسئولیت بپذیرند و حتا به ریسک‌های سیاسی دست بزنند”.