۲۰:۰۳:۲۹ - سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶
آمار خیره کننده رشد مالیات بر واردات طی ۱۱ سال + جدول
از سوی دیگر افزایش ۷٫۳۳ درصدی مالیات بر واردات در قانون بودجه سال ۱۳۹۳ منجر به عملکرد ۱۲۲٫۳ درصدی درآمد پیش‌بینی شده گردید. نسیم توسعه به نقل از خانه ملت:  با مطالعه آمار تحقق رشد مالیات بر واردات طی سال های ۸۴ تا ۹۵ به عدد و ارقام قابل تاملی می رسیم. اما آیا می توان […]

از سوی دیگر افزایش ۷٫۳۳ درصدی مالیات بر واردات در قانون بودجه سال ۱۳۹۳ منجر به عملکرد ۱۲۲٫۳ درصدی درآمد پیش‌بینی شده گردید.نسیم توسعه به نقل از خانه ملت:  با مطالعه آمار تحقق رشد مالیات بر واردات طی سال های ۸۴ تا ۹۵ به عدد و ارقام قابل تاملی می رسیم. اما آیا می توان این عدد و ارقام را برای بودجه سال آینده هم پیش بینی کرد؟ با نگاهی به روند تحقق مالیات بر واردات در قوانین بودجه سال‌های گذشته می توان به پاسخ سوالاتی از این دست رسید.

معنی مالیات بر واردات چیست؟

منظور از مالیات بر واردات در بودجه‌های سنواتی، کل حقوق ورودی ریالی دریافت شده از کالاهای وارداتی است که معمولاً شامل حقوق ورودی اخذ شده از خودروی سواری، سایر کالاها و حقوق ورودی دستگاه‌های اجرایی و ماشین‌آلات و نظایر آن است.

عملکرد درآمد مالیات بر واردات در قوانین بودجه سنواتی طی سال‌های متمادی بیانگر این واقعیت است که هرگاه رقم درآمدی مالیات بر واردات واقع‌بینانه و متناسب با عملکرد سال جاری و با توجه به شرایط و مقتضیات کشور پیش‌بینی شده است درصد تحقق درآمدها افزایش یافته و هر زمان که رقم فوق بدون در نظر گرفتن شرایط واقعی اقتصاد کشور در نظر گرفته شده است، منجر به عدم تحقق درآمدها طی سال آتی شده است.
آنطور که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در جدیدترین گزارش خود منتشر کرده است، رشد ۵۱٫۷ درصدی رقم مصوب مالیات بر واردات در قانون بودجه سال ۱۳۸۵ یا رشد ۵۲٫۶ درصدی آن در قانون بودجه سال ۱۳۸۹ موجب شد که تنها ۶۹٫۲۳ و ۷۶٫۳۶ درصد از درآمد پیش‌بینی شده محقق شود.

از سوی دیگر افزایش ۷٫۳۳ درصدی مالیات بر واردات در قانون بودجه سال ۱۳۹۳ منجر به عملکرد ۱۲۲٫۳ درصدی درآمد پیش‌بینی شده گردید.

 

مالیات بر واردات

 

تخمین میزان مالیات بر واردات وصولی در پایان سال ۱۳۹۶

یکی از روش‌های تخمین و پیش‌بینی مالیات بر واردات در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۶، مقایسه عملکرد ۶ ماهه سال ۱۳۹۵ با ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۵ و تسری روند آن به عملکرد ۶ ماهه ۱۳۹۶ است. در این روش، روند افزایش مالیات وصولی در ماه‌های پایانی سال، ناشی از افزایش تقاضا برای واردات و وصول ضمانتنامه‌های گمرکی در پیش‌بینی انجام شده، مستتر است.

پیش بینی عملکرد ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۶ ردیف مالیات بر وادات بر اساس روند تحقق درآمدهای ۱۳۹۵ و ۶ ماهه سال ۱۳۹۶ بر اساس جدیدترین گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی را در جدول زیر مشاهده کنید.

 

مالیات بر واردات

همچنین در ادامه پیش‌بینی این مرکز از عملکرد ۱۲ ماهه ۱۳۹۶ ردیف مالیات بر واردات بر اساس آمار ضمانتنامه‌های گمرک را مشاهد کنید.

 

مالیات بر واردات

 

سنجش میزان تحقق مالیات بر واردات مندرج در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷

رقم مالیات بر واردات در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نسبت به رقم مصوب سال قبل ۴۲/۳۲ درصد افزایش داشته و نسبت به پیش‌‌بینی عملکرد سال قبل نیز با رشد ۱۰٫۹ درصدی مواجه بوده است.

مقایسه رقم مالیات بر واردات مندرج در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ با پیش‌بینی عملکرد سال ۱۳۹۶   

 

مالیات بر واردات

 

و بالاخره پیش بینی سال آینده …

درخصوص ردیف درآمدی مالیات بر واردات می‌توان گفت به‌دلیل پیش‌بینی تحقق بالای این ردیف در سال ۱۳۹۶ (تحقق حدود ۱۰۷ درصدی)، رشد ۱۰٫۰۹ درصدی رقم مندرج در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نسبت به پیش‌بینی عملکرد سال جاری مورد انتظار است. البته این رقم در صورتی محقق خواهد شد که سیاست‌های اقتصادی دولت در حوزه واردات، انقباضی و معطوف به کنترل واردات رسمی از طریق وضع تعرفه‌های بالا و یا ایجاد محدودیت در واردات نباشد.

با در نظر گرفتن فروضی از‌جمله واردات ۵۶ میلیارد دلاری (رشد ۱۰٫۰۹ درصدی نسبت به پیش‌‌بینی واردات در سال ۱۳۹۶ با رقم ۵۱٫۳۳۹ میلیون دلار)، ثبات نرخ تعرفه واقعی پیش‌بینی شده سال جاری ۱۱٫۴۵ درصدی و ارزش دلار ۳۵٫۰۰۰ ریالی مندرج در بودجه، پیش‌بینی می‌شود که حدود ۲۲۶٫۵۰۰ میلیارد ریال، به‌عنوان مالیات بر واردات در سال ۱۳۹۷ قابل تحقق باشد که با رقم ۲۳۰٫۱۹۰ میلیارد ریال مندرج در لایحه تفاوت چندانی ندارد. شایان توجه است که هرگونه افزایش رقم مالیات بر واردات در فرآیند بررسی لایحه بودجه در مجلس می‌تواند به عدم تحقق این ردیف بودجه‌ای در سال آتی بیانجامد.

منبع:
هاست">سرورپارس هاست">سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه