۱۹:۵۹:۱۷ - سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
آقای تاج‌گردون؛ اقتدارتان کم شده است یا فرافکنی می‌کنید؟
یا اقتدار دکتر تاج‌گردون کاهش یافته و مدیران استانی و شهرستانی از ایشان حرف شنوی ندارند یا اینکه نیت این یادداشت آن است که به فرافکنی مشکلات پرداخته و نارضایتی و ناامیدی شهروندان گچساران را از نماینده محترم به سوی مدیران استانی یا شهرستانی جهاد کشاورزی و … تغییر جهت دهد. اقلیم زاگرس// اسلام ذوالقدرپور: […]

یا اقتدار دکتر تاج‌گردون کاهش یافته و مدیران استانی و شهرستانی از ایشان حرف شنوی ندارند یا اینکه نیت این یادداشت آن است که به فرافکنی مشکلات پرداخته و نارضایتی و ناامیدی شهروندان گچساران را از نماینده محترم به سوی مدیران استانی یا شهرستانی جهاد کشاورزی و … تغییر جهت دهد.اقلیم زاگرس// اسلام ذوالقدرپور: در سپهر سیاستگذاری ایران که دارای مؤلفه‌های بسیار است و بازیگران مختلف و متنوعی در آن به نقش‌آفرینی و سیاستگذاری می‌پردازند، نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جایگاه و اقتدار خاصی برخوردارند.

جایگاه و اقتدار نمایندگان مجلس در سپهر سیاستگذاری ایران چنان است که از استخدام و جابجایی یک آبدارچی و نظافتچی مدرسه شروع شده و به انتخاب وزیران دولت، مسئولین نهادهای ملی و طرح و تصویب قوانین عالی کشور منتهی می‌گردد.

 طی چند سال اخیر حوزه اختیارات برخی نمایندگان مجلس بسیار گسترده‌تر از وظایف قانونی آنان شده است و این نمایندگان از قدرتی فراتر از وزیران دولت و نمایندگان ارشد دولتی در استان‌ها نیز برخوردار شده‌اند.

استان کهگیلویه و بویراحمد نیز طی چند سال اخیر شاهد دخالت‌های خاص نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در فرآیند اداری و حاکمتی دولت بوده است. دخالت‌هایی که در برخی موارد موجب نارضایتی شهروندان و حتی مسئولین دولتی نیز شده است.

در استان کهگیلویه بویراحمد طی حدود ۶ سال اخیر، جناب آقای دکتر غلامرضا تاج‌گردون از جایگاه خاصی در سیاستگذاری‌های استانی برخوردار بوده‌اند. جایگاه خاص دکتر تاج‌گردون در فرآیند مدیریت استان و شهرستان‌های گچساران و باشت که ناشی از جایگاه ایشان در مجلس شورای اسلامی و ریاست کمیسیون برنامه و بودجه بوده است، موجب ایجاد این ذهنیت شده است که آقای تاج‌گردون نفر دوم اقتصاد و مدیریت کشور بعد از شخص دکتر روحانی هستند!

اما یادداشت اینستاگرامی دکتر تاج‌گردون که در رسانه‌های استانی منتشر شده و از عدم اجرای طرح‌های آبرسانی در حوزه گچساران و به خصوص دشت لیشتر، انتقاد نموده و مدیران مربوطه را مورد بازخواست مجازی قرار داده‌اند، دارای پیام‌های خاصی می‌باشد.

متن یادداشت آقای تاج‌گردون چنین است:((روز جمعه در برنامه یک روزه از برخی طرح‌ها بازدید داشتم. از مهم‌ترین طرح‌ها در حوزه انتخابیه‌ام آبرسانی به دشت مور، آبرزی، امامزاده‌جعفر و خان‌احمد، تنگ انگشترک، باباکلان، باشت، ادامه لیشتر با وجود اینکه طرح‌ها از نظر اعتباری مشکل چندانی ندارند. نمی‌دانم چرا طرح‌ها آبرزی و تنگ انگشترک جدی شرع نمی‌شود و هر روز یک بهانه آورده می‌شود. اینجا این یادداشت را گذاشتم تا مسئولین استان بجنبند)).

کدام مدیران استانی و شهرستانی، مورد نظر تاجگردون هستند؟

کدام مدیران از اجرای طرح‌های عمرانی ناتوان بوده و بهانه می‌آورند؟

آیا واقعاً اعتبارات این طرح‌ها تأمین شده است؟

نقش تاج‌گردون در ناکارآمدی این مدیران چیست؟

 ضمن احترام و سپاسگذاری از سیاست اطلاع‌رسانی خاص دکتر تاج‌گردون در این‌گونه موارد، یادداشت مذکور دارای جلوه‌هایی خاص از سردرگمی مدیریتی در استان و شهرستان گچساران است.

 

یکم- ضعف و ناکارآمدی مدیران:

اولین جلوه از یادداشت اینستاگرامی مذکور را می‌توان در ناتوانی، ناکارآمدی و ناکامی مدیریت استان و شهرستان در استفاده از امکانات و اعتبارات موجود در استان و شهرستان گچساران مشاهده نمود. 

دکتر تاج‌گردون ادعا نموده‌اند که اعتبارات طرح‌های آبرسانی گچساران و به خصوص دشت لیشتر ( آبرزی و تنگ انگشتری) مشکل چندانی ندارند. ایشان مسئولین استان را به تلاش یا تحرک برای اجرای این طرح‌ها فرا خوانده‌اند.

اگر ادعای نداشتن مشکل اعتبارات طرح‌های مذکور صحیح باشد، عدم شروع و اجرای طرح‌های آبرسانی مذکور آنهم در زمانی که مشکل خشکسالی و کمبود آب در استان و شهرستان گچساران در مرز بحران قرار گرفته است، جلوه‌هایی از ضعف و ناکارآمدی مدیریت استان در بخش کشاورزی و آب را نمایان می‌سازد.

ناکارآمدی و ناتوانی مدیریت جهاد کشاورزی استان یا شهرستان که نمی‌توانند یا اراده ندارند تا از اعتبارات موجود استفاده نموده و مشکل کشاورزان را حل نمایند!

 

 دوم- اعتبارات خیالی یا نبود اعتبارات واقعی:

 جلوه دوم از یادداشت دکتر تاج‌گردون که البته در متن آن نیز مورد اشاره قرار گرفته است (از نظر اعتباری مشکل چندانی ندارند) را می‌توان مشکل اعتبار و تخصیص اعتبارات این طرح‌ها دانست.

با توجه به مشکلات اقتصادی کشور و استان کهگیلویه و بویراحمد، بسیاری از طرح‌های عمرانی با مشکل اعتبار و بودجه اجرا مواجه شده‌اند که ممکن است طرح‌های آبرسانی گچساران نیز همین مشکل را داشته باشند.

با توجه به وضعیت مالی و اعتباری جهاد کشاورزی استان، مشکل عدم تأمین اعتبارات را می‌توان عامل اصلی عدم اجرای طرح‌های کشاورزی و عدم پرداخت مطالبات این بخش دانست.

یکی از منابع اصلی تأمین اعتبارات استان در بخش کشاورزی، اعتبارات طرح توازن ماده ۱۸۰ بوده است که گویا تاکنون حتی یک ریال نیز به جهاد کشاوری تخصیص داده نشده است!

 به نظر می‌آید ادعای دکتر تاج‌گردون در فضای مجازی در مورد تأمین اعتبارات طرح‌های آبرسانی دشت لیشتر با واقعیت موجود در جهاد کشاورزی استان و شهرستان، در تناقض شدیدی قرار دارد.

 به صراحت باید گفت که یا دکتر تاج‌گردون از واقعیات تأمین و تخصیص اعتبارات خبر ندارند یا مسئولین جهاد کشاورزی توان حساب و کتاب موجودی اعتبارات و پرداخت بدهی‌ها و آغاز طرح‌های آبرسانی را ندارند!

 

سوم- کدام مدیران؟

  با فرض صحیح دانستن ادعای دکتر تاج‌گردون در مورد وجود اعتبارات لازم، مسئله به بحث مدیریت استان و شهرستان بازمی‌گردد. مدیرانی که نمی‌خواهند یا توان و اراده لازم برای انجام وظایف خود را ندارند و مدیریت ارشد استان را در تشویش و سرگردانی فرو برده‌اند.

اگر طرح آبرسانی دشت لیشتر اجرا نمی‌شود، سازمان جهاد کشاورزی و احتمالاً شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد باید مورد بازخواست قرار گیرند.

نباید فراموش نمود که ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان طی حدود ۴ سال اخیر بر عهده جناب آقای دکتر جعفر گوهرگانی همشهری اینجانب و دکتر تاج‌گردون قرار داشته است.

پیشینه مدیریتی دکتر گوهرگانی در جهاد کشاورزی و از سوی دیگر روابط بسیار نزدیک ایشان با دکتر تاج‌گردون، چنان در سطح استان زبانزد هستند که بسیاری از شهروندان استان مدعی هستند که آقای گوهرگانی نیروی خاص تاج‌گردون در جهاد کشاورزی و حتی جایگاه جدید یعنی در معاونت امور اقتصادی استانداری می‌باشند.

 بنابراین با عنایت به تأثیرگذاری خاص نماینده محترم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در انتصابات مدیریتی استان، بازهم نقش پر رنگ دکتر تاج‌گردون در ناکارآمدی و سرگردانی مدیریتی استان به خوبی مشخص می‌شود.

مدیرانی که دکتر تاج‌گردون می‌خواستند با آنها به ساختن کیمیاشهر و در نهایت آرمانشهر گچساران بپردازند، اکنون مورد انتقاد و سرزنش خود ایشان قرار گرفته‌اند!  

با توجه به وضعیت کنونی استان و یادداشت نماینده محترم شهروندان شریف گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی، سوأل اصلی این است که:

 در مورد اعتبارات، مدیران استان راست می‌گویند یا آقای دکتر تاج‌گردون؟

مدیران استانی و شهرستانی می‌گویند پول و اعتباری وجود ندارد و آقای تاج‌گردون اعلام می‌نمایند که اعتبارات مشکل چندانی ندارند و مدیران بهانه می‌آورند!

 

نیت دکتر تاج‌گردون از یادداشت‌های فضای مجازی برای بسیاری از دوستان و شهروندان به خوبی آشکار شده است. گویا ایشان میل دارند تا با این‌گونه یادداشت‌ها، نارضایتی نخبگان و شهروندان از ایشان و به خصوص عدم تحقق وعده‌های داده شده را به گردن مدیران استان یا شهرستان انداخته و خود را از این نابسامانی موجود، رها سازند.

همان‌گونه که در مورد مشکل جاده ارتباطی گچساران به باشت و تعداد زیاد تلفات جاده‌ای آن، نماینده محترم تقصیرات را به مدیران و پیمانکار جاده نسبت دادند.

نباید فراموش نمود که انتخاب و انتصاب مدیران استانی شهرستانی به خصوص در حوزه جهاد کشاورزی که ریاست آن بر عهده دکتر گوهرگانی بوده است، نمی‌تواند بدون اذن یا اجازه دکتر تاج‌گردون به عنوان نماینده مقتدر استان، صورت گرفته باشد. همان‌گونه که جایگاه جدید آقای گوهرگانی در معاونت امور اقتصادی نیز نمی‌تواند بدون دخالت و حمایت اساسی آقای تاج‌گردون حاصل شده باشد.

بنابراین از یادداشت موردنظر می‌توان چنین برداشت نمود که یا اقتدار دکتر تاج‌گردون کاهش یافته و مدیران استانی و شهرستانی از ایشان حرف شنوی ندارند یا اینکه نیت این یادداشت آن است که به فرافکنی مشکلات پرداخته و نارضایتی و ناامیدی شهروندان گچساران را از نماینده محترم به سوی مدیران استانی یا شهرستانی جهاد کشاورزی و … تغییر جهت دهد. 

منبع:
سرورپارس سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه
 • RSS English News

 • RSS news

  • Novak Djokovic into Australian Open semi-finals as Kei Nishikori retires – live!
   Djokovic will play France’s Lucas Pouille in semi-finalsStefanos Tsitsipas sets up semi-final with Rafael NadalAnd feel free to email Jacob or tweet @JacobSteinberg 9.42am GMT Novak Djokovic runs through a few Australian phrases to amuse the crowd. “Fair dinkum!” 9.42am GMT Novak Djokovic speaks! “I love to battle, especially against Kei. We have played here […]
  • Davos 2019: Mental health in focus; Abe, Merkel and Qishan speak - live
   Rolling coverage of the second day of the World Economic Forum, as Shinzo Abe, Angela Merkel and Wang Qishan all speak, and Prince William discusses mental health Introduction: G7 leaders at WEFMental health with the Duke of Cambridge Photo: Anti-WEF protest at DavosHammond pulls out of Davos panel 9.34am GMT IKEA boss Jesper Brodin has […]
  • Tim Howard ends a career of individual brilliance but not much team glory
   The former USA and Everton goalkeeper will retire at the end of the 2019 MLS season. He was the last of a generation that helped expand US soccerOn 1 July 2014, Tim Howard delivered his finest performance. Facing the likes of Eden Hazard, Kevin de Bruyne, Romelu Lukaku and the rest of a golden-generation Belgium […]
  • Hollywood A-listers and controversial documentaries head to Sundance
   Michael Jackson and Harvey Weinstein exposés will premiere alongside new films from Keira Knightley and Jake GyllenhaalControversial documentaries about Michael Jackson and Harvey Weinstein are set to make waves at this year’s Sundance film festival.Leaving Neverland, a co-production between Channel 4 and HBO, will reportedly feature the stories of two men who claim that the […]
  • Danielle Collins: the feisty US college star causing upsets at the Australian Open
   The 25-year-old eschewed turning pro to concentrate on her education. Now she credits her collegiate career with her run to the semi-finals in Melbourne Early in her Australian Open quarter-final victory over Anastasia Pavlyuchenkova on Tuesday, Danielle Collins challenged a line call that had gone in her opponent’s favor. Her challenge was incorrect, and a […]
  • Woman who defied Indian temple ban 'shunned' by family
   Kanakadurga, 39, allegedly beaten and ousted from home for entering Sabarimala shrineA woman who defied violent protests to worship at a centuries-old south Indian shrine that banned females of “menstruating age” has been spurned by her family, attacked by relatives and locked out of her home.On New Year’s Day, Kanakadurga, 39, along with Bindu Ammini, […]
  • Emiliano Sala: search resumes for lost plane carrying Cardiff player
   Voicemail message revealed as police say chances of finding footballer alive are ‘slim’The search for the plane carrying the Cardiff City footballer Emiliano Sala that went missing over the English Channel has resumed, amid only “slim” hopes he survived.The aircraft, carrying Sala and the pilot, disappeared off Alderney in the Channel Islands on Monday night. […]
  • Shock hits that record-signing Emiliano Sala may be ‘best player Cardiff never had’
   The Argentinian was a record signing intended to usher in a club’s survival but now Cardiff City fans fear for his lifeAs storm clouds gathered above the Cardiff City Stadium on what was a grey afternoon in south Wales in more ways than one, Robert Glaves stared at the floral tributes that had been placed […]
  • Celebrity social media influencers pledge to change way they post
   Clampdown on stars being paid for endorsing products without disclosing firm rewards themMore than a dozen celebrities, including Alexa Chung and Ellie Goulding, have pledged to change the way they label social media posts after Britain’s competition watchdog clamped down on the practice of stars being paid for endorsing products without disclosing they were being […]
  • And the nominees aren't: the Oscarbait films that failed in 2019
   While Roma and The Favourite might be leading the race, there’s a list of major prospects that struggled to turn buzz into votesThis year’s nominations are out and while it’s a great year for Roma and The Favourite (leading the race with 10 a piece), there’s a trail of wreckage from those films that didn’t […]
 • اطلاعات