۱۹:۵۹:۱۷ - سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
آقای تاج‌گردون؛ اقتدارتان کم شده است یا فرافکنی می‌کنید؟
یا اقتدار دکتر تاج‌گردون کاهش یافته و مدیران استانی و شهرستانی از ایشان حرف شنوی ندارند یا اینکه نیت این یادداشت آن است که به فرافکنی مشکلات پرداخته و نارضایتی و ناامیدی شهروندان گچساران را از نماینده محترم به سوی مدیران استانی یا شهرستانی جهاد کشاورزی و … تغییر جهت دهد. اقلیم زاگرس// اسلام ذوالقدرپور: […]

یا اقتدار دکتر تاج‌گردون کاهش یافته و مدیران استانی و شهرستانی از ایشان حرف شنوی ندارند یا اینکه نیت این یادداشت آن است که به فرافکنی مشکلات پرداخته و نارضایتی و ناامیدی شهروندان گچساران را از نماینده محترم به سوی مدیران استانی یا شهرستانی جهاد کشاورزی و … تغییر جهت دهد.اقلیم زاگرس// اسلام ذوالقدرپور: در سپهر سیاستگذاری ایران که دارای مؤلفه‌های بسیار است و بازیگران مختلف و متنوعی در آن به نقش‌آفرینی و سیاستگذاری می‌پردازند، نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جایگاه و اقتدار خاصی برخوردارند.

جایگاه و اقتدار نمایندگان مجلس در سپهر سیاستگذاری ایران چنان است که از استخدام و جابجایی یک آبدارچی و نظافتچی مدرسه شروع شده و به انتخاب وزیران دولت، مسئولین نهادهای ملی و طرح و تصویب قوانین عالی کشور منتهی می‌گردد.

 طی چند سال اخیر حوزه اختیارات برخی نمایندگان مجلس بسیار گسترده‌تر از وظایف قانونی آنان شده است و این نمایندگان از قدرتی فراتر از وزیران دولت و نمایندگان ارشد دولتی در استان‌ها نیز برخوردار شده‌اند.

استان کهگیلویه و بویراحمد نیز طی چند سال اخیر شاهد دخالت‌های خاص نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در فرآیند اداری و حاکمتی دولت بوده است. دخالت‌هایی که در برخی موارد موجب نارضایتی شهروندان و حتی مسئولین دولتی نیز شده است.

در استان کهگیلویه بویراحمد طی حدود ۶ سال اخیر، جناب آقای دکتر غلامرضا تاج‌گردون از جایگاه خاصی در سیاستگذاری‌های استانی برخوردار بوده‌اند. جایگاه خاص دکتر تاج‌گردون در فرآیند مدیریت استان و شهرستان‌های گچساران و باشت که ناشی از جایگاه ایشان در مجلس شورای اسلامی و ریاست کمیسیون برنامه و بودجه بوده است، موجب ایجاد این ذهنیت شده است که آقای تاج‌گردون نفر دوم اقتصاد و مدیریت کشور بعد از شخص دکتر روحانی هستند!

اما یادداشت اینستاگرامی دکتر تاج‌گردون که در رسانه‌های استانی منتشر شده و از عدم اجرای طرح‌های آبرسانی در حوزه گچساران و به خصوص دشت لیشتر، انتقاد نموده و مدیران مربوطه را مورد بازخواست مجازی قرار داده‌اند، دارای پیام‌های خاصی می‌باشد.

متن یادداشت آقای تاج‌گردون چنین است:((روز جمعه در برنامه یک روزه از برخی طرح‌ها بازدید داشتم. از مهم‌ترین طرح‌ها در حوزه انتخابیه‌ام آبرسانی به دشت مور، آبرزی، امامزاده‌جعفر و خان‌احمد، تنگ انگشترک، باباکلان، باشت، ادامه لیشتر با وجود اینکه طرح‌ها از نظر اعتباری مشکل چندانی ندارند. نمی‌دانم چرا طرح‌ها آبرزی و تنگ انگشترک جدی شرع نمی‌شود و هر روز یک بهانه آورده می‌شود. اینجا این یادداشت را گذاشتم تا مسئولین استان بجنبند)).

کدام مدیران استانی و شهرستانی، مورد نظر تاجگردون هستند؟

کدام مدیران از اجرای طرح‌های عمرانی ناتوان بوده و بهانه می‌آورند؟

آیا واقعاً اعتبارات این طرح‌ها تأمین شده است؟

نقش تاج‌گردون در ناکارآمدی این مدیران چیست؟

 ضمن احترام و سپاسگذاری از سیاست اطلاع‌رسانی خاص دکتر تاج‌گردون در این‌گونه موارد، یادداشت مذکور دارای جلوه‌هایی خاص از سردرگمی مدیریتی در استان و شهرستان گچساران است.

 

یکم- ضعف و ناکارآمدی مدیران:

اولین جلوه از یادداشت اینستاگرامی مذکور را می‌توان در ناتوانی، ناکارآمدی و ناکامی مدیریت استان و شهرستان در استفاده از امکانات و اعتبارات موجود در استان و شهرستان گچساران مشاهده نمود. 

دکتر تاج‌گردون ادعا نموده‌اند که اعتبارات طرح‌های آبرسانی گچساران و به خصوص دشت لیشتر ( آبرزی و تنگ انگشتری) مشکل چندانی ندارند. ایشان مسئولین استان را به تلاش یا تحرک برای اجرای این طرح‌ها فرا خوانده‌اند.

اگر ادعای نداشتن مشکل اعتبارات طرح‌های مذکور صحیح باشد، عدم شروع و اجرای طرح‌های آبرسانی مذکور آنهم در زمانی که مشکل خشکسالی و کمبود آب در استان و شهرستان گچساران در مرز بحران قرار گرفته است، جلوه‌هایی از ضعف و ناکارآمدی مدیریت استان در بخش کشاورزی و آب را نمایان می‌سازد.

ناکارآمدی و ناتوانی مدیریت جهاد کشاورزی استان یا شهرستان که نمی‌توانند یا اراده ندارند تا از اعتبارات موجود استفاده نموده و مشکل کشاورزان را حل نمایند!

 

 دوم- اعتبارات خیالی یا نبود اعتبارات واقعی:

 جلوه دوم از یادداشت دکتر تاج‌گردون که البته در متن آن نیز مورد اشاره قرار گرفته است (از نظر اعتباری مشکل چندانی ندارند) را می‌توان مشکل اعتبار و تخصیص اعتبارات این طرح‌ها دانست.

با توجه به مشکلات اقتصادی کشور و استان کهگیلویه و بویراحمد، بسیاری از طرح‌های عمرانی با مشکل اعتبار و بودجه اجرا مواجه شده‌اند که ممکن است طرح‌های آبرسانی گچساران نیز همین مشکل را داشته باشند.

با توجه به وضعیت مالی و اعتباری جهاد کشاورزی استان، مشکل عدم تأمین اعتبارات را می‌توان عامل اصلی عدم اجرای طرح‌های کشاورزی و عدم پرداخت مطالبات این بخش دانست.

یکی از منابع اصلی تأمین اعتبارات استان در بخش کشاورزی، اعتبارات طرح توازن ماده ۱۸۰ بوده است که گویا تاکنون حتی یک ریال نیز به جهاد کشاوری تخصیص داده نشده است!

 به نظر می‌آید ادعای دکتر تاج‌گردون در فضای مجازی در مورد تأمین اعتبارات طرح‌های آبرسانی دشت لیشتر با واقعیت موجود در جهاد کشاورزی استان و شهرستان، در تناقض شدیدی قرار دارد.

 به صراحت باید گفت که یا دکتر تاج‌گردون از واقعیات تأمین و تخصیص اعتبارات خبر ندارند یا مسئولین جهاد کشاورزی توان حساب و کتاب موجودی اعتبارات و پرداخت بدهی‌ها و آغاز طرح‌های آبرسانی را ندارند!

 

سوم- کدام مدیران؟

  با فرض صحیح دانستن ادعای دکتر تاج‌گردون در مورد وجود اعتبارات لازم، مسئله به بحث مدیریت استان و شهرستان بازمی‌گردد. مدیرانی که نمی‌خواهند یا توان و اراده لازم برای انجام وظایف خود را ندارند و مدیریت ارشد استان را در تشویش و سرگردانی فرو برده‌اند.

اگر طرح آبرسانی دشت لیشتر اجرا نمی‌شود، سازمان جهاد کشاورزی و احتمالاً شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد باید مورد بازخواست قرار گیرند.

نباید فراموش نمود که ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان طی حدود ۴ سال اخیر بر عهده جناب آقای دکتر جعفر گوهرگانی همشهری اینجانب و دکتر تاج‌گردون قرار داشته است.

پیشینه مدیریتی دکتر گوهرگانی در جهاد کشاورزی و از سوی دیگر روابط بسیار نزدیک ایشان با دکتر تاج‌گردون، چنان در سطح استان زبانزد هستند که بسیاری از شهروندان استان مدعی هستند که آقای گوهرگانی نیروی خاص تاج‌گردون در جهاد کشاورزی و حتی جایگاه جدید یعنی در معاونت امور اقتصادی استانداری می‌باشند.

 بنابراین با عنایت به تأثیرگذاری خاص نماینده محترم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در انتصابات مدیریتی استان، بازهم نقش پر رنگ دکتر تاج‌گردون در ناکارآمدی و سرگردانی مدیریتی استان به خوبی مشخص می‌شود.

مدیرانی که دکتر تاج‌گردون می‌خواستند با آنها به ساختن کیمیاشهر و در نهایت آرمانشهر گچساران بپردازند، اکنون مورد انتقاد و سرزنش خود ایشان قرار گرفته‌اند!  

با توجه به وضعیت کنونی استان و یادداشت نماینده محترم شهروندان شریف گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی، سوأل اصلی این است که:

 در مورد اعتبارات، مدیران استان راست می‌گویند یا آقای دکتر تاج‌گردون؟

مدیران استانی و شهرستانی می‌گویند پول و اعتباری وجود ندارد و آقای تاج‌گردون اعلام می‌نمایند که اعتبارات مشکل چندانی ندارند و مدیران بهانه می‌آورند!

 

نیت دکتر تاج‌گردون از یادداشت‌های فضای مجازی برای بسیاری از دوستان و شهروندان به خوبی آشکار شده است. گویا ایشان میل دارند تا با این‌گونه یادداشت‌ها، نارضایتی نخبگان و شهروندان از ایشان و به خصوص عدم تحقق وعده‌های داده شده را به گردن مدیران استان یا شهرستان انداخته و خود را از این نابسامانی موجود، رها سازند.

همان‌گونه که در مورد مشکل جاده ارتباطی گچساران به باشت و تعداد زیاد تلفات جاده‌ای آن، نماینده محترم تقصیرات را به مدیران و پیمانکار جاده نسبت دادند.

نباید فراموش نمود که انتخاب و انتصاب مدیران استانی شهرستانی به خصوص در حوزه جهاد کشاورزی که ریاست آن بر عهده دکتر گوهرگانی بوده است، نمی‌تواند بدون اذن یا اجازه دکتر تاج‌گردون به عنوان نماینده مقتدر استان، صورت گرفته باشد. همان‌گونه که جایگاه جدید آقای گوهرگانی در معاونت امور اقتصادی نیز نمی‌تواند بدون دخالت و حمایت اساسی آقای تاج‌گردون حاصل شده باشد.

بنابراین از یادداشت موردنظر می‌توان چنین برداشت نمود که یا اقتدار دکتر تاج‌گردون کاهش یافته و مدیران استانی و شهرستانی از ایشان حرف شنوی ندارند یا اینکه نیت این یادداشت آن است که به فرافکنی مشکلات پرداخته و نارضایتی و ناامیدی شهروندان گچساران را از نماینده محترم به سوی مدیران استانی یا شهرستانی جهاد کشاورزی و … تغییر جهت دهد. 

منبع:
هاست">سرورپارس هاست">سرور پارس نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه نسیم توسعه